Priscilla Tyler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elizabeth Priscilla Cooper Tyler
Elizabeth Priscilla Cooper Tyler.jpg
Data i miejsce urodzenia 14 czerwca 1816
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 29 grudnia 1889
Montgomery w stanie Alabama
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowania od 10 września 1842
do 26 czerwca 1844
Poprzedniczka Letitia Christian Tyler
Następczyni Julia Tyler

Elizabeth Priscilla Cooper Tyler (ur. 14 czerwca 1816 w Nowym Jorku, zm. 29 grudnia 1889 w Montgomery w stanie Alabama) – pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 10 września 1842 do 26 czerwca 1844, jako synowa Johna Tylera.

Priscilla Cooper była córką odnoszącego sukcesy aktora i producenta Thomasa Apthorpe’a Coopera i bywalczyni salonów, Mary Fairlee Cooper. Priscilla rozpoczęła pracę aktorki w wieku 17 lat.

Priscilla wyszła za mąż 12 września 1839 roku za syna Johna Tylera, Roberta.

Funkcję pierwszej damy objęła po Letitii Christian Tyler, swojej teściowej, która ciężko zachorowała, w wieku 24 lat. Młodą kobietę w jej nowe obowiązki wprowadziła Dolley Madison. Dolley namówiła Priscillę, aby oddawała wszystkie wizyty. Przez trzy dni w tygodniu pierwsza dama spędzała wiele godzin w podskakujących na wyboistych waszyngtońskich drogach powozach.

Priscilli podobała się rola jaką sprawowała. W liście do siostry pisała: Od przyjazdu nie miałam ani chwili dla siebie, a co najdziwniejsze, zdaje mi się, że zawsze żyłam jak teraz i zwykłam podejmować członków gabinetu, posłów, dyplomatów, dowódców armii i marynarki etc. z łatwością, która mnie samą zadziwia. Po prostu jestem do tego urodzona, posiadam tyle pewnej skromności siebie, że zaskakuje mnie to nawet bardziej niż kogokolwiek innego.

Po opuszczeniu Białego Domu Priscilla mieszkała w Filadelfii przez 16 lat. Jej mąż zmarł w 1877 roku. Przez ostatnie 12 lat mieszkała w Alabamie.


Poprzednik
Letitia Christian Tyler
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
10 września 184226 czerwca 1844
Następca
Julia Tyler