Sługa pomocniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sługa pomocniczy – w zborach Świadków Jehowy, brat[a] wspierający (pomocnik) starszych zboru w obowiązkach niezwiązanych z nauczaniem; odpowiednik diakona w innych wyznaniach chrześcijańskich[1][2][3]. Kryteria wyboru: Biblia, 1 Tymoteusza 3:8–10, 12, 13. Nie ma ograniczeń co do liczebności sług pomocniczych w zborze. W trakcie wizyty[b] w danym zborze nadzorca obwodu, po omówieniu zaleceń z miejscowym gronem starszych oraz po poznaniu kandydatów do zamianowania – ochrzczonych mężczyzn – mianuje sług pomocniczych i starszych.

Słudzy pomocniczy zajmują się m.in.: zamawianiem i prowadzeniem rozdziału czasopism „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” i „Przebudźcie się!” oraz innych publikacji Towarzystwa Strażnica (sługa literatury); kartotekami terenów do służby kaznodziejskiej (sługa terenów); zapiskami finansowymi zboru (dobrowolnych datków) (sługa kont zborowych), obsługą nagłośnienia (audio-video) w Sali Królestwa[b], koordynowaniem prac związanych z porządkiem i czystością w Sali Królestwa i innymi pracami. Niektórzy z nich wygłaszają wykłady biblijne na zebraniach, przeprowadzają niektóre punkty programu na zebraniu Chrześcijańskie życie i służba, są lektorami (odczytują poszczególne akapity z artykułów do studium) na zebraniu studium Strażnicy oraz w punkcie: zborowe studium Biblii. W razie potrzeby prowadzą zborowe studium Biblii. Mogą też przewodniczyć na zebraniu i prowadzić zbiórkę do służby polowej[b] oraz gdy jest mało starszych, mogą być zastępcami nadzorców grup oraz sługami grup[4].

Nadzorca grupy wspiera i szkoli sług pomocniczych w grupie, pomagając im ubiegać się o dalsze zadania w zborze oraz zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Sługa pomocniczy, który dobrze spełnia swe obowiązki i nabył kwalifikacji do usługiwania, może z czasem zostać starszym zboru. Sługa pomocniczy za swe usługiwanie nie pobiera żadnej gratyfikacji, ani też nie odróżnia się ubiorem od innych członków zboru.

Co jakiś czas korzystają z programu dla sług pomocniczych na Kursie Służby Królestwa oraz specjalnego programu podczas wizyty nadzorcy obwodu[b]. Sługa pomocniczy, który przestałby spełniać kryteria, traci funkcję.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Brat (bracia, siostry) – forma jakiej używają wobec siebie Świadkowie Jehowy zgodnie z biblijnym nakazem Jezusa z Ewangelii Mateusza 23:8
  2. a b c d W związku z pandemią COVID-19 od marca 2020 roku publiczna działalność ewangelizacyjna oraz działalność od domu do domu była zawieszona (była prowadzona listownie, telefonicznie i w formie elektronicznej, 31 maja 2022 roku wznowiono działalność publiczną, a 1 września 2022 roku głoszenie od domu do domu). Do 31 grudnia 2022 roku zawieszono szkolenia m.in. Kursu Służby Królestwa. Zebrania zborowe od 1 kwietnia 2022 roku ponownie odbywają się w Sali Królestwa oraz dodatkowo formie wideokonferencji lub są przekazywane przez stacje radiowe i telewizyjne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Watchtower, Słowniczek biblijny: Sługa pomocniczy, [w:] Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata [online], Towarzystwo Strażnica, 2018, s. 1774, 1775.
  2. Watchtower, Sługa, usługujący, [w:] Wnikliwe poznawanie Pism [online], Towarzystwo Strażnica, 2006, 763 (tom II).
  3. Watchtower, Słowniczek pojęć: Sługa pomocniczy, jw.org.
  4. Watchtower, Słudzy pomocniczy wykonują cenną pracę, [w:] Zorganizowani do spełniania woli Jehowy [online], Selters/Taunus: Towarzystwo Strażnica, 2019, s. 53–58.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]