Martha Dandridge Custis Washington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Martha Dandridge Custis Washington
Martha Washington
Martha Washington.png
Portret Marthy Washington, autorstwa Johna Chestera Buttre'a
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1731
Hrabstwo New Kent
Data i miejsce śmierci 22 maja 1802
Mount Vernon
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 30 kwietnia 1789
do 4 marca 1797
Następczyni Abigail Adams
Martha Washingtons Signature.svg

Martha Dandridge Custis Washington (ur. 2 czerwca 1731 w hrabstwie New Kent, zm. 22 maja 1802 w Mount Vernon) – pierwsza Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych (1789-1797).

Życiorys[edytuj]

Martha Dandridge, 1757

Urodziła się 12 czerwca 1731 roku w hrabstwie New Kent, jako córka pułkownika Johna Dandridge’a, plantatora tytoniu[1]. Miała ośmioro rodzeństwa i nie otrzymała starannego wykształcenia[1]. W 1749 roku wyszła za mąż za plantatora Daniela Custisa[1]. Z mężem miała czworo dzieci, z których dwoje pierwszych zmarło w wieku niemowlęcym[1]. Wdową została osiem lat po ślubie, w 1757 roku[1].

Od momentu śmierci jej męża, miała kilku adoratorów, lecz zdecydowała się poślubić George’a Washingtona[2]. Uroczystość weselna odbyła się 6 stycznia 1759 roku[2]. Po ślubie para przeniosła się do Mount Vernon nad Potomakiem[2]. Krótko po rozpoczęciu wojny o niepodległość USA Martha była zmuszona opuścić swój dom, z uwagi na groźbę spalenia posiadłości ze strony wojsk brytyjskich[3]. Towarzyszyła wówczas mężowi w czasie zimowych obozów, gdzie zajmowała się cerowaniem odzieży i troską o rannych[3].

Martha Washington z drugim mężem i dziećmi

Po wyborze Washingtona na prezydenta, Martha nie chciała przenosić się do ówczesnej stolicy – Nowego Jorku[4]. Uczyniła to dopiero miesiąc po zaprzysiężeniu[5]. Zdając sobie sprawę z tego, że tworzy precedensy na przyszłość, starała się sumiennie wykonywać obowiązki Pierwszej Damy[5]. Miała zwyczaj organizowania uroczystych przyjęć i kolacji we wtorki i czwartki[5]. W 1790 roku siedziba rządu Stanów Zjednoczonych została przeniesiona do Filadelfii, która stała się drugą stolicą[6]. Washingtonowie także się tam przeprowadzili, co ucieszyło Pierwszą Damę, która nie lubiła Nowego Jorku[6]. Wprowadziła zwyczaj, że w Nowy Rok Biały Dom jest domem otwartym[6]. Tradycja ta została zniesiona w 1930 roku przez Herberta Hoovera[6]. Miała zwyczaj do skrupulatnego składania rewizyt, które były wówczas bardzo czasochłonne[7].

Pod koniec I kadencji Washingtona, Martha miała nadzieję, że mąż nie zdecyduje się kandydować ponownie[8]. Jego decyzję o ponownym ubieganiu się o fotel prezydenta przyjęła z dezaprobatą, lecz nie zaprotestowała[7]. W tym okresie, w Filadelfii panowała epidemia żółtej febry co zmusiło Pierwszą Parę do opuszczenia stolicy i udania się do Mount Vernon[7]. Wykorzystała ten czas na sprawdzenie czy ojcowizna jest dobrze zarządzana[7]. Ostatnie przyjęcie w posiadłości prezydenckiej wydała 3 marca 1797, a następnego dnia wzięła udział w przyjęciu z okazji zaprzysiężenia nowego prezydenta – Johna Adamsa[9]. Niecałe dwa tygodnie później Washingtonowie powrócili do Mount Vernon[9].

Martha Dandridge Custis Washington, obraz namalowany w 1878

W grudniu 1799 George Washington mocno się przeziębił[10]. 13 grudnia jego stan znacznie się pogorszył – miał trudności z oddychaniem i mówieniem[10]. Zmarł następnego dnia[10]. Po śmierci męża, Martha nadal zajmowała się zarządzaniem posiadłości Mount Vernon i podejmowała w niej gości[10]. Z czasem miewała coraz częściej podwyższoną temperaturę[10]. Na początku maja 1802 roku jej stan się pogorszył[10]. Zmarła 17 maja i została pochowana obok męża w Mount Vernon[10].

Życie prywatne[edytuj]

W wieku 17 lat wyszła za mąż za plantatora, pułkownika Daniela Custisa[1]. Miała z nim czworo dzieci, lecz tylko syn John Parke i córka Patsy dożyły wieku dojrzałego[2]. Po śmierci Curtisa, wyszła za George’a Washingtona. Z drugiego małżeństwa nie urodziły się dzieci[2].

Przypisy

  1. a b c d e f L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 23.
  2. a b c d e L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 24.
  3. a b L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 25.
  4. L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 26.
  5. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 27.
  6. a b c d L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 28.
  7. a b c d L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 31.
  8. L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 30.
  9. a b L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 33.
  10. a b c d e f g L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 35.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]