Lucy Hayes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lucy Ware Webb Hayes
Ilustracja
Lucy Hayes pomiędzy rokiem 1870 a 1880
Data i miejsce urodzenia

28 sierpnia 1831
Chillicothe

Data i miejsce śmierci

25 czerwca 1889
Fremont

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres

od 4 marca 1877
do 4 marca 1881

Poprzedniczka

Julia Grant

Następczyni

Lucretia Garfield

Faksymile

Lucy Ware Webb Hayes (ur. 28 sierpnia 1831 w Chillicothe, zm. 25 czerwca 1889 we Fremont) – żona prezydenta Stanów Zjednoczonych Rutherforda Hayesa i pierwsza dama USA.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Lucy Ware Webb urodziła się 28 sierpnia 1831 roku w Chilicothe jako córka dra Jamesa Webba i jego żony Mary Book[1]. Jej ojciec zmarł, gdy Lucy miała 2 lata, a reszta rodziny przeprowadziła się wówczas na farmę[1]. Tam uczęszczała do szkoły, by następnie przenieść się do Delaware i do Cincinnati, gdzie poznała swojego przyszłego męża – Rutherforda Hayesa[2]. W 1851 roku ukończyła metodystyczny Wesleyan Woman’s College, gdzie utrwaliły się jej feministyczne poglądy[2].

W czerwcu 1851 roku Rutherford Hayes oświadczył się Lucy Webb[2]. Ich ślub odbył się 30 grudnia 1852 w domu panny młodej[3]. Zaraz potem oboje zamieszkali w Cincinnati[4]. Początkowo Lucy interesowała się jeszcze działalnością sufrażystek i była zdecydowaną abolicjonistką[4]. W 1861 roku jej mąż wyruszył na front w wojnie secesyjnej, a ona zajęła się wychowaniem dzieci[4]. Kiedy rok później otrzymała informację, że jej mąż jest ranny przyjechała do Middletown, gdzie opiekowała się nim, a także żołnierzami zarówno wojsk Unii, jak i Konfederacji[5]. Po powrocie Rutherforda na wojnę, Lucy przez pewien czas mu towarzyszyła, by ostatni rok walk spędzić u swojej matki w Chilicothe[5].

Ku uciesze Lucy, po wojnie jej mąż zajął się polityką i w latach 1865-1867 był kongresmanem[5]. Gdy w 1876 roku odbywały się wybory prezydenckie, trwały ostre spory komu należało przyznać sporne głosy elektorów[6]. Z tego też powodu, ostateczną wiadomość, potwierdzającą wygraną, Hayes otrzymał dopiero w pociągu, jadąc na zaprzysiężenie[6]. Skutkowało to faktem, że nowa pierwsza dama nie zdążyła przygotować balu inauguracyjnego[6]. Pomimo tego uchodziła za osobę towarzyską, Lucy nie lubiła dużych oficjalnych przyjęć, w przeciwieństwie do kameralnych spotkań[6]. Była pierwszą żoną prezydenta, którą nazwano „First Lady”[6]. Ze względu na jej feministyczne poglądy, amerykańskie prekursorki tego ruchu, Susan Anthony i Elizabeth Stanton liczyły na wsparcie pierwszej damy w walce o prawa kobiet[7]. Lucy Hayes jednak postanowiła zachować dystans w tej sprawie[7]. Nie miała istotnego wpływu na politykę prezydenta, lecz angażowała się w działalność charytatywną, jak np. odwiedzanie szpitali czy wspomaganie ubogich[8]. Utrzymała także zakaz spożywania alkoholu i pilnowała purytańskich obyczajów, za co była chwalona przez waszyngtońską elitę[8]. Wprowadziła także zwyczaj zapraszania dzieci na toczenie jajek wielkanocnych przed Białym Domem[8].

Po opuszczeniu siedziby prezydenckiej, Hayesowie powrócili do Ohio, gdzie Lucy nadal włączała się w działalność dobroczynną[9]. 21 czerwca 1889 doznała udaru mózgu, który spowodował częściowy paraliż[9]. Lucy Hayes zmarła cztery dni później i została pochowana we Fremont[9].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Lucy Webb poślubiła Rutherforda Hayesa 30 grudnia 1852 roku[3]. Mieli razem ośmioro dzieci[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 249.
  2. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 250.
  3. a b L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 251.
  4. a b c d L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 252.
  5. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 253.
  6. a b c d e L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 254.
  7. a b L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 255.
  8. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 256.
  9. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 257.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]