Przebudźcie się!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przebudźcie się!
Częstotliwość miesięcznik
Kraj ogólnoświatowy zasięg
Wydawca Towarzystwo Strażnica
Polski odpowiednik Awake!
Organ Świadkowie Jehowy
Rodzaj czasopisma popularnonaukowa, przyrodnicza, społeczna, religijna
Język 103 języki
(w tym polski)
Pierwsze wydanie 1 października 1919
Średni nakład 57 761 000 egz.
Format 7" na 9"
Liczba stron 16 (od 2013)
ISSN 1234-1169
Strona internetowa czasopisma
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria

Przebudźcie się! (ang. Awake!) – czasopismo wydawane przez Towarzystwo Strażnica, oficynę wydawniczą Świadków Jehowy od 1919 roku, początkowo pod nazwą „Złoty Wiek”[a]. Ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie 57 761 000 egzemplarzy w 103 językach. Jest ono udostępniane nieodpłatnie a jego publikowanie wchodzi w zakres ogólnoświatowej biblijnej działalności edukacyjnej prowadzonej przez Świadków Jehowy.

Nazwa czasopisma nawiązuje do wersetu z listu do Rzymian 13:11 „Nadeszła już godzina, abyście się ze snu przebudzili” (NW), który przez pewien czas znajdował się na jego tytułowej stronie. „Przebudźcie się!” jest skierowane do osób, które niezbyt dobrze znają Biblię[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

5 września 1919 roku podczas kongresu, odbywającego się w Cedar Point w stanie Ohio w dniach od 1 do 8 września 1919, Joseph F. Rutherford zapowiedział wydawanie nowego czasopisma Badaczy Pisma Świętego[2]. Czasopismo to początkowo nosiło tytuł „Złoty Wiek” (ang. „The Golden Age”). Pierwszy numer wydania angielskiego ukazał się 1 października 1919 roku, a jego polska wersja w roku 1925.

Począwszy od wydania z 6 października 1937 roku tytuł zmieniono na „Pociecha” (ang. „Consolation”). Od numeru z 22 sierpnia 1946 roku czasopismo to ukazuje się pod nazwą „Przebudźcie się!” W 1951 roku zmieniono format czasopisma, a w roku 1981 roku rozpoczęto wydawanie techniką czterobarwną (pełny kolor). Od numeru z 1 kwietnia 2011 roku wszystkie składki są wydawane w tej technice.

Od roku 2006 jest znowu miesięcznikiem. Od 2013 roku zmniejszyła się objętość czasopisma z 32 do 16 stron. Od 2016 roku jest dwumiesięcznikiem[b].

Pierwszym redaktorem czasopisma, który pisał artykuły i usługiwał w tym charakterze do 1946 roku był Clayton J. Woodworth[3][4]. W 1928 roku Nathan H. Knorr został sekretarzem i skarbnikiem, a Robert J. Martin kierownikiem produkcji „Złotego Wieku”. Czasopismo (podobnie jak inne publikacje Świadków Jehowy) nie publikuje nazwisk autorów artykułów, którzy jak sami wyjaśniają, nie chcą przysparzać chwały sobie, tylko Bogu[5][6].

Historia czasopisma w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo w języku polskim zaczęło się ukazywać w 1925 roku, a jego pierwszym tłumaczem był Edward Rüdiger. Do roku 1933 „Złoty Wiek” był drukowany w Szwajcarii i sprowadzany do Polski. Przez krótki czasopismo było dostępne również w sprzedaży w kioskach ulicznych wraz z prasą światową[7][8].

W 1930 roku minister spraw wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski cofnął debit pocztowy na sprowadzanie „Złotego Wieku”[9]. Jednak po kilku tygodniach jego następca Henryk Józewski ponownie zezwolił na sprowadzenie czasopisma i rozsyłanie go pocztą[10]. Gdy uniemożliwiono sprowadzanie „Złotego Wieku” ze Szwajcarii w 1933 roku zaczęto czasopismo drukować w Łodzi. Kilkukrotnie jednak zmieniano wydawców. Po licznych konfiskatach czasopisma zarządzonych przez urząd cenzury doszło do zakazu publikacji „Złotego Wieku”. Po wniesionej apelacji wydawano „Złoty Wiek” aż do czasu wydania decyzji o nieodwołanym zakazie wydawania czasopisma. Augustyn Raczek odpowiedzialny za wydawanie „Złotego Wieku” został skazany na 15 miesięcy więzienia[11][12].

Ostatni numer „Złotego Wieku” ukazał się 1 września 1936 roku. Jednak w miejsce tego czasopisma 1 października 1936 roku zaczęto w Warszawie wydawać czasopismo pod tytułem „Nowy Dzień”. Miało ono taki sam charakter jak „Złoty Wiek”. Ukazywało się ono do samego wybuchu II wojny światowej[13].

Po II wojnie światowej, w okresie zakazu działalności Świadków Jehowy, było ono drukowane konspiracyjnie. Konspiracyjne wydawanie czasopisma zaczęło się w latach 60. W okresie tym ukazywało się nieregularnie. Od roku 1984 ukazywało się jako miesięcznik. Do połowy roku 1988 w krajach zachodnich ukazywały się miesięczne wydania polonijne. W połowie 1988 roku w Polsce oficjalnie zezwolono na regularne sprowadzanie czasopisma z zagranicy. W latach 1996–2005 czasopismo ukazywało się w języku polskim dwa razy w miesiącu, tak jak wydanie angielskie.

Nakład i języki[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie 57 761 000 egzemplarzy, co czyni je drugim pod względem nakładu czasopismem świata (po „Strażnicy Zwiastującej Królestwo Jehowy”)[14][c]. Wydawane jest w 103 różnych wersjach językowych[14][15]. W niektórych językach można zamówić wersję czasopisma na płytach CD (audio). Od stycznia 2008 roku czasopismo jest również dostępne online na oficjalnej stronie internetowej jw.org w plikach audio[d] od drugiej połowy 2010 roku także w wersji PDF, od lipca 2011 roku w wersji EPUB, od 2012 roku także w wersji HTML, a od 2014 roku w wersjach MOBI, RTF oraz w plikach z tekstem transkrybowanym na wersje brajlowskie. Czasopismo to jest dostępne również jako oprawny tom czasopism drukowanych z poszczególnych lat oraz w wersji elektronicznej (Biblioteka Strażnicy) na CD, także online w Internetowej Bibliotece Strażnicy[16] oraz w darmowych aplikacjach dla urządzeń cyfrowych JW Library oraz JW Library Sign Language.

„Przebudźcie się!” jest udostępniane nieodpłatnie, czasopismo nie jest na sprzedaż. Jego publikowanie wchodzi w zakres ogólnoświatowej biblijnej działalności edukacyjnej, wspieranej dobrowolnymi datkami.

Zawartość i cel[edytuj | edytuj kod]

„Przebudźcie się!” w swoich artykułach zajmuje się różnymi dziedzinami życia, opisywanymi zazwyczaj z religijnego punktu widzenia. W porównaniu z pokrewnym czasopismem „Strażnica” w większym stopniu porusza zagadnienia naukowe, przyrodnicze i społeczne, podkreślając przy tym znaczenie Biblii. Na 16 stronach można znaleźć stałe rubryki (Tematyka rodzinna, Wywiad, Kraje i ludzie, Biblijny punkt widzenia, Czy to nie zostało zaprojektowane?, Obserwujemy świat; Temat z okładki), a także bieżące informacje regionalne oraz światowe. W wersji elektronicznej na jw.org dodatkowo rubryki: Młodzi ludzie pytają, Ilustrowane opowieści biblijne i Zadania rysunkowe.

Według deklaracji w stopce redakcyjnej (podawanych do nr 12 z 2012 roku) czasopismo to:

Ma służyć pożytkowi całej rodziny. Wskazuje, jak można się uporać z dzisiejszymi problemami. Podaje wiadomości, opowiada o ludziach z innych krajów, zajmuje się zagadnieniami religijnymi i naukowymi. (...) Nie poprzestając na powierzchownej ocenie, pokazuje głębsze znaczenie współczesnych wydarzeń, przy czym zawsze zachowuje neutralność wobec spraw politycznych i nie uważa żadnej rasy za lepszą od innych. (...) Umacnia zaufanie do obietnicy naszego Stwórcy, że obecny niegodziwy i pełen bezprawia system rzeczy zostanie zastąpiony przez nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo.

Wcześniej (od nr 8 z 1988 roku do nr 10 z 1995 roku) stopka redakcyjna podawała m.in.:

Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do obietnicy danej przez Stwórcę, że zanim przeminie pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo.

Uwagi

 1. Wydawca na Polskę: Świadkowie Jehowy w Polsce; ogólnoświatowy wydawca: Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe.
 2. Od numeru 1 z 2016 roku ukazuje się w : lutym, kwietniu, czerwcu, sierpniu, październiku i grudniu.
 3. Języki w których ukazuje się „Przebudźcie się!”: afrikaans, albański, amharski, angielski, arabski, birmański, cebuański, chiński (w piśmie tradycyjnym i uproszczonym), chitonga, chorwacki, cibemba, czeski, czewa, duński, estoński, ewe, fidżyjski, fiński, francuski, grecki, gruziński, gudżaracki, hebrajski, hiligajno, hindi, hiszpański, ibo, ilokański, indonezyjski, islandzki, japoński, joruba, kannada, khosa, kirgiski, koreański, lingala, litewski, lozi, łotewski, macedoński, malajamam, malgaski, maltański, niderlandzki, niemiecki, norweski, ormiański, pendi, pendżabski, polski, portugalski, rarotongański, rosyjski, rumuński, rundi, rwandyjski, samoański, serbski, słowacki, słoweński, soto, suahili, syngaleski, szona, szwedzki, tagalski, tajski, tamilski, tok-pisin, tongański, tsonga, tswana, turecki, twi, ukraiński, urdu, węgierski, wietnamski, włoski i zuluski.
 4. „Przebudźcie się!” jest dostępne również w plikach audio online w językach: angielskim, chińskim (dialekt: mandaryński), chorwackim, czeskim, duńskim, estońskim, fińskim, francuskim, greckim, gruzińskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, khosa, niderlandzkim, niemieckim, norweskim, ormiańskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, rumuńskim, serbskim, syngaleskim, słoweńskim, szwedzkim, tagalskim, ukraińskim, węgierskim, włoskim i zuluskim.

Przypisy

 1. Królestwo Boże panuje!. Towarzystwo Strażnica, 2014, s. 82.
 2. Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Nadarzyn: Towarzystwo Strażnica.
 3. Obdarzona szczególnym dziedzictwem. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 27, 2000-10-1. Watchtower. 
 4. Rocznik Świadków Jehowy 2015. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2015, s. 174-175.
 5. Narzędzie do przekazywania pouczeń sługom Jehowy. „Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego”. 
 6. Jak jest redagowana i tłumaczona nasza literatura?. „Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?”. , jw.org
 7. Watchtower. „Jehowa sprowadził was do Francji, żebyście poznali prawdę”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXVI, s. 31, 32, 15 sierpnia 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 8. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 190.
 9. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 170–252.
 10. Wolfram Slupina: Prześladowania i represje Świadków Jehowy w Polsce w latach 1939-1945 oraz 1950-1989. W: Hans Hesse: „Najodważniejsi byli zawsze Świadkowie Jehowy”. Wrocław: Wydawnictwo A PROPOS, 2010, s. 272. ISBN 978-83-61387-21-3.
 11. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 198.
 12. Wolfram Slupina: Prześladowania i represje Świadków Jehowy w Polsce w latach 1939-1945 oraz 1950-1989. W: Hans Hesse: „Najodważniejsi byli zawsze Świadkowie Jehowy”. Wrocław: Wydawnictwo A PROPOS, 2010, s. 273. ISBN 978-83-61387-21-3.
 13. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 190.
 14. a b stopka redakcyjna. „Przebudźcie się!”. XCVI, s. 2, 1/2016. Watch Tower Bible and Tract Society. ISSN 1234-1169. 
 15. Mniej stron, więcej języków
 16. Internetowa Biblioteka Strażnicy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]