Świadkowie Jehowy w Niemczech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świadkowie Jehowy w Niemczech
Państwo  Niemcy
Liczebność
(2015)
165 754
 % ludności kraju
(2015)
0,2%
Liczba zborów
(2015)
2187
Rozpoczęcie działalności 1891
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Bingen-Sponsheim
Bingen-Sponsheim
Büchenbach
Büchenbach
Gelsenkirchen
Gelsenkirchen
Glauchau
Glauchau
Kaiserslautern
Kaiserslautern
Meckenheim
Meckenheim
Monachium
Monachium
Porta Westfalica-Möllbergen
Porta Westfalica-Möllbergen
Reutlingen-Gönningen
Reutlingen-Gönningen
Trappenkamp
Trappenkamp
Velten
Velten
Selters
Selters
Geographylogo.svg
Miejscowości w Niemczech, w których znajdują się Sale Zgromadzeń Świadków Jehowy oraz zaznaczone na niebiesko Biuro Oddziału
Niemieckie Biuro Oddziału w Selters.

Świadkowie Jehowy w Niemczech – wspólnota religijna Świadków Jehowy w Niemczech, licząca w 2015 roku 165 754 głosicieli, należących do 2187 zborów. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2015 roku zebrało się 270 447 osób[1]. Jest to trzecia pod względem liczebności (po Włoszech i Rosji) wspólnota tego wyznania w Europie i jedenasta w świecie. Jedna z 25 wspólnot Świadków Jehowy na świecie, których liczebność przekracza 100 000 głosicieli[a][2]. Środkowoeuropejskie Biuro Oddziału, koordynujące działalność Świadków Jehowy w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Luksemburgu i w Szwajcarii znajduje się w Selters[3], mieści się tam również wielka drukarnia Towarzystwa Strażnica, drukująca publikacje Świadków Jehowy[4][5][6].

Sale Zgromadzeń znajdują się w Bingen-Sponsheim, Büchenbach (k. Norymbergi), Gelsenkirchen, Glauchau, Kaiserslautern, Meckenheim, Monachium, Porta Westfalica-Möllbergen, Reutlingen-Gönningen, Trappenkamp i Velten (k. Berlina)[7].

Historia[edytuj]

Początki[edytuj]

W roku 1891 Niemcy odwiedził Charles Taze Russell, wygłosił przemówienia w Berlinie, Dreźnie, Hanowerze, Wittenberdze, Kolonii, Moguncji i Lipsku. W USA opublikowano kilka publikacji tego wyznania w języku niemieckim, które dotarły przez mieszkające w USA osoby pochodzenia niemieckiego do Niemiec. W roku 1897 ukazała się niemiecka edycja „Strażnicy”. W Berlinie utworzono skład publikacji tego wyznania, którym opiekowała się Margarete Giesecke. Była także odpowiedzialna za regularną wysyłkę pocztą 500 egzemplarzy „Strażnicy” w języku niemieckim. W 1899 roku przeniesiono skład wydawnictw do Bremy. W tym samym czasie w różnych częściach Niemiec działało już kilka grup Badaczy Pisma Świętego.

W 1902 roku w Elberfeld (dzisiejsza dzielnica Wuppertalu) powstało Biuro Oddziału, którym kierował Ernest C. Henninges. Było to drugie po Londynie Biuro Oddziału utworzone na świecie[8]. Od października 1903 roku działalność nadzorował wysłany z USA, współpracownik C.T. Russela – Otto Albert Kötitz, a Henninges został wysłany do Australii. W owym roku powstały zbory m.in. w Tailfingen, Wermelskirchen, Lübeck, w Berlinie i w okolicach na wschód od niego, w Dreźnie (gdzie w latach 20. XX wieku był największy zbór w Niemczech, liczący ponad 1000 głosicieli). W roku 1905 rozpoczęto umieszczanie w gazetach ośmiostronicowych wkładek, zawierających wzorcowe egzemplarze „Strażnicy”, dzięki czemu wzrosło zainteresowanie tym wyznaniem. W owym roku rozpowszechniono ponad pół miliona próbnych egzemplarzy „Strażnicy”. Odbyło się też pierwsze zgromadzenie w Elberfeld. Powstały grupy studium Biblii na Pomorzu m.in. w Szczecinie, Stargardzie i Goleniowie. W 1909 roku Niemcy ponownie odwiedził Charles T. Russell. Przemawiał w Hamburgu, Berlinie, Dreźnie i Barmen[9]. Rok później z krótką wizytą zatrzymał się w Berlinie, gdzie wygłosił przemówienie do osób zainteresowanych wierzeniami Badaczy Pisma Świętego. Tego samego dnia pomimo sprzeciwu około 120 osób zgromadzonych z tyłu widowni odbyło się przemówienie skierowane do Żydów, którego wysłuchało ponad 800 słuchaczy[10].

W roku 1912 trasa letniej podróży Charlesa T. Russella po Europie, prowadziła przez Monachium, Reichenbach (dzielnica Gery), Drezno, Berlin, Barmen (od 1929 roku dzielnica Wuppertalu) i Kilonię[11]. W 1913 roku zorganizowano trzy podróże z wykładami publicznymi po terenie całych Niemiec. Pierwsza obejmowała północne i środkowe części kraju, druga obejmowała Wittenbergę, okolice Halle i Hamburg, a trzecia sięgnęła aż po granice z Rosją. W 1913 roku kazania C.T. Russela publikowano w tygodniku „Der Volksbote”. W tym też roku Niemcy odwiedził Joseph Franklin Rutherford. Przemawiał m.in. w stolicy i w Dreźnie.

W roku 1913 niemieckie biuro oddziału wysłało barona von Tornow, który został Badaczem Pisma Świętego około 1909 roku, oraz jego współpracowników Hildebrandta, Buchholza, i Nagela w trzy podróże misyjne celem wygłaszania wykładów na odległych terenach. W podróży tej uczestniczyło około 10 osób, które rozpowszechniały traktaty i zapraszały okoliczną ludność na wykłady wygłaszane przez Buchholza. Sale w których wygłaszano wykłady zawsze były przepełnione, a następny dzień grupa ta spędzała na odwiedzaniu ludzi. Druga podróż prowadziła przez Wittenbergę i Halle do Hamburga, trzecia zaś aż pod ówczesną granicę niemiecko-rosyjską, dzięki czemu grupa ta dotarła do niemieckojęzycznej ludności, mieszkającej na terenie obecnej Polski[12].

W 1914 roku rozpoczęto wyświetlanie Fotodramy stworzenia we wszystkich niemieckich miastach

W roku 1914 rozpoczęto wyświetlanie filmu Fotodrama stworzenia w Berlinie, Essen, Düsseldorfie oraz innych miastach. W 1915 roku zorganizowano kongresy w Barmen (Wuppertalu), Szczecinie, Kilonii i Dreźnie[13]. Rok później w 20 miastach zorganizowano publiczne przemówienia w wynajętych halach. W 1917 roku duże zgromadzenia odbyły się w pięciu miastach. Rok później zorganizowano kongres w Chemnitz. W 1919 roku odbył się on w Lipsku i Wuppertal-Barmen, zorganizowano również tzw. weekendowe zebrania w Kilonii, Dreźnie i dwa w Stuttgarcie. W owym roku małe grupy Badaczy Pisma działały na Warmii i Mazurach m.in. w Węgorzewie – 33 osoby, w Bydgoszczy, Szczecinie i Gdańsku po 30 osób, w Poznaniu – 21 i we Wrocławiu – 19.

27 maja 1920 roku, siedmiu mówców przemawiało w siedmiu olbrzymich salach w różnych częściach Berlina do około 9 tysięcy obecnych. Poza tym zorganizowano zgromadzenia w Królewcu, Gdańsku, Kilonii i Dreźnie a ponad tysiąc widzów obejrzało w sali Gustav-Siegle-Haus w Stuttgarcie Fotodramę stworzenia (w następnych latach w tym mieście obejrzało ją ponad 50 tysięcy widzów).

Prawna rejestracja, rozwój działalności i prześladowania[edytuj]

7 grudnia 1921 roku Towarzystwo Strażnica, zostało w Niemczech uznane jako prawnie zarejestrowana korporacja zagraniczna. 26 lutego tegoż roku wygłoszono wykład Miliony obecnie żyjących nigdy nie umrą w 121 miastach dla około 70 tysięcy słuchaczy. Drugim takim ogólnoświatowym dniem świadczenia był dzień 25 czerwca tego samego roku, gdy w Niemczech wygłoszono 119 wykładów dla około 31 tysięcy słuchaczy. Następne 29 października dla 75 397 osób, a 10 grudnia dla 66 143 zgromadzonych. W tym samym roku kongresy odbyły się też w Stuttgarcie i Lipsku.

W roku 1922 Joseph Rutherford odwiedził Hamburg, Berlin, Drezno, Stuttgart, Karlsruhe, Monachium, Barmen, Kolonię i Lipsk. W tym ostatnim mieście odbył się w lipcu kongres. Na Pamiątce 11 kwietnia 1922 roku w Niemczech było obecnych 7990 osób[14]. 1 października tego samego roku otwarto w Niemczech drukarnie Towarzystwa Strażnica. W styczniu 1923 roku rozpowszechniono 5 milionów ulotek informujących o nowej publikacji pt. Harfa Boża. W 1923 roku Biuro Oddziału przeniesiono do Magdeburga[8]. Magdeburskie Biuro Oddziału sprawowało również nadzór nad zachodnią częścią Czechosłowacji, Rumunii i Węgier. W roku 1924 w tym mieście – z udziałem J. Rutherforda – odbył się kongres na który przybyło 4 tysiące głosicieli z całego kraju. Następne kongresy w Magdeburgu zorganizowano w 1925 i 1926 roku.

Na początku lat 20. XX wieku policja zatrzymała Badaczy Pisma Świętego, rozpowszechniających publikacje religijne. Do roku 1926 na wokandy sądów trafiło 897 takich spraw. Z powodu tylu procesów Towarzystwo Strażnica w owym roku utworzyło Dział Prawny w magdeburskim Biurze Oddziału. W połowie lat 20. około 1,2 milion osób podpisało się pod petycją przeciwko akcji uniemożliwiającej działalność kaznodziejską temu wyznaniu. Najwięcej aresztowań głosicieli dokonano w Bawarii – ogółem uwięziono 1169 głosicieli. Przed sądami toczyły się 1522 rozprawy z tego tytułu. W 1926 roku na Pamiątce było obecnych 26 038 osób. Najwięcej – powyżej tysiąca osób – w Dreźnie, Lipsku, Berlinie; około 500 w Magdeburgu, Essen, Chemnitz i Hamburgu.

W latach 1927–1928 w Magdeburgu wybudowano salę kongresową na około 800 miejsc. W nawiązaniu do wydanej przez Towarzystwo Strażnica książki Harfa Boża nazwano ją Salą Harfy. W roku 1927 w Berlinie odbyło się ogólnokrajowe zgromadzenie. W roku 1928 głosicielom wytoczono 1660 spraw sądowych. W tym samym roku zgromadzenia odbyły się w Stuttgarcie, Dreźnie, Królewcu, Gdańsku i Essen. W roku 1928 rozpoczęto wyświetlanie nowego filmu Dramat stworzenia – późniejszej niemieckiej wersji Fotodramy stworzenia, której taśmy w tym kraju uległy już zniszczeniu – pokazano go m.in. w Szczecinie, na Pomorzu i w Prusach Wschodnich. W 1929 roku kongres krajowy odbył się w Lipsku. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku wielu niemieckich głosicieli wyjechało na tereny zagraniczne na wszystkie kontynenty, aby i tam zapoznawać ludzi z Biblią , prowadząc działalność kaznodziejską.

Badacze Pisma Świętego w Güstrow przed wyruszeniem do służby z czasopismem „Złoty Wiek” (1922)

W latach 20. XX wieku największe skupiska Badaczy Pisma Świętego były w Dreźnie, Lipsku, Berlinie, w Magdeburgu, Essen, Chemnitz i Hamburgu. Na Pomorzu (dzisiejsza Polska) duże grupy działały w takich miastach i ich okolicach jak: Gdańsk, Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Sławno, Miastko, Goleniów, Bytów, Bobolice, Dygowo, Stargard, Goleniów, Kamień Pomorski, Czaplinek. Na Śląsku: Wrocław, Wałbrzych, Świebodzice, Strzelce Krajeńskie, Nowa Sól, Jelenia Góra, Janowice Wielkie, Boguszów-Gorce, Zgorzelec, Cieplice Śląskie-Zdrój, Kłodzko, Opole, Jedlina-Zdrój, Bytom, Lubań, Rusinowa, Świebodzin. W Prusach Wschodnich: Królewiec i kilka innych miejscowości w tym rejonie: Węgorzewo, Giżycko, Mrągowo, Lidzbark Warmiński, Pozezdrze, Szczytno, Olsztyn, Leśny Rów, Braniewo.

W dniach od 7 do 9 czerwca 1930 roku w Berlinie odbył się kongres. W roku 1931 spośród około 3 tysięcy obecnych na kongresie w Paryżu, 1450 przybyło z Niemiec, a na kongres międzynarodowy do Berlina około 10 tysięcy, w tym J.F. Rutherford. Oprócz tego zorganizowano 17 tzw. zgromadzeń weekendowych, m.in. odbyły się one w Goleniowie i Stargardzie. Około 30% wszystkich głosicieli na świecie mieszkało w Niemczech, stanowiąc wówczas drugą pod względem liczebności (po USA) społeczność Świadków Jehowy.

Prześladowania Świadków Jehowy w okresie III Rzeszy[edytuj]

Tekst hitlerowskiego „Oświadczenia” (o wyrzeczeniu się wiary), podawany do podpisu Świadkom Jehowy („lojalka”, od której podpisania lub nie zależało często życie lub śmierć a prawie zawsze obóz lub więzienie – z reguły nie podpisywana):
Zarządzenie wysłane w maju 1937 roku przez Gestapo w Monachium do urzędów i urzędników, zwrócone przeciwko Świadkom Jehowy i ich sympatykom
Wyrok hitlerowskiego sądu wojskowego, skazujący Franza Zeinera na śmierć za przynależność do wyznania Świadków Jehowy

Jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy, począwszy od 1929 roku zdarzało się, że nazistowskie bojówki SA napadały na Świadków Jehowy, bijąc ich i przerywając zebrania religijne[15]. Przed rozpoczęciem II wojny światowej Towarzystwo Strażnica kilkakrotnie wystosowało w tej sprawie list do Hitlera. 24 kwietnia 1933 biuro i drukarnia Towarzystwa Strażnica zostały zajęte przez nazistów. 25 czerwca – pomimo wprowadzonego dzień wcześniej oficjalnego zakazu działalności – udało się zorganizować kongres w Berlinie, na który przybyli delegaci z niemieckich zborów w liczbie ponad 7 tysięcy osób. Przyjęto rezolucję pt.: Oświadczenie, w której potępiono prześladowania Świadków Jehowy w Niemczech. Po kongresie rozpowszechniono na ulicach 2,1 miliona egzemplarzy tej rezolucji. We wrześniu tego samego roku na kongres do Szwajcarii udało się dotrzeć około 300 osobom, a około 700 zostało aresztowanych przy granicy.

W latach 30. XX wieku Świadkowie Jehowy ze zboru Hirschberg (Jelenia Góra) w kilkuosobowych grupach wyglądających na turystów przenosili zakazaną w Niemczech literaturę biblijną poprzez zieloną granicę ze Szpindlerowego Młyna znajdującego się na terenie Czechosłowacji. Następnie literatura była pakowana w paczkach podobnie jak mydło i rozsyłana koleją do różnych części Niemiec. Działalność ta została ograniczona w 1936 roku, gdy władze odkryły punkt przechowywania literatury znajdujący się pod Berlinem, a w nim wśród wielu innych trzy paczki z Hirschbergu. Pomimo aresztowania trzech miejscowych Świadków transport literatury na szlaku karkonoskim odbywał się dalej, choć już w mniejszym stopniu[16].

W 1932 roku zorganizowano 80 dwudniowych zgromadzeń (m.in. w Opolu, Nowej Rudzie, Szczecinie, Gdańsku, Jeleniej Górze, Legnicy, Sławnie, Koszalinie, Kwidzynie, Mrągowie, Wałbrzychu, Nysie, Instenburgu i Królewcu). W 1933 roku kongresy odbyły się w Kolonii, Erfurcie, Berlinie i we Wrocławiu, a w 22 innych miejscach, w tym w Legnicy, odbyły się mniejsze zgromadzenia.

Działalność głoszenia została zakazana w 1933 roku. 13 kwietnia tego samego roku w Bawarii, a w ślad za tym posypały się zakazy w Saksonii (18 kwietnia), w Turyngii (26 kwietnia) i w Badenii (15 maja). Wkrótce zakaz działalności kaznodziejskiej wydano we wszystkich częściach Niemiec. Jednak w tym okresie udało się rozpowszechnić podczas ośmiodniowej kampanii 2 259 983 egzemplarzy broszury Kryzys. W 1934 roku Świadkowie Jehowy w Szwajcarii rozpoczęli organizowanie pomocy humanitarnej dla prześladowanych niemieckich współwyznawców.

Świadkowie Jehowy w III Rzeszy i na terenach przez nią okupowanych[17] byli represjonowani z powodu odmowy służby wojskowej, odmowy używania tzw. „niemieckiego pozdrowienia” (Heil Hitler) i każdej pracy dla wojska, od np. czyszczenia mundurów czy zawijania pakietów opatrunkowych pierwszej pomocy[18] po pracę w przemyśle zbrojeniowym, niestosowanie się do „państwowego” antysemityzmu (Świadkowie Jehowy m.in. nie przestrzegali bojkotu żydowskich sklepów, a w swoich publikacjach propagowali – zgodnie z Biblią – równość wszystkich narodów i ras). Z tych powodów już od 1933 spotykały ich liczne represje: wyrzucanie z pracy, wstrzymywanie wypłaty emerytur, odbieranie rodzicom dzieci i umieszczanie ich w rodzinach zastępczych lub ośrodkach reedukacyjnych, a od 1935 byli więzieni w obozach koncentracyjnych, gdzie otrzymali oddzielne oznakowanie – fioletowy trójkąt.

Do wiosny roku 1934 roku aresztowano około tysiąca Świadków Jehowy. Pierwszym więźniem oznaczonym jako IBV (Internationale Bibelforscher-Vereinigung – oficjalna nazwa Świadków Jehowy w Niemczech w tamtym czasie) była Anna Seifert osadzona w KL Moringen 9 stycznia 1935 roku, natomiast w KL Dachau pierwsi Świadkowie Jehowy zostali osadzeni w maju 1935 roku[19]. W okresie przedwojennym Świadkowie Jehowy stanowili znaczny odsetek więźniów a w niektórych obozach koncentracyjnych przez jakiś czas byli nawet największą grupą uwięzionych[20]. W 1937 roku na ogólną liczbę 7,5 tysiąca więźniów umieszczonych w kacetach na terenie Niemiec 4 tysiące stanowili członkowie IBV. W głównym obozie kobiecym KL-Moringen blisko 46% wszystkich uwięzionych stanowiły kobiety będące Świadkami Jehowy. Liczba mężczyzn należących do kategorii IBV w niektórych obozach dochodziła w różnych okresach do 57%. W obozie Wewelsburg prawie 100% uwięzionych stanowili Świadkowie Jehowy. Od 1935 roku prawie wszystkich członków wyznania kierowano do obozowych kompanii karnych o zaostrzonym rygorze[21].

Udawało im się informować swych współwyznawców z zewnątrz o panujących tam warunkach, dzięki czemu wiele lat przed wojną ujawnili istnienie tych obozów i ich specyfikę wraz z dokładnymi szkicami (w książce Krucjata przeciwko chrześcijaństwu), a w późniejszych latach także zbrodni dokonywanych na Żydach i innych więźniach.

Wkrótce zaczęto ich osadzać także w obozach zagłady, np. w Auschwitz, gdzie na 387 więźniów z tego wyznania 138 posiadało trójkąt fioletowy, natomiast pozostali z reguły czerwony (więźniowie polityczni)[22]. Ponad 35% Świadków Jehowy uwięzionych w tym obozie straciło życie[23]. Na początku II wojny światowej w całych Niemczech było około 20 tysięcy Świadków Jehowy. 1 kwietnia 1935 roku w całym kraju wprowadzono zakaz działalności Świadków Jehowy, a 28 sierpnia 1936 roku gestapo przypuściło na nich zmasowany atak. Mimo to Świadkowie Jehowy dalej rozprowadzali ulotki i trzymali się swej wiary[24]. Lata 1936 i 1937 były okresem masowych aresztowań dokonywanych przez gestapo. Tysiące głosicieli zamknięto w więzieniach i obozach koncentracyjnych, gdzie spotkało ich sadystyczne traktowanie, mające na celu złamanie ich woli i podpisanie „Erklärung” (oświadczenia o wyrzeczeniu się wiary).

Szwajcarskie Biuro Oddziału w Bernie zgromadziło materiały — między innymi raporty przemycane z obozów do Szwajcarii przez głosicieli przebywających jeszcze na wolności — na kanwie których w 1938 roku, powstała książka Krucjata przeciw chrześcijaństwu, obnażająca zbrodnie hitleryzmu. W tym czasie już ponad 6000 Świadków Jehowy było przetrzymywanych w więzieniach lub obozach koncentracyjnych[25].

Do roku 1939 ponad sześć tysięcy z nich zostało uwięzionych, a tysiące zesłano do obozów koncentracyjnych. August Dickmann był pierwszym Niemcem rozstrzelanym 15 września 1939 roku w KL Sachsenhausen za to, że kierując się głosem sumienia odmówił służby wojskowej[26][27][28][29].

W okresie III Rzeszy 1767 Świadków Jehowy straciło pracę, skonfiskowano 284 firmy, 735 mieszkań, 129 majątków ziemskich, 457 osób pozbawiono prawa do wykonywania zawodu, 860 dzieci umieszczono w sierocińcach bez prawa widzeń z rodzicami, unieważniono 30 małżeństw. Aresztowano 8917 głosicieli i ich dzieci. Do obozów trafiło ponad 2 tysiące osób, 635 zmarło w więzieniach. Skazano na śmierć 253 Świadków Jehowy (w rezultacie wyroków sądów), z tego 203 egzekucje wykonano.

W obozach więziono (na ogół) osoby dorosłe; dzieci przeważnie odbierano i przekazywano na wychowanie innym rodzinom. Świadkowie Jehowy byli jedyną z kilku kategorii więźniów narodowości niemieckiej (zdarzały się pojedyncze przypadki odmowy służby wojskowej wśród przedstawicieli innych wyznań), którzy mogli w każdej chwili wyjść na wolność po podpisaniu deklaracji apostazji[30] – ponad 95% osadzonych nie zrobiło tego, uważając prześladowania za próbę wiary. W obozach znęcano się nad nimi i zabijano (ale także wyznaczano do pracy w charakterze służby domowej u członków załóg obozów – esesmanów – wiedziano bowiem, że ze strony Świadków Jehowy nic im nie grozi, i że np. nie uciekną). Rudolf Höss (komendant obozu Auschwitz) zeznał, że imponował mu hart ducha i siła wiary tych więźniów i wspominał, iż zarówno Heinrich Himmler, jak i Theodor Eicke powoływali się wielokrotnie na ich religijny fanatyzm i stawiali go za przykład dla postępowania SS-manów w odniesieniu do narodowego socjalizmu i Adolfa Hitlera. Nawet do takich miejsc, jak obozy koncentracyjne potajemnie docierały Biblie i publikacje Świadków Jehowy. Organizowano tam po kryjomu zebrania religijne, obchodzono z zachowaniem wielkiej ostrożności rocznicę Wieczerzy Pańskiej – Pamiątkę, urządzano także chrzest. Wielu z uwięzionych wraz ze Świadkami Jehowy zapoznawało się z ich wierzeniami i je przyjmowało. W więzieniach i obozach Świadkowie Jehowy nie tylko pomagali sobie nawzajem, ale także dbali o innych więźniów – wspólne jedzenie, opieka medyczna. Wsparcie było widoczne szczególnie w sferze emocjonalnej i duchowej. Więźniowie z determinacją przestrzegali zasad swojej wiary. Mimo ścisłego zakazu nauczania w obozach koncentracyjnych, wykorzystywali każdą okazję, aby współwięźniów, a nawet esesmanów zaznajomić z Biblią. Hitlerowcy starali się izolować ich liderów od innych więźniów, aby zapobiec głoszeniu i organizowaniu pomocy dla innych osadzonych współwyznawców[31].

W okresie III Rzeszy około 11 300 niemieckich Świadków Jehowy zostało uwięzionych z czego około 4200 trafiło do obozów koncentracyjnych, a około 1500 zmarło lub zostało zabitych[32]. Wykonano 270 wyroków śmierci. 6262 członków tego ruchu religijnego zostało umieszczonych w więzieniach, a 8322 – w obozach koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny Świadkowie Jehowy byli ważnym źródłem informacji na temat masowych zbrodni na Żydach w obozach zagłady. Do Hitlera trafiło łącznie około 20 tysięcy listów i telegramów protestacyjnych od Świadków Jehowy z około 50 krajów. Doktor historii Henrik Eberle podsumowuje: „Na tle milionów ofiar nazistowskiego reżimu liczba ta [ofiar spośród Świadków Jehowy] wydaje się znikoma. Mimo to stanowi świadectwo zbiorowej i bezkompromisowej niezłomności, która zasługuje na szacunek[33].

Powojenny rozwój działalności[edytuj]

3 maja 1945 roku około 230 głosicieli 6 narodowości spotkało się na kongresie leśnym w okolicach Schwerina. W tym samym roku odzyskano Biuro w Magdeburgu, należącym wtedy do Niemiec Wschodnich, i wznowiono w nim działalność do 30 sierpnia 1950 roku gdy do biura wtargnęła policja i aresztowała pracowników a działalność Świadków Jehowy w NRD została uznana za nielegalną[8]. Po wojnie w rozgłośniach radiowych w Berlinie, Stuttgarcie, Frankfurcie nad Menem i w Saarbrücken przedstawiano wykłady religijne.

W roku 1946 zorganizowano kongres „Weselące się narody” w Norymberdze na którym było obecnych 9 tysięcy osób, w tym około 3 tysiące mieszkańców Norymbergi. W tym kongresie brał udział również przybyły z USA Nathan H. Knorr. Poza tym zorganizowano 18 innych mniejszych zgromadzeń. Niemieccy Świadkowie Jehowy otrzymali pomoc humanitarną od szwajcarskich, amerykańskich i kanadyjskich współwyznawców[60]. W roku 1947 w Niemczech było 15 856 Świadków Jehowy. W tym też roku Nathan Knorr, Milton Henschel i Hayden C. Covington odwiedzili niemieckich współwyznawców, a w Stuttgarcie odbył się kongres „Rozrost wszystkich narodów” z udziałem około 7 tysięcy słuchaczy. W Karlsruhe otwarto małą drukarnię, gdzie wydawano publikacje religijne. W tym samym roku zakupiono plac w zachodnioniemieckim mieście Wiesbaden gdzie wybudowano kilkakrotnie potem powiększane obiekty służące jako Biuro Oddziału i drukarnię do 1984 roku[8].

Następny kongres odbył się w 1948 roku, w Kassel, gdzie przez 4 tygodnie przygotowywano teren na potrzeby zgromadzenia. Na ten kongres uczestników przywiozło 17 specjalnych pociągów z całych Niemiec. W tym czasie (od stycznia 1946 do sierpnia 1948 roku) – dla około 33,5 tysiąca głosicieli – nadeszła pomoc humanitarna m.in. od amerykańskich, kanadyjskich i szwajcarskich współwyznawców, dostarczono m.in. 22 tysięcy paczek żywności i 220 ton odzieży.

Niemiecka Republika Demokratyczna

W połowie 1949 roku na terenie NRD działało około 17 tysięcy głosicieli. Pod koniec lat 40. XX wieku odzyskano budynki przedwojennego Biura Oddziału w Magdeburgu i wznowiono tam pracę. Jednak 30 sierpnia 1950 roku wtargnęła do Biura Oddziału policja i aresztowała pracowników. 31 sierpnia 1950 w NRD komunistyczne władze wprowadziły zakaz działalności Świadków Jehowy. Z powodu zakazu publikacje biblijne do NRD przemycano z zagranicy. Tajni kurierzy przywozili literaturę biblijną z Berlina Zachodniego. Nastąpiły aresztowania Świadków Jehowy[32]. Uwięziono 2891 głosicieli, w tym dzieci, 2202 z nich osadzono w więzieniach i obozach pracy, a około 500 poddano torturom[61][62][63][64][65]. W więzieniach zmarło 50 kobiet i mężczyzn. Sądy skazały 12 osób na dożywocie, jednak później zmniejszone te wyroki do 15 lat więzienia. W następnych latach ogółem uwięziono w 231 różnych więzieniach 4930 Świadków Jehowy[b]. Przez cały okres byli oni obserwowani przez Stasi. Od roku 1979 zachodnioniemieccy współwyznawcy zaopatrywali głosicieli z NRD w specjalne publikacje w małym formacie. W latach 80. XX wieku działało w tym kraju (NRD) 20 704 głosicieli. W roku 1989 w ciągu zaledwie dwóch miesięcy zachodnioniemieckie Biuro Oddziału Towarzystwa Strażnica wysłało do samej NRD 275 ton literatury biblijnej, w tym 115 tysięcy egzemplarzy Pisma Świętego[66]. 14 marca 1990 roku, Świadkowie Jehowy uzyskali osobowość prawną. Od zjednoczenia Niemiec 3 października tego samego roku działają już w RFN.

Republika Federalna Niemiec
Drukarnia w Biurze Oddziału w Selters
Jadalnia w Biurze Oddziału
Kongres międzynarodowy „Wyzwolenie jest blisko!” w Hamburgu, jeden z czterech zorganizowanych w roku 2006 w Niemczech
Dramat biblijny w Hamburgu, 2006
Chrzest w Hamburgu, 2006

Rok 1948 przyniósł 83% wzrostu liczby głosicieli w RFN. Wzrost utrzymywał się w następnych latach: w roku 1949 zanotowano 33% (43 820 głosicieli); w roku 1950 – 23%, a w 1951 roku – 26% wzrostu. W roku 1949 publikacje Towarzystwa Strażnica zaczęto drukować w Wiesbaden. Kongresy odbyły się w Hanowerze, Düsseldorfie, Monachium i Berlinie Zachodnim. Deutsche Post wydał okolicznościowy stempel z okazji kongresu w Monachium[67].

W tym też roku do kraju przybyli pierwsi misjonarze, absolwenci Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead, a w 1950 roku kolejnych 13 absolwentów tej szkoły.

W roku 1950 zorganizowano kongresy „Rozrost Teokracji” we Frankfurcie nad Menem, Berlinie Zachodnim i Hamburgu. W latach 1951-1991 stacja radiowa w Berlinie Zachodnim nadawała wykłady biblijne przygotowane przez Świadków Jehowy. W 1951 roku we Frankfurcie nad Menem zgromadzili się delegaci z 24 krajów na kongresie międzynarodowym „Czyste wielbienie” z udziałem ponad 47 tysięcy obecnych[68]. Rok później zorganizowano 9 kongresów „Przyjmy ku dojrzałości” w różnych częściach RFN. W 1953 w Norymberdze odbył się kolejny kongres międzynarodowy pod hasłem „Społeczeństwo nowego świata” z udziałem delegatów z 62 krajów. Dodatkowy kongres odbył się w Berlinie Zachodnim. W 1955 roku w Norymberdze odbył się podobny kongres międzynarodowy „Tryumfujące Królestwo”. Zanotowano liczbę 107 423 obecnych. Delegaci z USA i Kanady przybyli nań dwoma wynajętymi statkami (każdy po 700 osób) i 42 samolotami czarterowymi. Grupa 17 729 osób zgromadziła się dodatkowo w Berlinie Zachodnim w Waldbühne, gdzie dotarli delegaci z NRD. W roku 1956 przekroczono w RFN liczbę 50 tysięcy głosicieli, którzy latem tego samego roku brali udział w ogólnokrajowej kampanii rozpowszechniania czasopism. W tym samym roku kraj odwiedził N. Knorr. W roku 1958 rozpowszechniono około 7 milionów egzemplarzy specjalnej rezolucji a na 4 stadionach odbyły się kongresy międzynarodowe „Wola Boża”.

Następny kongres Zjednoczeni wielbiciele” odbył się w lipcu roku 1961 w Hamburgu. Brało w nim udział 88 338 osób. W roku 1963 kongres okołoziemski „Wiecznotrwała dobra nowina” zorganizowano w Monachium. Od początku lat 60. XX wieku powstawały zbory obcojęzyczne, najpierw w 1962 greckojęzyczny, dwa lata później włoskojęzyczny, a na początku lat 70. angielsko-, turecko- i serbsko-chorwackojęzyczny (pierwszy zbór polskojęzyczny powstał w 1992 w Berlinie). W sierpniu 1969 roku w Norymberdze odbył się kolejny kongres międzynarodowy „Pokój na ziemi” z udziałem delegacji z 78 krajów. Zebrało się wówczas 150 645 osób, ochrzczono 5095 osób, sesje programu wygłoszono: po niemiecku, chorwacku, grecku, holendersku i turecku, a 40 specjalnych pociągów przywiozło około 48 tysięcy uczestników; w czasie przerwy w specjalnych stołówkach-namiotach w ciągu godziny obsłużono 65 tysięcy osób. Od lat 60. XX wieku (do roku 1998) niemieckie Biuro Oddziału sprawowało nadzór nad współwyznawcami na Ukrainie, w Polsce i w innych krajach Europy Wschodniej, gdzie w tym czasie panował zakaz działalności.

Na początku lat 70. XX wieku w Berlinie Zachodnim otwarto pierwszą Salę Zgromadzeń w zachodniej części Niemiec. W roku 1972 wydano całe Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata w języku niemieckim. W roku 1973 odbyły się dwa kongresy międzynarodowe „Boskie zwycięstwo”, w Düsseldorfie i Monachium na których obecnych było ponad 146 tysięcy delegatów z 75 krajów[69]. W maju 1975 roku w RFN działało 100 351 głosicieli. W 1978 roku na kolejnych kongresach międzynarodowych „Zwycięska wiara” w Düsseldorfie i Monachium zebrało się 108 745 osób.

W 1979 roku nabyto 30-hektarową parcelę koło Selters. Po pięciu latach budowy 21 kwietnia 1984 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowego Biura Oddziału wraz z drukarnią w Selters[8], w której udział wzięło 13 spośród 14 członków Ciała Kierowniczego a uroczystości inauguracyjne odbyły się również na sześciu stadionach: w Berlinie Zachodnim, Essen, Frankfurcie, Friedrichshafen, Hamburgu, Hanowerze, Kolonii, Monachium, Münster, Norymberdze i Sindelfingen, gdzie były obecne 97 562 osoby. Na wykładach, które 22 kwietnia wygłosili w kilku Salach Zgromadzeń członkowie Ciała Kierowniczego, było obecnych 14 248 delegatów. Po rozbudowie w nowych obiektach pracowało ponad tysiąc wolontariuszy, co pozwala na druk ponad 14 milionów czasopism miesięcznie w 54 językach oraz książek w 87 językach oraz ich wysyłkę do 78 krajów[5].

W grudniu 1981 roku utworzono w Niemczech filię Szkoły Gilead (pięć klas). Do połowy lat 80. XX wieku powstały kolejne Sale Zgromadzeń, dzięki czemu w 1986 roku wszystkie zgromadzenia obwodowe tamtejsi współwyznawcy zorganizowali we własnych obiektach.

W 1990 roku odbył się w Berlinie Zachodnim kongres międzynarodowy „Czysta mowa” z udziałem współwyznawców z NRD (około 30 tysięcy delegatów z tego około 9,5 tysięcy przybyło 13 specjalnymi pociągami i około 200 autokarami z Niemiec Wschodnich), oraz z Polski (około 4,5 tysiąca delegatów), Wielkiej Brytanii, USA i 62 innych państw, w którym wzięło udział łącznie ponad 44 tysięcy osób. W tym samym roku liczba głosicieli w zjednoczonych Niemczech wynosiła 154 108. Od tego okresu ponad 1500 Greków powróciło do swego kraju, aby wesprzeć działalność kaznodziejską w Grecji.

7 maja 1992 roku władze Berlina uroczyście nadały jednej z ulic miasta (w obecnej dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf) imię Emmy Zehden (Emmy-Zehden-Weg)[70]. W okolicznościowym przemówieniu przedstawiciel władz niemieckich pochwalił jej odwagę i podał ją jako przykład jednej z wielu „zapomnianych ofiar” wojny. W październiku 2011 roku na ścianie domu Emmy Zehden przy Franzstraße 32 w Berlinie odsłonięta została tablica pamiątkowa[71]. Jej imię nadano też jednej z ulic w mieście Lübbecke, miejscowości jej urodzenia[72].

13 sierpnia 1994 roku w Glauchau k. Drezna otwarto dziesiątą niemiecką Salę Zgromadzeń z 4 tysiącami miejsc – jest to największy tego typu obiekt Świadków Jehowy w Niemczech. 6 listopada 1996 roku w muzeum byłego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück odbyła się premiera filmu Niezłomni w obliczu prześladowań – Świadkowie Jehowy a hitleryzm. W ciągu dwóch lat urządzono 331 publicznych projekcji tego filmu, na które przybyło około 269 tysięcy osób.

7 grudnia 1996 roku otwarto w stolicy budynek administracyjny Świadków Jehowy. W roku 1997 oraz 2002 roku zorganizowano pomoc humanitarną dla poszkodowanych przez powódź. W 1998 roku z udziałem prawie 218 tysięcy delegatów odbyły się kongresy międzynarodoweBoża droga życia” w pięciu miastach: w Berlinie i Norymberdze (uczestniczyła polska delegacja) oraz w Monachium, Dortmundzie i Stuttgarcie. W latach 90. XX wieku kilkutysięczne delegacje niemieckich Świadków brały udział w kilku kongresach międzynarodowych w różnych częściach świata, m.in. w Polsce, na Węgrzech i Ukrainie, w Czechach, Rosji, USA, Francji. W ciągu dekady od zjednoczenia Niemiec, w nowych krajach związkowych wybudowano 123 Sale Królestwa i 2 Sale Zgromadzeń.

18 września 1999 roku Brandenburska Fundacja Miejsc Pamięci upamiętniła ponad 890 Świadków Jehowy więzionych w Sachsenhausen tablicą pamiątkową, która została umieszczona na zewnętrznej ścianie dawnego obozu koncentracyjnego. Dodatkowo, odsłonięto kamień pamiątkowy upamiętniający śmierć Augusta Dickmanna. Na znajdującej się na kamieniu tablicy znalazły się słowa: Ku Pamięci Augusta Dickmanna (ur. w 1910 r.), będącego Świadkiem Jehowy, zastrzelonego przez SS podczas publicznej egzekucji dn. 15 września 1939 r.[73][74]

W 2001 roku zostało rozbudowane Biuro Oddziału w Selters.

9 maja 2002 roku w Buchenwaldzie odsłonięto tablicę upamiętniającą Świadków Jehowy, którzy cierpieli w tamtejszym hitlerowskich obozie koncentracyjnym. Rok później wydano w j. niemieckim specjalną broszurę Fioletowe trójkąty – zapomniane ofiary nazizmu, którą rozpowszechniano również na zorganizowanych wystawach pod tym samym tytułem. Również władze lokalne poszczególnych miast honorowały poszczególnych Świadków Jehowy za ich niezłomną postawę w czasach nazizmu. Na przykład na początku 2004 roku w Lörrach, gdy oddano do użytku nową Salę Królestwa w uznaniu postawy małżeństwa Anny Marii i Oskara Denzów, Świadków Jehowy, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych w KL Ravensbrück i KL Mauthausen, ulicę przy której ona powstała rada miejska przemianowała na Denzstraße — ulicę Denzów[75][c].

5 czerwca 2006 roku władze Berlina oficjalnie uznały Związek Świadków Jehowy w Niemczech za stowarzyszenie prawa publicznego. Siedziba związku wyznaniowego znajduje się w Berlinie przy Grünauer Str. 104[76][d]. 27 sierpnia 2006 roku na terenie byłego KL Neuengamme odsłonięto kamień pamiątkowy Erwina Wehmeijera – Świadka Jehowy, który 2 grudnia 1944 roku zginął w tym obozie[77]. 9 października tego samego roku w Schleusegrund-Langenbach uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową Bertholda Mehma – Świadka Jehowy, który zginął w obozie koncentracyjnym KL Oranienburg[78]. W roku 2006 odbyły się kongresy międzynarodowe „Wyzwolenie jest blisko!” we Frankfurcie nad Menem, Hamburgu, Lipsku i Monachium.

W roku 2009 kongresy międzynarodowe „Czuwajcie!” odbyły się: w Berlinie (ponad 47 tysięcy obecnych) w Monachium, Frankfurcie n. M., Düsseldorfie, Dortmundzie i Hamburgu. 22 maja 2009 roku w Konstancji odsłonięto stolperstein Wilhelma Kleissle, Świadka Jehowy, który w latach 30. XX wieku wraz z rodziną przemycał publikacje religijne ze Szwajcarii, za co został osadzony w KL Mauthausen-Gusen[79][80]

W 2010 roku zanotowano liczbę 165 568 głosicieli. 14 lipca 2010 roku w Konstancji odsłonięto stolperstein Berty Maurer, Świadka Jehowy, która w latach 30. XX wieku m.in. przemycała publikacje religijne ze Szwajcarii, za co została osadzona w trzech obozach koncentracyjnych[81].

Programy Świadków Jehowy są emitowane w stacjach radiowych Bayern 2 oraz NDR 2[82].

Pod koniec roku 2011 do kraju przybyli misjonarze ze 131. klasy Szkoły Gilead[83]. W 2011 roku zanotowano 165 384 głosicieli, a na Pamiątkę przybyło 272 867 osób.

21 kwietnia 2012 roku w Ravensbrück odsłonięto pamiątką tablicę upamiętniająca Świadków Jehowy – ofiary nazizmu. Jest to piąta taka tablica umieszczona na terenie byłego obozu koncentracyjnego – po Neuengamme, Sachsenhausen, Dachau i Buchenwald[84].

22 lutego 2013 roku Mathilde Hartl, będąca Świadkiem Jehowy, otrzymała z rąk premiera Bawarii Horsta Seehofera Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec[85]. 23 czerwca 2013 roku w miejscowości Lautertal-Reichenbach odsłonięto pomnik Maxa Liebstera, Świadka Jehowy, który ponad pięć lat był więziony w hitlerowskich obozach koncentracyjnych[86].

Wiosną 2014 roku Świadkowie Jehowy w Niemczech zorganizowali pomoc humanitarną dla współwyznawców poszkodowanych przez powódź na Bałkanach[87]. 17 kwietnia 2014 roku w Dinslaken odsłonięto stolperstein Rudolfa Mazanca, Świadka Jehowy straconego 11 stycznia 1940 roku w więzieniu w Berlinie-Plötzensee[88][89]. Od 23 do 25 maja 2014 roku zorganizowano dni otwarte pod hasłem „30 lat w Selters”. W ciągu tych trzech dni przybyło ponad 3000 gości[5].

W dniach 18–20 lipca 2014 roku we Frankfurcie n. Menem odbył się kongres międzynarodowy „Szukajmy najpierw Królestwa Bożego![3][90]. 16 września 2014 roku dla upamiętnienia 75. rocznicy egzekucji Augusta Dickmanna, na placu apelowym w miejscu gdzie znajduje się poświęcony jego pamięci kamień z płytą pamiątkową, Brandenburska Fundacja Miejsc Pamięci urządziła specjalną uroczystość. Główną jej częścią był wykład dr Detlefa Garbe pt. Rozstrzelanie Augusta Dickmanna jako symboliczne wydarzenie w historii Świadków Jehowy w Trzeciej Rzeszy , dyrektora Miejsca Pamięci KL Neuengamme. Zostały również przedstawione wspomnienia byłych więźniów obozu. Ze strony Świadków Jehowy przedstawicielem był Walter Köbe, członek Komitetu Oddziału Świadków Jehowy w Niemczech[91][92][93]. 16 kwietnia 2015 roku Andreas i Jorim Bonk, Świadkowie Jehowy, zostali odznaczeni specjalnym medalem Lebensrettungsmedaille des Landes Baden-Württemberg za uratowanie życia trzem amerykańskim żołnierzom uwięzionym w płonącym samochodzie[94].

W 2014 roku w całym kraju działało około 166 tysięcy głosicieli. 9 maja 2015 roku z okazji wizyty przedstawiciela Biura Głównego Świadków Jehowy, był tłumaczony na 11 języków i transmitowany do Sal Zgromadzeń specjalny program, z którego skorzystało 2797 zborów w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Luksemburgu i Szwajcarii. Wykładu, który przedstawił członek Ciała Kierowniczego Mark Sanderson wysłuchało około 215 000 osób[95].

W Niemczech znajduje się druga co do wielkości na świecie (po USA) drukarnia Towarzystwa Strażnica, wraz z Działem Tłumaczeń. Ponad 200 niemieckich misjonarzy Szkoły Gilead działa na wszystkich kontynentach. W Niemczech Świadkowie Jehowy organizują kursy językowe od początku lat 70. XX wieku – uczono 9 języków i w sumie przeszkolono ponad tysiąc głosicieli, którzy działają w zborach obcojęzycznych. W kraju organizuje się zebrania religijne w blisko 50 językach[e] w ponad 1300 Salach Królestwa[96], a kongresy – w 26 językach.

Publikacje poświęcone Świadkom Jehowy w Niemczech[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Publikacje Świadków Jehowy, w sekcji Broszury.
 • Świadkowie Jehowy w Niemczech. 100 lat niemieckiej centrali 1902-2002
 • Twoi sąsiedzi – Świadkowie Jehowy. Kim oni są?
 • Działalność Świadków Jehowy w Niemczech w czasach nowożytnych
 • Walka o wolność na domowym froncie

Zbory polskojęzyczne w Niemczech[edytuj]

W latach 80. XX wieku powstały pierwsze grupy polskojęzyczne należące do zborów niemieckojęzycznych. W roku 1992 utworzono w Berlinie pierwszy zbór polskojęzyczny w Niemczech. W tym też roku zorganizowano pierwsze zgromadzenie w języku polskim, w którym uczestniczyło 2523 osób pochodzenia polskiego. W latach 2011–2012 kongres w języku polskim odbył się w Hanowerze, w roku 2013 i 2015 w Glauchau i w Monachium, w roku 2014 w Norymberdze, a w roku 2016 w Velten, Monachium oraz w Gelsenkirchen (2 tury). W styczniu 2016 roku w Niemczech działało 61 zborów i 35 grup polskojęzycznych[f][97]. Wśród miejscowych pionierów usługują również absolwenci Kursu Biblijnego dla Małżeństw oraz absolwenci Kursu dla Ewangelizatorów Królestwa z Polski[98][99].

Statystyki[edytuj]

Świadkowie Jehowy
w poszczególnych landach
(stan: marzec 2014)[100]
Kraj związkowy Liczba głosicieli Liczba zborów Liczba Sal Królestwa
Badenia-Wirtembergia 28550 377 162
Bawaria 30514 385 193
Berlin 5917 80 17
Brandenburgia 2735 35 28
Brema 2054 29 6
Hamburg 3322 46 9
Hesja 12713 173 70
Meklemburgia-Pomorze Przednie 1712 22 16
Dolna Saksonia 12782 188 121
Nadrenia Północna-Westfalia 34931 474 204
Saara 2056 27 13
Nadrenia-Palatynat 7894 102 55
Saksonia 11806 143 56
Saksonia-Anhalt 2014 25 20
Szlezwik-Holsztyn 5488 75 45
Turyngia 2398 31 19
Niemcy 166886 2210 1034

Zobacz też[edytuj]

 • Karl F. Klein (1906-2001) – członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy, urodzony w Niemczech.
 • Martin Pötzinger (1904-1988) – członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy, pracownik niemieckiego biura Oddziału, urodzony w Niemczech.
 • Leopold Engleitner (1905-2013) – ostatni, ocalały z 3 obozów zagłady, odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i Wielkim Krzyżem Zasługi dla Republiki Austrii.
 • Ricky King (Hans Lingenfelder; ur. 1946) – niemiecki gitarzysta, Świadek Jehowy.

Uwagi

 1. Pozostałe kraje należące do grona „stutysięczników” to: Angola, Argentyna, Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Filipiny, Francja, Ghana, Hiszpania, Japonia, Kanada, Kolumbia, Korea Południowa, Meksyk, Nigeria, Peru, Polska, Południowa Afryka, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina, Wenezuela, Wielka Brytania, Włochy i Zambia.
 2. Sędzia Alfred Trapp, wydający wyroki skazujące na Świadków Jehowy był jedynym lub jednym z nielicznych, spośród kilkuset osobowej grupy NRD-owskiej nomenklatury sądzonej po 1990 roku, którzy wyrazili skruchę. [„Tygodnik Powszechny”, Nr 25/2015, Dodatek specjalny: Sprawiedliwość w państwach prawa, s. 14]
 3. Anna Maria i Oskar Denzowie zostali uwięzieni na dwa lata w 1938 roku. Gdy kara dobiegła końca, oświadczono im, że zostaną wypuszczeni na wolność jedynie pod warunkiem wyrzeczenia się wiary. Ponieważ nie ulegli, Anna trafiła do KL Ravensbrück, a Oskar do KL Dachau. Ponieważ Anna wraz z innymi Świadkami odmówiła wykonywania pracy na rzecz wojska, przez trzy dni i noce była zmuszona do stania na mrozie, a potem zamknięta przez 40 dni w ciemnej celi, otrzymując w tym czasie racje głodowe. Na koniec wymierzono im chłostę, a trzy tygodnie po tym bestialskim pobiciu zmarła 31 stycznia 1942 roku. Oskar Denz z Dachau został przewieziony do KL Mauthausen w Austrii, gdzie znajdował się obóz służący do systematycznej eksterminacji więźniów, głodzonych i zmuszanych do wyniszczającej pracy. Zmarł sześć miesięcy po swojej żonie, a przyczyną jego śmierci były przeprowadzane na nim eksperymenty medyczne. Córka Anny i Oskara Denzów, Anna Denz (po mężu Turpin), którą w 1938 roku potajemnie przetransportowano do Szwajcarii, w 1948 roku ukończyła jedenastą klasę Szkoły Gilead.
 4. W 14 z 16 landów (oprócz Bremy i Nadrenii-Północnej Westfalii, w których od 15 lat toczą się sprawy o zalegalizowanie) Świadkowie Jehowy są zalegalizowani dodatkowo jako stowarzyszenie religijne prawa publicznego. Poza tym każdy zbór w Niemczech również jest zarejestrowany prawnie. (Źródło: Recht, www.jehovaszeugen.de; Pressemeldungen Deutschland, www.jehovaszeugen.de)
 5. Zebrania zborowe odbywają się w blisko 50 językach: albańskim, amharskim, angielskim, arabskim, bengalskim, chińskim, chorwackim, francuskim, greckim, gruzińskim, hindi, hiszpańskim, ibo, japońskim, khmerskim, koreańskim, kurdyjskim (kurmandżi), lingala, niemieckim, niemieckim migowym, ormiańskim, pendżabskim, perskim, polskim, portugalskim, romani (Polska), rosyjskim, rosyjskim migowym, rumuńskim, tagalskim, tajskim, tamilskim, tigrinia, tureckim, twi, ukraińskim, węgierskim, wietnamskim, włoskim
 6. Zbory i grupy polskojęzyczne: Aschaffenburg, Augsburg, Bendorf, Berlin (6), Besigheim, Blomberg, Bochum, Bonn, Brema, Bremerhaven, Brunszwig, Castrop-Rauxel, Darmstadt, Detmold, Dortmund (2), Duisburg, Düren, Düsseldorf, Eschwege, Essen, Frankfurt n. Menem, Frankfurt n. Odrą, Friedberg, Friedrichshafen, Fryburg, Geestland, Gelsenkirchen, Gütersloh, Hanower, Hagen, Heide, Herford, Hamburg (4), Homburg, Höchst im Odenwald, Hösbach, Iserlohn, Karlsruhe, Kassel (2), Kilonia, Kolonia, Krefeld, Kreuztal, Langenselbold, Limburg, Lippstadt, Lubeka, Mainz, Monachium (2), Mönchengladbach, Münster, Neu-Isenburg, Niebüll, Norymberga, Osnabrück, Papenburg, Pasawa, Pfullendorf, Ratyzbona, Regensburg, Remscheid, Saarbrücken, Schlangen, Schorndorf, Schweinfurt, Siegen, Speyer, Stuttgart, Traunreut, Uelzen, Ulm, Wiesbaden, Wadern, Waldbröl, Werdohl, Wetzlar, Wuppertal.

Przypisy

 1. Rocznik Świadków Jehowy 2016. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2016, s. 178–187.
 2. Watchtower: Coraz więcej krajów w „klubie stutysięczników”. jw.org, 2015. [dostęp 2015-09-06].
 3. a b Watchtower: Central Europe Branch Report (ang.). tv.jw.org. [dostęp 2015-05-11].
 4. Watchtower: Biuro Oddziału w Niemczech. jw.org. [dostęp 2013-12-12].
 5. a b c Watchtower: Dni otwarte na „skale”. jw.org, 2015-02-24. [dostęp 2015-02-16].
 6. Watchtower: Tour of the Central Europe Branch (ang.). tv.jw.org. [dostęp 2015-06-11].
 7. Jehovas Zeugen in Deutschland: Unsere Kongresssäle in Deutschland (niem.). jehovaszeugen.de. [dostęp 2015-05-19].
 8. a b c d e Pierwsze utworzono sto lat temu. „Przebudźcie się!”. LXXXI, s. 17-19, 22 grudnia 2000. Watch Tower Bible and Tract Society. ISSN 1234-1169. 
 9. „Strażnica”: 1909/04, s. 58 (niem.), 07/1909, s. 115–117 (niem.)
 10. „Strażnica”: 03/1911, s. 34; 04/1911, s. 50; 09/1911, s. 130; 10/1911, s. 146; 11/1911, s. 170–171 (niem.)
 11. „Strażnica”: 08/1912, s. 114; 10/1912, s. 159, 160 (niem.)
 12. Rocznik Świadków Jehowy 1974. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1974, s. 71, 72.
 13. „Strażnica”: czerwiec 1915, s. 82; grudzień 1915, s. 178; marzec 1916, s. 48 (niem.)
 14. „Strażnica” 1 sierpnia 1922, s. 114 (niem.)
 15. Jehovah's Witnesses: Victims of the Nazi Era, strona 3. dokumentu PDF
 16. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 grudnia 2013, s. 3–5, Jehowa osłaniał ich w cieniu gór
 17. Laurence Rees Auschwitz. Naziści i „ostateczne rozwiązanie”., Prószyński i S-ka, Warszawa, 2005, s. 129–132.
 18. Autobiografia Rudolfa Hössa, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa, 1990, s. 87
 19. Teresa Wontor-Cichy, Więzieni za wiarę, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim 2003, s. 10).
 20. Detlef Garbe. Der lila Winkel. „Dachauer Hefte. Studien und Dokumente zur Geschichte der nationalsozialistischen Konzentrationslager”. X zesz. X, s. 7, 8, listopad 1994. 
 21. Fioletowy trójkąt śmierci. „Tygodnik Przegląd”, 8 listopada 2004. 
 22. www.AUSCHWITZ.org
 23. Byli więźniowie Auschwitz obchodzą 70 rocznicę wyzwolenia. Świadkowie Jehowy wśród wspominanych ofiar. jw.org, 2015-01-21. [dostęp 2015-01-26].
 24. Betrayal — German Churches and the Holocaust
 25. Johannes Wrobel Kurzchronik zur Verfolgung der Zeugen Jehovas (Bibelforscher) im NS-Regime, w książce: Gerhard Besier, Clemens Vollnhals. Repression und Selbstbehauptung: Die Zeugen Jehovas unter der NS- und der SED-Diktatur, Berlin 2003, s. 379
 26. GERMANS EXECUTE OBJECTOR TO WAR – First Conscientious Resister Was Member of Jehovah's Witnesses' Sect SABOTEUR ALSO IS KILLED French Jail and Fine a Man and a Woman Critical of Nation's Role in War. „The New York Times”, s. 39, 17.09.1939 (ang.). 
 27. Erster Wehrdienstverweigerer 1939 erschossen: August Dickmann (niem.). Übrigens – Radio Miejskie Göttingen, 12 stycznia 2011.
 28. Der Geburtstag von August Dickmann, des ersten Kriegsdienstverweigerers im Zweiten Weltkrieg (niem.). 07.01.2010.
 29. Serie: 75 Jahre Zweiter Weltkrieg. Bis heute kaum bekannt: So starb der erste NS-Kriegsverweigerer (niem.). focus.de, 31 sierpnia 2014.
 30. Jehovah's Witnesses: Victims of the Nazi Era, wstęp.
 31. Jehovah's Witnesses in National Socialist concentration camps, 1933 – 45 Johannes S. Wrobel Religion, State and Society, 1465-3974, Volume 34, Issue 2, 2006, s. 89–125
 32. a b Watchtower: Zmarł 102-letni Richard Rudolph — były więzień obozu koncentracyjnego (pol.). jw.org. [dostęp 2014-04-07].
 33. Henrik Eberle Briefe an Hitler za „Strażnicą” z 1 października 2011 s. 14
 34. Stolpersteine für Frankfurt (Oder) und Slubice, Hermann Boian
 35. Stolpersteine Heidelberg, Gustav Bopp
 36. Koordinierungsstelle Stolpersteine Berlin, Konrad Brzezek
 37. Stolpersteine in Hamburg
 38. Stolpersteine in Hamburg
 39. Stolpersteine Karlsruhe, Julius Engelhard
 40. Erinnerung an eine standhafte Frau
 41. a b stolpesteine-frankfurt.de
 42. Stolpersteine in Berlin, Anita Frank
 43. Stolpersteine in Hamburg
 44. Stolpersteine in Hamburg
 45. Biografische Informationen Paulina Hofmaier geb. Feuerstein
 46. Biografische Informationen Wilhelm Kleissle
 47. Gegen das Vergessen – Abendspaziergang zu den Stolpersteinen, AK-Kurier
 48. Biografie Paul Kuchenbäcker, stolpersteine-berlin.de
 49. Otto Martens
 50. Berta Maurer
 51. Biografische Informationen Anna Luise Meissner
 52. Stolpersteine in Mönchengladbach]
 53. Stolperstein Hattingen, Otto Pawelzik
 54. Stolperstein Gelsenkirchen, Friederich Poburski
 55. Erster Stein für Zeugin Jehovas, Frankfurter Rundschau, 21.07.13
 56. Biografische Informationen Anna Schaumann
 57. Stolpersteine Konstanz, Eugen Schwab
 58. a b Stolpersteine für Zeugen Jehovas, stadt-koeln.de
 59. Stolperstein Hans Christian Carl Wulff
 60. Królestwo Boże panuje!. Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, 2014, s. 193, 211.
 61. Depesza DPA 20.09.1950
 62. Depesza AP 26.11.1950
 63. Depesza UP 30.11.1950
 64. „Daily News” 8.11.1950
 65. Reuters 7.12.1950
 66. 1991 Britannica Book of the Year
 67. Okolicznościowy stempel z pocztowy z okazji kongresu
 68. The New World Society in Action (ang.). tv.jw.org. [dostęp 2015-09-03].
 69. Süddeutsche Zeitung” z 28 lipca 1973
 70. Emmy-Zehden-Weg (niem.). berlin.kauperts.de. [dostęp 2014-09-16].
 71. Gedenkveranstaltung für Emmy und Richard Zehden sowie Horst Schmidt (niem.). berlin.de. [dostęp 2014-09-16].
 72. Straßeninformationen zu dem Emmy-Zehden-Weg in 32312 Lübbecke, Westfalen (niem.). strassenweb.de. [dostęp 2014-09-16].
 73. Watchtower. Oddał życie za wierność pewnej zasadzie. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 32, 1 maja 2000. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 74. Als erster Kriegsdienstverweigerer wurde August Dickmann vor 75 Jahren von den Nazis hingerichtet (niem.). focus.de, 15 września 2014.
 75. Ufałam, że Jehowa zatroszczy się o mnie. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXV, s. 24-29, 1 grudnia 2004. Watch Tower Bible and Tract Society. ISSN 1234-1150. 
 76. Jehovas Zeugen in Deutschland: Jehovas Zeugen in Deutschland (niem.). jehovaszeugen.de. [dostęp 2015-05-19].
 77. Pressemitteilung Erwin Wehmeyer (niem.). www.berthold-mehm-stiftung.de. [dostęp 18 września 2014].
 78. Pressemitteilung Erwin Wehmeyer (niem.). www.berthold-mehm-stiftung.de. [dostęp 18 września 2014].
 79. Stolpersteine Konstanz; Wilhelm Kleissle, 1889-1940 (niem.). stolpersteine-konstanz.de. [dostęp 17 września 2014].
 80. Stolpersteine zum hören; Wilhelm Kleissle (niem.). swr.de. [dostęp 17 września 2014].
 81. Stolpersteine Konstanz; Berta Maurer, geb. Männer, 1895-1985 (niem.). stolpersteine-konstanz.de. [dostęp 17 września 2014].
 82. Jehovas Zeugen in Deutschland: Monatliche Radiosendungen von Jehovas Zeugen (niem.). jwconf.org. [dostęp 2016-01-16].
 83. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy1 lutego 2012, s. 31
 84. Jehovas Zeugen in Deutschland: Pressmittulung Jehovas Zeugen, nr 17/12 (niem.). jehovaszeugen.de, 2012-04-24. [dostęp 2015-11-19].
 85. Watchtower: Niemka będąca Świadkiem Jehowy otrzymuje order za zasługi. jw.org, 2013-05-01. [dostęp 2014-03-18].
 86. Watchtower: Odsłonięcie w Niemczech pomnika upamiętniającego Świadka Jehowy ocalałego z Holocaustu. jw.org, 2013-10-09. [dostęp 2014-03-18].
 87. Watchtower: Świadkowie Jehowy organizują akcję pomocy na Bałkanach. jw.org. [dostęp 2014-07-25].
 88. NS-Opfer aus Dinslaken (niem.). stolpersteine-dinslaken.de. [dostęp 16 września 2014].
 89. Namen und Orte (niem.). derwesten.de. [dostęp 19 kwietnia 2014].
 90. Rozpoczyna się seria międzynarodowych kongresów Świadków Jehowy, http://www.jw.org
 91. Uroczystość upamiętniająca Świadka Jehowy zamordowanego przez nazistów w Sachsenhausen. jw.org, 2014-09-12. [dostęp 2014-09-23].
 92. Gedenkveranstaltung: 75. Jahrestag der Erschießung von August Dickmann (niem.). oranienburg.de. [dostęp 2014-09-15].
 93. Gedenken an Erschießung von erstem NS-Kriegsdienstverweigerer (niem.). berlin.de. [dostęp 2014-09-16].
 94. Watchtower: Ojciec i syn odznaczeni za niesienie ratunku ofiarom wypadku. jw.org, 2015-07-16. [dostęp 2015-07-27].
 95. Jehovas Zeugen in Deutschland: Vertreter der Weltzentrale (niem.). jehovaszeugen.de. [dostęp 2015-11-19].
 96. Jehovas Zeugen in Deutschland: Verkündigerzahlen in Deutschland (niem.). jehovaszeugen.de. [dostęp 2015-05-19].
 97. Watchtower: Znajdź miejsce zebrań Świadków Jehowy. jw.org. [dostęp 2016-01-13].
 98. Nasza Służba Królestwapaździernik 2014, s. 4
 99. Nasza Służba Królestwamarzec 2015, s. 8
 100. Jehovas Zeugen in Deutschland: Verkündigerzahlen in Deutschland (niem.). jehovaszeugen.de, 2014. [dostęp 2015-11-20].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]