Rosalynn Carter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eleanor Rosalynn Smith Carter
Rosalynn Carter
Rose Carter, official color photo, 1977-cropped.jpg
Data i miejsce urodzenia 18 sierpnia 1927
Plains
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 20 stycznia 1977
do 20 stycznia 1981
Poprzedniczka Betty Ford
Następczyni Nancy Reagan
Rosalynn Carter Signature.svg
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Eleanor Rosalynn Smith Carter (ur. 18 sierpnia 1927 w Plains) – żona byłego prezydenta USA Jimmy’ego Cartera i pierwsza dama USA w latach 19771981.

Rosalynn urodziła się w miejscowości Plains w stanie Georgia. Miała trójkę rodzeństwa a jej rodzina żyła od śmierci ojca, który był kierowcą, w trudnych warunkach materialnych[1]. Rosalynn ukończyła szkołę średnią i college w Georgii. W wieku 17 lat poznała o trzy lata starszego studenta akademii marynarki wojennej w Annapolis (stan Maryland) Jimmy’ego Cartera[1]. Pobrali się 7 lipca 1946, kiedy panna młoda miała 19 lat i skończyła właśnie studia, podobnie jak jej mąż akademię[1].

W okresie służby wojennej Cartera jego rodzina (Carterowie mają czworo dzieci: trzech synów i córkę) podróżowała po świecie, przenosząc się raz po raz do różnych baz marynarki wojennej USA. Jednakże po śmierci ojca w 1953 Jimmy zdecydował się opuścić wojsko i powrócić do Plains, aby zająć się rodzinną plantacją orzeszków ziemnych[1]. Rosalynn nie chciała tam wracać, ale ostatecznie przeważyło zdanie męża[1].

Carter zaczął poważnie myśleć o karierze politycznej. Rosalynn popierała jego plany. Po ciężkiej walce został w 1962 wybrany członkiem stanowego senatu z ramienia Partii Demokratycznej[1]. W roku 1966 ubiegał się o stanowisko kongresmena, ale po powstaniu wakatu na stanowisku gubernatora stanu zgłosił swoją kandydaturę na to stanowisko, ale przegrał[1].

Został jednak wybrany w 1970 (urząd ten piastował w latach 19711975), a Rosalynn została pierwszą damą Georgii. Była aktywną pierwszą damą[1].

Kiedy Carter został wybrany na prezydenta USA w 1976 (pokonując republikanina i urzędującego prezydenta Geralda Forda), rodzina wprowadziła się do Białego Domu[1].

Rosalynn, mimo spadku popularności jej męża w miarę trwania kadencji, sama cieszyła się sporą popularnością. Uznawana była za najbardziej wpływową i upolitycznioną pierwszą damę w historii (obok Eleanor Roosevelt, Lady Bird Johnson i potem Hillary Rodham Clinton). Po porażce wyborczej męża w 1980 Rosalynn wraz z mężem powrócili do domu w Plains. Na emeryturze kontynuowali działalność społeczną, angażując się zwłaszcza w dziedzinie praw człowieka[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Rosalynn Carter - biography (ang.). nndb.com. [dostęp 2016-03-13].