Anna Harrison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Tuthill Symmes Harrison
Anna Harrison.jpg
Data i miejsce urodzenia 25 lipca 1775
New Jersey
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 4 marca 1841
do 4 kwietnia 1841
Poprzedniczka Angelica Van Buren
Następczyni Jane Harrison
Anna Harrison Signature.svg

Anna Tuthill Symmes Harrison (ur. 25 lipca 1775 koło Morristown, New Jersey, zm. 25 lutego 1864 w North Bend, Ohio) – pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od marca do kwietnia 1841.

Życie[edytuj]

Anna urodziła się we wpływowej rodzinie. Jej ojcem był sędzia John Cleves Symmes. Odebrała edukację w szkole z internatem w Nowym Jorku.

Jej ojciec był przeciwny małżeństwu córki z porucznikiem Williamem Henrym Harrisonem w obawie, że będzie musiała żyć w trudnych warunkach nadgranicznych fortów. Anna, okazując niezależność, sprzeciwiła się decyzji ojca. Zaczekała, aż wyjechał z miasta i bez jego wiedzy poślubiła Harrisona. Niebawem jej mąż zaczął się wybijać jako polityk i ojciec pogodził się z wyborem córki.

Anna została jedyną pierwszą damą, która nie zobaczyła nigdy wnętrza Białego Domu. Była zbyt chora, aby towarzyszyć mężowi w długiej podróży na inaugurację w marcu 1841. Postanowiła zaczekać, aż wraz z nadejściem maja poprawi się pogoda i dopiero wtedy wyruszyć do Waszyngtonu. Pakowała domowe sprzęty, gdy dotarła do niej wiadomość o śmierci męża. Stało się to dokładnie miesiąc po tej ceremonii, 4 kwietnia 1841. Prezydent Harrison zmarł na zapalenie płuc. Na pogrzeb do Waszyngtonu nie pojechała. Pochowała męża w North Bend nad rzeką Ohio.

Anna przeżyła męża o ponad 20 lat. W 1864 została pochowana obok niego.

Gdy w 1889 Benjamin Harrison wygrał wybory, Anna Harrison stała się jedyną jak dotąd pierwszą damą, której wnuk zasiadł w fotelu prezydenta.

Linki zewnętrzne[edytuj]

[1] (Biały Dom – życiorys)


Poprzednik
Angelica Van Buren
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
4 marca 18414 kwietnia 1841
Następca
Jane Harrison