Przebudźcie się!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przebudźcie się!
Częstotliwość miesięcznik
Kraj ogólnoświatowy zasięg
Wydawca Towarzystwo Strażnica
Polski odpowiednik Awake!
Organ Świadkowie Jehowy
Rodzaj czasopisma popularno-naukowa, przyrodnicza, społeczna, religijna
Język 103 języki
(w tym polski)
Pierwsze wydanie 1 października 1919
Średni nakład 51 788 000 egz.
Format 7" na 9"
Liczba stron 16 (od 2013)
ISSN 1234-1169
Strona internetowa czasopisma
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria

Przebudźcie się! (ang. Awake!) – czasopismo wydawane przez Towarzystwo Strażnica, oficynę wydawniczą Świadków Jehowy od 1919 roku, początkowo pod nazwą „Złoty Wiek”[a]. Ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie 51 788 000 egzemplarzy w 103 językach. Jest ono udostępniane nieodpłatnie a jego publikowanie wchodzi w zakres ogólnoświatowej biblijnej działalności edukacyjnej prowadzonej przez Świadków Jehowy.

Nazwa czasopisma nawiązuje do wersetu z listu do Rzymian 13:11 „Nadeszła już godzina, abyście się ze snu przebudzili” (NW), który przez pewien czas znajdował się na jego tytułowej stronie. „Przebudźcie się!” jest skierowane do osób, które niezbyt dobrze znają Biblię[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

5 września 1919 roku podczas kongresu, odbywającego się w Cedar Point w stanie Ohio w dniach od 1 do 8 września 1919, Joseph F. Rutherford zapowiedział wydawanie nowego czasopisma Badaczy Pisma Świętego[2]. Czasopismo to początkowo nosiło tytuł „Złoty Wiek” (ang. „The Golden Age”). Pierwszy numer wydania angielskiego ukazał się 1 października 1919 roku, a jego polska wersja w roku 1925.

Począwszy od wydania z 6 października 1937 roku tytuł zmieniono na „Pociecha” (ang. „Consolation”). Od numeru z 22 sierpnia 1946 roku czasopismo to ukazuje się pod nazwą „Przebudźcie się!” W 1951 roku zmieniono format czasopisma, a w roku 1981 roku rozpoczęto wydawanie techniką czterobarwną (pełny kolor). Od numeru z 1 kwietnia 2011 roku wszystkie składki są wydawane w tej technice.

Od roku 2006 jest znowu miesięcznikiem. Od 2013 roku zmniejszyła się objętość czasopisma z 32 do 16 stron.

Pierwszym redaktorem czasopisma, który pisał artykuły aż do połowy lat 40. XX wieku był Clayton J. Woodworth[3]. W 1928 roku Nathan H. Knorr został sekretarzem i skarbnikiem, a Robert J. Martin kierownikiem produkcji „Złotego Wieku”. Czasopismo (podobnie jak inne publikacje Świadków Jehowy) nie publikuje nazwisk autorów artykułów, którzy jak sami wyjaśniają, nie chcą przysparzać chwały sobie, tylko Bogu[4][5].

Historia czasopisma w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo w języku polskim zaczęło się ukazywać w 1925 roku, a jego pierwszym tłumaczem był Edward Rüdiger. Do roku 1933 „Złoty Wiek” był drukowany w Szwajcarii i sprowadzany do Polski. Przez krótki czasopismo było dostępne również w sprzedaży w kioskach ulicznych wraz z prasą światową[6][7].

W 1930 roku minister spraw wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski cofnął debit pocztowy na sprowadzanie „Złotego Wieku”[8]. Jednak po kilku tygodniach jego następca Henryk Józewski ponownie zezwolił na sprowadzenie czasopisma i rozsyłanie go pocztą[9]. Gdy uniemożliwiono sprowadzanie „Złotego Wieku” ze Szwajcarii w 1933 roku zaczęto czasopismo drukować w Łodzi. Kilkukrotnie jednak zmieniano wydawców. Po licznych konfiskatach czasopisma zarządzonych przez urząd cenzury doszło do zakazu publikacji „Złotego Wieku”. Po wniesionej apelacji wydawano „Złoty Wiek” aż do czasu wydania decyzji o nieodwołanym zakazie wydawania czasopisma. Augustyn Raczek odpowiedzialny za wydawanie „Złotego Wieku” został skazany na 15 miesięcy więzienia[10][11].

Ostatni numer „Złotego Wieku” ukazał się 1 września 1936 roku. Jednak w miejsce tego czasopisma 1 października 1936 roku zaczęto w Warszawie wydawać czasopismo pod tytułem „Nowy Dzień”. Miało ono taki sam charakter jak „Złoty Wiek”. Ukazywało się ono do samego wybuchu II wojny światowej[12].

Po II wojnie światowej, w okresie zakazu działalności Świadków Jehowy, było ono drukowane konspiracyjnie. Konspiracyjne wydawanie czasopisma zaczęło się w latach 60. W okresie tym ukazywało się nieregularnie. Od roku 1984 ukazywało się jako miesięcznik. Do połowy roku 1988 w krajach zachodnich ukazywały się miesięczne wydania polonijne. W połowie 1988 roku w Polsce oficjalnie zezwolono na regularne sprowadzanie czasopisma z zagranicy. W latach 1996-2005 czasopismo ukazywało się w języku polskim dwa razy w miesiącu, tak jak wydanie angielskie.

Nakład i języki[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie 51 788 000 egzemplarzy, co czyni je drugim pod względem nakładu czasopismem świata (po „Strażnicy Zwiastującej Królestwo Jehowy”)[13][b]. Wydawane jest w 103 różnych wersjach językowych[13][14]. W niektórych językach można zamówić wersję czasopisma na płytach CD (audio). Od stycznia 2008 roku czasopismo jest również dostępne online w plikach audio[c] od drugiej połowy 2010 roku także w wersji PDF, od lipca 2011 roku w wersji EPUB, od 2012 roku także w wersji HTML, a od 2014 roku w wersjach MOBI, RTF oraz w plikach z tekstem transkrybowanym na wersje brajlowskie. Czasopismo to jest dostępne również jako oprawny tom czasopism drukowanych z poszczególnych lat oraz w wersji elektronicznej (Biblioteka Strażnicy) na CD, także online w Internetowej Bibliotece Strażnicy[15] oraz w darmowych aplikacjach dla urządzeń cyfrowych JW Library oraz JW Library Sign Language.

„Przebudźcie się!” jest udostępniane nieodpłatnie, czasopismo nie jest na sprzedaż. Jego publikowanie wchodzi w zakres ogólnoświatowej biblijnej działalności edukacyjnej, wspieranej dobrowolnymi datkami.

Zawartość i cel[edytuj | edytuj kod]

„Przebudźcie się!” w swoich artykułach zajmuje się różnymi dziedzinami życia, opisywanymi zazwyczaj z religijnego punktu widzenia. W porównaniu z pokrewnym czasopismem „Strażnica” w większym stopniu porusza zagadnienia naukowe, przyrodnicze i społeczne, podkreślając przy tym znaczenie Biblii. Na 16 stronach można znaleźć stałe rubryki (Tematyka rodzinna, Wywiad, Kraje i ludzie, Biblijny punkt widzenia, Czy to nie zostało zaprojektowane?, Obserwujemy świat; Temat z okładki), a także bieżące informacje regionalne oraz światowe. W wersji elektronicznej dodatkowo rubryki: Młodzi ludzie pytają, Ilustrowane opowieści biblijne i Zadania rysunkowe.

Według deklaracji w stopce redakcyjnej (podawanych do nr 12 z 2012 roku) czasopismo to:

Ma służyć pożytkowi całej rodziny. Wskazuje, jak można się uporać z dzisiejszymi problemami. Podaje wiadomości, opowiada o ludziach z innych krajów, zajmuje się zagadnieniami religijnymi i naukowymi. (...) Nie poprzestając na powierzchownej ocenie, pokazuje głębsze znaczenie współczesnych wydarzeń, przy czym zawsze zachowuje neutralność wobec spraw politycznych i nie uważa żadnej rasy za lepszą od innych. (...) Umacnia zaufanie do obietnicy naszego Stwórcy, że obecny niegodziwy i pełen bezprawia system rzeczy zostanie zastąpiony przez nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo.

Wcześniej (od nr 8 z 1988 roku do nr 10 z 1995 roku) stopka redakcyjna podawała m.in.:

Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do obietnicy danej przez Stwórcę, że zanim przeminie pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo.

Uwagi

 1. Wydawca na Polskę: Świadkowie Jehowy w Polsce; ogólnoświatowy wydawca: Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe.
 2. Języki w których ukazuje się „Przebudźcie się!”: afrikaans, albański, amharski, angielski, arabski, birmański, cebuański, chiński (w piśmie tradycyjnym i uproszczonym), chitonga, chorwacki, cibemba, czeski, czewa, duński, estoński, ewe, fidżyjski, fiński, francuski, grecki, gruziński, gudżaracki, hebrajski, hiligajno, hindi, hiszpański, ibo, ilokański, indonezyjski, islandzki, japoński, joruba, kannada, khosa, kirgiski, koreański, lingala, litewski, lozi, łotewski, macedoński, malajamam, malgaski, maltański, niderlandzki, niemiecki, norweski, ormiański, pendi, pendżabski, polski, portugalski, rarotongański, rosyjski, rumuński, rundi, rwandyjski, samoański, serbski, słowacki, słoweński, soto, suahili, syngaleski, szona, szwedzki, tagalski, tajski, tamilski, tok-pisin, tongański, tsonga, tswana, turecki, twi, ukraiński, urdu, węgierski, wietnamski, włoski i zuluski.
 3. „Przebudźcie się!” jest dostępne również w plikach audio online w językach: angielskim, chińskim (dialekt: mandaryński), chorwackim, czeskim, duńskim, estońskim, fińskim, francuskim, greckim, gruzińskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, khosa, niderlandzkim, niemieckim, norweskim, ormiańskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, rumuńskim, serbskim, syngaleskim, słoweńskim, szwedzkim, tagalskim, ukraińskim, węgierskim, włoskim i zuluskim.

Przypisy

 1. Królestwo Boże panuje!. Towarzystwo Strażnica, 2014, s. 82.
 2. Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Nadarzyn: Towarzystwo Strażnica.
 3. Obdarzona szczególnym dziedzictwem. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 27, 2000-10-1. Watchtower. 
 4. Narzędzie do przekazywania pouczeń sługom Jehowy. „Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego”. 
 5. Jak jest redagowana i tłumaczona nasza literatura?. „Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?”. , jw.org
 6. Watchtower. „Jehowa sprowadził was do Francji, żebyście poznali prawdę”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXVI, s. 31, 32, 15 sierpnia 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 7. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 190.
 8. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 170–252.
 9. Wolfram Slupina: Prześladowania i represje Świadków Jehowy w Polsce w latach 1939-1945 oraz 1950-1989. W: Hans Hesse: „Najodważniejsi byli zawsze Świadkowie Jehowy”. Wrocław: Wydawnictwo A PROPOS, 2010, s. 272. ISBN 978-83-61387-21-3.
 10. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 198.
 11. Wolfram Slupina: Prześladowania i represje Świadków Jehowy w Polsce w latach 1939-1945 oraz 1950-1989. W: Hans Hesse: „Najodważniejsi byli zawsze Świadkowie Jehowy”. Wrocław: Wydawnictwo A PROPOS, 2010, s. 273. ISBN 978-83-61387-21-3.
 12. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 190.
 13. a b stopka redakcyjna. „Przebudźcie się!”. XCVI, s. 2-5, wrzesień 2015. Watch Tower Bible and Tract Society. ISSN 1234-1169. 
 14. Mniej stron, więcej języków
 15. Internetowa Biblioteka Strażnicy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]