Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego 2004-2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Polscy posłowie VI kadencji do Parlamentu Europejskiego od 20 lipca 2004 do 13 lipca 2009, wybrani w wyborach przeprowadzonych 13 czerwca 2004.

Tabela przedstawia podział mandatów po wyborach w 2004 i stan na koniec kadencji:

Ugrupowanie polityczne[1] Wybory 2004 Koniec kadencji +/–
Unia na rzecz Europy Narodów
Prawo i Sprawiedliwość (9)
Naprzód Polsko (3)
Stronnictwo „Piast” (3)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej (2)
Libertas Polska (1)
Polskie Stronnictwo Ludowe (1)
Niezależni (1)
7 20 +13
Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejscy Demokraci
Platforma Obywatelska (14)
Polskie Stronnictwo Ludowe (1)
19 15 –4
Grupa Socjalistyczna w Parlamencie Europejskim
Sojusz Lewicy Demokratycznej (4)
Socjaldemokracja Polska (3)
Polska Partia Pracy (1)
Unia Pracy (1)
8 9 +1
Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
Partia Demokratyczna – demokraci.pl (5)
Stronnictwo Demokratyczne (1)
4 6 +2
Niepodległość/Demokracja
Prawica Rzeczypospolitej (1)
Prawo i Sprawiedliwość (1)
Niezależni (1)
10 3 –7
Niezrzeszeni
Liga Polskich Rodzin (1)
6 1 –5
54

Przynależność klubowa[edytuj | edytuj kod]

Stan na koniec kadencji[edytuj | edytuj kod]

Polscy posłowie VI kadencji zrzeszeni byli w następujących grupach:

Grupa Unii na rzecz Europy Narodów
Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańskich Demokratów) i Europejskich Demokratów
Grupa Socjalistyczna w Parlamencie Europejskim
Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
Grupa Niepodległość/Demokracja w Parlamencie Europejskim
Poseł niezrzeszony

Posłowie, których mandat wygasł w trakcie kadencji (7 posłów)[edytuj | edytuj kod]

Poseł Data wygaśnięcia mandatu Przyczyna Następca
Filip Adwent 2005-06-2626 czerwca 2005[42] śmierć Andrzej Zapałowski
Wojciech Wierzejski 2005-10-066 października 2005[43] wybór na posła Bernard Wojciechowski
Anna Fotyga 2005-11-2222 listopada 2005[44] powołanie na Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Hanna Foltyn-Kubicka
Michał Kamiński 2007-08-066 sierpnia 2007[45] powołanie na Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Tomaszewska
Bogdan Klich 2007-11-1515 listopada 2007[46] powołanie na Ministra Obrony Narodowej Urszula Gacek
Barbara Kudrycka 2007-11-1515 listopada 2007[47] powołanie na Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Krzysztof Hołowczyc
Bronisław Geremek[48] 2008-07-1313 lipca 2008[49] śmierć Andrzej Wielowieyski

Lista według okręgów wyborczych[edytuj | edytuj kod]

Okręgi wyborcze:

GdańskBydgoszczOlsztynWarszawa IWarszawa IIRzeszówKrakówLublinpodkarpackiepodlaskieKatowiceWrocławGorzów Wielkopolski

Okręg wyborczy nr 1 w Gdańsku[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Platforma Obywatelska
Janusz Lewandowski (79 879)
Prawo i Sprawiedliwość
Hanna Foltyn-Kubicka (4528)[50]

Okręg wyborczy nr 2 w Bydgoszczy[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Platforma Obywatelska
Tadeusz Zwiefka (26 144)

Okręg wyborczy nr 3 w Olsztynie[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Platforma Obywatelska
Krzysztof Hołowczyc (28 807)[51]
Prawo i Sprawiedliwość
Bogusław Rogalski (32 087)

Okręg wyborczy nr 4 w Warszawie I[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Prawo i Sprawiedliwość
Ewa Tomaszewska (15 337)[52]
Unia Wolności
Andrzej Wielowieyski (2484)[53]
Platforma Obywatelska
Paweł Piskorski (59 511)
Socjaldemokracja Polska
Dariusz Rosati (76 834)
Liga Polskich Rodzin
Bernard Wojciechowski (3859)[54]

Okręg wyborczy nr 5 w Warszawie II[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Marek Czarnecki (43 609)
Liga Polskich Rodzin
Dariusz Grabowski (42 006)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Zbigniew Kuźmiuk (17 554)

Okręg wyborczy nr 6 w Łodzi[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Platforma Obywatelska
Jacek Saryusz-Wolski (66 589)
Liga Polskich Rodzin
Urszula Krupa (27 901)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Bogdan Golik (14 191)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Janusz Wojciechowski (28 349)

Okręg wyborczy nr 7 w Poznaniu[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Platforma Obywatelska
Filip Kaczmarek (44 700)
Liga Polskich Rodzin
Witold Tomczak (47 260)
Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
Marek Siwiec (36 985)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Jan Masiel (24 202)
Prawo i Sprawiedliwość
Marcin Libicki (40 028)
Unia Wolności
Jan Kułakowski (50 390)

Okręg wyborczy nr 8 w Lublinie[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Liga Polskich Rodzin
Mirosław Piotrowski (48 365)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Wiesław Kuc (13 944)
Platforma Obywatelska
Zbigniew Zaleski (23 403)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Zdzisław Podkański (22 358)

Okręg wyborczy nr 9 w Rzeszowie[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Liga Polskich Rodzin
Andrzej Zapałowski (25 010)[55]
Prawo i Sprawiedliwość
Mieczysław Janowski (31 192)

Okręg wyborczy nr 10 w Krakowie[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Platforma Obywatelska
Bogusław Sonik (20 790)
Urszula Gacek (11 424)[56]
Liga Polskich Rodzin
Bogdan Pęk (105 417)
Prawo i Sprawiedliwość
Adam Bielan (71 947)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Leopold Rutowicz (22 528)
Unia Wolności
Janusz Onyszkiewicz (50 155)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Czesław Siekierski (21 778)
Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
Andrzej Szejna (16 937)

Okręg wyborczy nr 11 w Katowicach[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Platforma Obywatelska
Jerzy Buzek (173 389)
Jan Olbrycht (34 204)
Małgorzata Handzlik (30 030)
Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
Adam Gierek (69 168)
Liga Polskich Rodzin
Maciej Giertych (68 953)
Prawo i Sprawiedliwość
Wojciech Roszkowski (26 995)
Unia Wolności
Grażyna Staniszewska (29 605)
Socjaldemokracja Polska
Genowefa Grabowska (31 419)

Okręg wyborczy nr 12 we Wrocławiu[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Platforma Obywatelska
Jacek Protasiewicz (92 770)
Stanisław Jałowiecki (17 754)
Liga Polskich Rodzin
Sylwester Chruszcz (40 371)
Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
Lidia Geringer de Oedenberg (35 254)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Richard Czarnecki (31 717)
Prawo i Sprawiedliwość
Konrad Szymański (27 499)
Socjaldemokracja Polska
Józef Pinior (18 381)

Okręg wyborczy nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
Platforma Obywatelska
Zdzisław Chmielewski (40 256)
Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
Bogusław Liberadzki (25 335)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Uwzględniono partie polityczne reprezentowane pod koniec kadencji oraz przynależność do grup parlamentarnych pod koniec kadencji.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Parlament Europejski. europarl.europa.eu. [dostęp 2015-05-29].
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Wybrany/a z listy Prawa i Sprawiedliwości.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 4,8 4,9 Wybrany/a z listy Ligi Polskich Rodzin.
  5. Deputowany niezależny.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Wybrany z listy Samoobrony RP.
  7. Reprezentant Prawa i Sprawiedliwości.
  8. Objęła mandat 6 grudnia 2005.
  9. Reprezentant Libertas Polska.
  10. Reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego.
  11. 11,0 11,1 11,2 11,3 Wybrany z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.
  12. Reprezentant Prawa i Sprawiedliwości.
  13. Reprezentant Stronnictwa „Piast”.
  14. Reprezentant Naprzód Polsko.
  15. Reprezentant Stronnictwa „Piast”.
  16. Reprezentant Naprzód Polsko.
  17. Objęła mandat 30 sierpnia 2007.
  18. Reprezentant Stronnictwa „Piast”.
  19. Objął mandat 12 lipca 2005.
  20. Reprezentant Naprzód Polsko.
  21. 21,00 21,01 21,02 21,03 21,04 21,05 21,06 21,07 21,08 21,09 21,10 21,11 21,12 21,13 21,14 Wybrany/a z listy Platformy Obywatelskiej.
  22. 22,0 22,1 Objął/ęła mandat 6 grudnia 2007.
  23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4 Wybrany/a z listy SLD–UP.
  24. Reprezentant Unii Pracy.
  25. Reprezentant Polskiej Partii Pracy.
  26. 26,0 26,1 26,2 Wybrany/a z listy Socjaldemokracji Polskiej.
  27. Reprezentant Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
  28. Reprezentant Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
  29. Reprezentant Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
  30. Reprezentant Partii Demokratycznej.
  31. 31,0 31,1 31,2 31,3 Wybrany/a z listy Unii Wolności.
  32. Reprezentant Partii Demokratycznej.
  33. Reprezentant Partii Demokratycznej.
  34. Reprezentantka Partii Demokratycznej.
  35. Reprezentant Stronnictwa Demokratycznego.
  36. Objął mandat 26 sierpnia 2008.
  37. Reprezentant Partii Demokratycznej.
  38. Reprezentantka Prawa i Sprawiedliwości.
  39. Reprezentant Prawicy Rzeczypospolitej.
  40. Objął mandat 26 października 2005.
  41. Deputowany niezależny.
  42. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lipca 2005 r. w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu posła do Parlamentu Europejskiego (M.P. z 2005 r. Nr 42, poz. 559).
  43. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 października 2005 r. w sprawie stwierdzenia utraty mandatu posła do Parlamentu Europejskiego (M.P. z 2005 r. Nr 62, poz. 833).
  44. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2005 r. wsprawie stwierdzenia utraty mandatu posła do Parlamentu Europejskiego (M.P. z 2005 r. Nr 80, poz. 1126).
  45. Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 sierpnia 2007 r. w sprawie stwierdzenia utraty mandatu posła do Parlamentu Europejskiego (M.P. z 2007 r. Nr 58, poz. 665).
  46. Postanowienie Nr 8 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2007 r. w sprawie stwierdzenia utraty mandatu posła do Parlamentu Europejskiego (M.P. z 2007 r. Nr 92, poz. 995).
  47. Postanowienie Nr 9 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2007 r. w sprawie stwierdzenia utraty mandatu posła do Parlamentu Europejskiego (M.P. z 2007 r. Nr 92, poz. 996).
  48. Reprezentant Partii Demokratycznej.
  49. Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 sierpnia 2008 r. w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu posła do Parlamentu Europejskiego (M.P. z 2008 r. Nr 63, poz. 548).
  50. Zastąpiła Annę Fotygę (25 994 głosy).
  51. Zastąpił Barbarę Kudrycką (50 129 głosów).
  52. Zastąpiła Michała Kamińskiego (99 702 głosów).
  53. Zastąpił Bronisława Geremka (114 319 głosów).
  54. Zastąpił Wojciecha Wierzejskiego (46 198 głosów).
  55. Zastąpił Filipa Adwenta (81 465 głosów).
  56. Zastąpiła Bogdana Klicha (28 311 głosów).