Harriet Lane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harriet Lane
Ilustracja
Harriet Lane około 1860 roku
Data i miejsce urodzenia

1830
Pensylwania

Data i miejsce śmierci

3 lipca 1903
Rhode Island

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres

od 4 marca 1857
do 4 marca 1861

Poprzedniczka

Jane Pierce

Następczyni

Mary Todd Lincoln

Faksymile

Harriet Rebecca Lane (ur. w 1830 w Pensylwanii, zm. 3 lipca 1903 w Rhode Island) – siostrzenica 15. prezydenta USA Jamesa Buchanana. Pełniła funkcję pierwszej damy Stanów Zjednoczonych w latach 1857-1861. Jedna z dwóch pierwszych dam w historii USA niebędących żonami prezydenta (obok Marthy Jefferson Randolph).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Harriet Lane urodziła się w 1830 roku, jako córka Elliota i Jane Lane’ów[1]. W wieku 9 lat, została sierotą, którą zaopiekował się brat jej matki – James Buchanan[1]. Wuj zadbał o jej edukację posyłając do szkół, a także zainteresował polityką[1]. Gdy Buchanan przebywał na placówce dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii, postanowił sprowadzić Harriet do Londynu[1]. W 1854 roku przypłynęła do brytyjskiej stolicy, gdzie poznała później rodzinę królewską, a także Napoleona III i cesarzową Eugenię[2].

4 marca 1857 roku, James Buchanan został zaprzysiężony jako prezydent USA, a Harriet Lane przejęła obowiązki pierwszej damy[2]. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w Wielkiej Brytanii sprostała oczekiwaniom waszyngtońskiej elity – organizowała przyjęcia, na które zapraszała nie tylko polityków, ale także artystów[2]. Z uwagi na dużą popularność, nazywano jej imieniem statki, kluby czy ubiory[3]. Pierwsza dama chętnie podejmowała także członków brytyjskiej rodziny królewskiej – w 1860 roku w Waszyngtonie wizytował książę Walii, Edward (późniejszy król Wielkiej Brytanii)[3]. Podczas przyjęcia, wszyscy oczekiwali na tańce, jednak prezydent Buchanan zakazał tego, twierdząc, że społeczeństwo amerykańskie odnosi się do takich zwyczajów z dezaprobatą[3]. Harriet Lane zrekompensowała to księciu Edwardowi podczas rejsu parowcem po Potomaku, gdzie odbyła się zabawa z tańcami[4]. Po zakończeniu prezydentury przez Buchanana, Harriet z wujem powrócili do rodzinnej Pensylwanii[5].

11 stycznia 1866 roku poślubiła Henry’ego Johnsona[5]. Z tego związku urodziło się dwóch synów, jednak obaj zmarli w wieku dziecięcym[5]. Wkrótce potem zmarł także Johnson[5]. Będąc wdową, Harriet Lane skupiła się na podróżach i na kolekcjonowaniu sztuki[5]. Zmarła 3 lipca 1903 roku w Rhode Island[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 192.
  2. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 193.
  3. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 194.
  4. L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 195.
  5. a b c d e f L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 196.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]