Przebudźcie się!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przebudźcie się!
Częstotliwość miesięcznik
Kraj ogólnoświatowy zasięg
Wydawca Towarzystwo Strażnica
Organ Świadkowie Jehowy
Rodzaj czasopisma popularno-naukowa, przyrodnicza, społeczna, religijna
Język 103 języki
(w tym polski)
Pierwsze wydanie 1 października 1919
Średni nakład 51 788 000 egz.
Format 7" na 9"
Liczba stron 16 (od 2013)
ISSN 1234-1169
Strona internetowa czasopisma
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria
Złoty Wiek, poprzednia nazwa Przebudźcie się! (egz. z lipca 1934 roku, wyd. duńskie)

Przebudźcie się! (ang. Awake!) – czasopismo wydawane przez Towarzystwo Strażnica, oficynę wydawniczą Świadków Jehowy[a] od 1919 roku. Ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie 51 788 000 egzemplarzy w 103 językach. Jest ono udostępniane nieodpłatnie a jego publikowanie wchodzi w zakres ogólnoświatowej biblijnej działalności edukacyjnej prowadzonej przez Świadków Jehowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ogłoszenie wydawania czasopisma miało miejsce 5 września 1919 roku podczas kongresu, odbywającego się w Cedar Point w stanie Ohio w dniach od 1 do 8 września 1919[1]. Czasopismo to początkowo nosiło tytuł Złoty Wiek (ang. The Golden Age). Pierwszy numer wydania angielskiego ukazał się 1 października 1919 roku, a jego polska wersja w roku 1925.

Począwszy od wydania z 6 października 1937 roku tytuł zmieniono na Pociecha (ang. Consolation). Od numeru z 22 sierpnia 1946 roku czasopismo to ukazuje się pod nazwą Przebudźcie się! W 1951 roku zmieniono format czasopisma, a w roku 1981 roku rozpoczęto wydawanie techniką czterobarwną (pełny kolor) (od numeru z 1 kwietnia 2011 roku wszystkie składki są wydawane w tej technice).

W Polsce w roku 1936 władze zakazały wydawania czasopisma, dlatego ostatni numer Złotego Wieku nosił datę 1 września 1936 roku, a już 1 października tego samego roku zaczęło się w to miejsce ukazywać w Warszawie inne pismo: Nowy Dzień. W latach 90. XX wieku czasopismo zaczęło ukazywać się w języku polskim dwa razy w miesiącu.

Od roku 2006 jest znowu miesięcznikiem. Od 2013 roku zmniejszyła się objętość czasopisma z 32 do 16 stron.

Pierwszym redaktorem czasopisma, który pisał artykuły aż do połowy lat 40. XX wieku był Clayton J. Woodworth[2]. W 1928 roku Nathan H. Knorr został sekretarzem i skarbnikiem, a Robert J. Martin kierownikiem produkcji Złotego Wieku. Czasopismo (podobnie jak inne publikacje Świadków Jehowy) nie publikuje nazwisk autorów artykułów, którzy jak sami wyjaśniają, nie chcą przysparzać chwały sobie, tylko Bogu[3][4].

Nakład i języki[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie 51 788 000 egzemplarzy[5][b], co czyni je drugim pod względem nakładu czasopismem świata (po Strażnicy Zwiastującej Królestwo Jehowy). Wydawane jest w 103 różnych wersjach językowych[5][6]. W niektórych językach można zamówić wersję czasopisma na płytach CD (audio). Od stycznia 2008 roku czasopismo jest również dostępne online w plikach audio[c] od drugiej połowy 2010 roku także w wersji PDF, od lipca 2011 roku w wersji EPUB, od 2012 roku także w wersji HTML, a od 2014 roku w wersjach MOBI, RTF oraz w plikach z tekstem transkrybowanym na wersje brajlowskie. Czasopismo to jest dostępne również jako oprawny tom czasopism drukowanych z poszczególnych lat oraz w wersji elektronicznej (Biblioteka Strażnicy) na CD, także online w Internetowej Bibliotece Strażnicy[7] oraz w aplikacji dla urządzeń cyfrowych JW Library.

Przebudźcie się! jest udostępniane nieodpłatnie, czasopismo nie jest na sprzedaż. Jego publikowanie wchodzi w zakres ogólnoświatowej biblijnej działalności edukacyjnej, wspieranej dobrowolnymi datkami.

Zawartość i cel[edytuj | edytuj kod]

Przebudźcie się! w swoich artykułach zajmuje się różnymi dziedzinami życia, opisywanymi zazwyczaj z religijnego punktu widzenia. W porównaniu z pokrewnym czasopismem Strażnica w większym stopniu porusza zagadnienia naukowe, przyrodnicze i społeczne, podkreślając przy tym znaczenie Biblii. Na 16 stronach można znaleźć stałe rubryki (Tematyka rodzinna, Wywiad, Kraje i ludzie, Biblijny punkt widzenia, Czy to nie zostało zaprojektowane?, Obserwujemy świat; Temat z okładki), a także bieżące informacje regionalne oraz światowe. W wersji elektronicznej dodatkowo rubryki: Młodzi ludzie pytają, Ilustrowane opowieści biblijne i Zadania rysunkowe.

Według deklaracji w stopce redakcyjnej (podawanych do nr 12 z 2012 roku) czasopismo to:

Ma służyć pożytkowi całej rodziny. Wskazuje, jak można się uporać z dzisiejszymi problemami. Podaje wiadomości, opowiada o ludziach z innych krajów, zajmuje się zagadnieniami religijnymi i naukowymi. (...) Nie poprzestając na powierzchownej ocenie, pokazuje głębsze znaczenie współczesnych wydarzeń, przy czym zawsze zachowuje neutralność wobec spraw politycznych i nie uważa żadnej rasy za lepszą od innych. (...) Umacnia zaufanie do obietnicy naszego Stwórcy, że obecny niegodziwy i pełen bezprawia system rzeczy zostanie zastąpiony przez nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo.

Wcześniej (od nr 8 z 1988 roku do nr 10 z 1995 roku) stopka redakcyjna podawała m.in.:

Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do obietnicy danej przez Stwórcę, że zanim przeminie pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo.

Uwagi

  1. Wydawca na Polskę: Świadkowie Jehowy w Polsce; ogólnoświatowy wydawca: Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe.
  2. Języki w których ukazuje się Przebudźcie się!: afrikaans, albański, amharski, angielski, arabski, birmański, cebuański, chiński (w piśmie tradycyjnym i uproszczonym), chitonga, chorwacki, cibemba, czeski, czewa, duński, estoński, ewe, fidżyjski, fiński, francuski, grecki, gruziński, gudżaracki, hebrajski, hiligajno, hindi, hiszpański, ibo, ilokański, indonezyjski, islandzki, japoński, joruba, kannada, khosa, kirgiski, koreański, lingala, litewski, lozi, łotewski, macedoński, malajamam, malgaski, maltański, niderlandzki, niemiecki, norweski, ormiański, pendi, pendżabski, polski, portugalski, rarotongański, rosyjski, rumuński, rundi, rwandyjski, samoański, serbski, słowacki, słoweński, soto, suahili, synagelski, szona, szwedzki, tagalski, tajski, tamilski, tok-pisin, tongański, tsonga, tswana, turecki, twi, ukraiński, urdu, węgierski, wietnamski, włoski i zuluski
  3. Przebudźcie się! aktualnie jest dostępne również w plikach audio online w językach: angielskim, chińskim (dialekt: mandaryński), chorwackim, czeskim, duńskim, estońskim, fińskim, francuskim, greckim, gruzińskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, niderlandzkim, niemieckim, norweskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, rumuńskim, słoweńskim, szwedzkim, ukraińskim, węgierskim i włoskim

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Nadarzyn: Towarzystwo Strażnica.
  2. Obdarzona szczególnym dziedzictwem. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 27, 2000-10-1. Watchtower. 
  3. Narzędzie do przekazywania pouczeń sługom Jehowy. „Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego”. 
  4. Jak jest redagowana i tłumaczona nasza literatura?. „Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?”. , jw.org
  5. 5,0 5,1 „Przebudźcie się!”. XCVI, s. 2-5, wrzesień 2015. Watch Tower Bible and Tract Society. ISSN 1234-1169. 
  6. Mniej stron, więcej języków
  7. Internetowa Biblioteka Strażnicy


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]