Sługa pomocniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sługa pomocniczy – w zborach Świadków Jehowy, brat[a] wspierający (pomocnik) starszych zboru w obowiązkach niezwiązanych z nauczaniem; odpowiednik diakona w innych wyznaniach chrześcijańskich[1][2]. Kryteria wyboru: Biblia, 1 Tymoteusza 3:8–10, 12, 13. Nie ma ograniczeń co do liczebności sług pomocniczych w zborze. W trakcie wizyty w danym zborze nadzorca obwodu, po omówieniu zaleceń z miejscowym gronem starszych oraz po poznaniu kandydatów do zamianowania – ochrzczonych mężczyzn – mianuje sług pomocniczych i starszych.

Słudzy pomocniczy zajmują się m.in.: zamawianiem i prowadzeniem rozdziału czasopism „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” i „Przebudźcie się!” oraz innych publikacji Towarzystwa Strażnica (sługa literatury); kartotekami terenów do służby kaznodziejskiej (sługa terenów); zapiskami finansowymi zboru (dobrowolnych datków) (sługa kont zborowych), obsługą nagłośnienia w Sali Królestwa, koordynowaniem prac związanych z porządkiem i czystością w Sali Królestwa i innymi pracami. Niektórzy z nich wygłaszają wykłady biblijne na zebraniach, przeprowadzają niektóre punkty programu na zebraniu Chrześcijańskie życie i służba, są lektorami (odczytują poszczególne akapity z artykułów do studium) na zebraniu studium Strażnicy oraz w punkcie: zborowe studium Biblii. W razie potrzeby prowadzą zborowe studium Biblii. Mogą też przewodniczyć na zebraniu i prowadzić zbiórkę do służby polowej oraz gdy jest mało starszych, mogą być zastępcami nadzorców grup oraz sługami grup[3].

Nadzorca grupy wspiera i szkoli sług pomocniczych w grupie, pomagając im ubiegać się o dalsze zadania w zborze oraz zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Sługa pomocniczy, który dobrze spełnia swe obowiązki i nabył kwalifikacji do usługiwania, może z czasem zostać starszym zboru. Sługa pomocniczy za swe usługiwanie nie pobiera żadnej gratyfikacji, ani też nie odróżnia się ubiorem od innych członków zboru.

Co jakiś czas korzystają z programu dla sług pomocniczych na Kursie Służby Królestwa oraz specjalnego programu podczas wizyty nadzorcy obwodu. Sługa pomocniczy, który przestałby spełniać kryteria, traci funkcję.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Brat (bracia, siostry) – forma jakiej używają wobec siebie Świadkowie Jehowy zgodnie z biblijnym nakazem Jezusa z Ewangelii Mateusza 23:8

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Watchtower, Słowniczek biblijny: Sługa pomocniczy, „Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata”, Towarzystwo Strażnica, 2018, s. 1774, 1775.
  2. Watchtower, Sługa, usługujący, „Wnikliwe poznawanie Pism”, Towarzystwo Strażnica, 2006, 763 (tom II).
  3. Watchtower, Słudzy pomocniczy wykonują cenną pracę, „Zorganizowani do spełniania woli Jehowy”, Selters/Taunus: Towarzystwo Strażnica, 2019, s. 53–58.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]