Lady Bird Johnson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Claudia Alta Taylor Johnson
Lady Bird Johnson 1987.jpg
Data i miejsce urodzenia 16 marca 1912
Ely[potrzebny przypis]
Data i miejsce śmierci 11 lipca 2007
Austin
Druga dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 20 stycznia 1961
do 22 listopada 1963
Poprzedniczka Jane Hadley Barkley
Następczyni Muriel Humphrey
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 22 listopada 1963
do 20 stycznia 1969
Poprzedniczka Jacqueline Kennedy
Następczyni Pat Nixon
Lady Bird Johnson Signature.svg
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Lady Bird Johnson, właśc. Claudia Alta Taylor Johnson (ur. 22 grudnia 1912, zm. 11 lipca 2007 w Austin, Teksas) – była druga, a następnie pierwsza dama USA, żona prezydenta Lyndona B. Johnsona.

Lady Bird urodziła się w Karnack[potrzebny przypis] w Teksasie. Jej ojciec, Thomas Jefferson Taylor pochodził z Alabamy, skąd przeprowadził się w końcu XIX wieku do Teksasu. Pan Taylor był zamożnym handlarzem, który posiadał ponadto spory kawałek ziemi. Jej matka, Minnie Patillo, była pochodzenia szkockiego.

Przezwisko Lady Bird (ang. ladybird – biedronka) zyskała w dzieciństwie, kiedy podobno jej opiekunka stwierdziła: „Ona jest śliczna jak biedronka”.

Lady Bird ukończyła szkołę średnią i studiowała na uniwersytecie stanu Teksas dziennikarstwo.

17 listopada 1934 roku poślubiła Lyndona Johnsona, który był wówczas sekretarzem kongresmena Richarda Kleeberga. Młodzi przeprowadzili się do Waszyngtonu. Mieli dwie córki: Lyndę Bird Johnson (ur. 1944), która została żoną późniejszego gubernatora i senatora z Wirginii Charlesa S. Robba i Luci Baines Johnson (ur. 1948). Przed urodzeniem pierwszej córki Lady Bird kilkakrotnie roniła.

Johnson został w roku 1937 kongresmenem z ramienia Partii Demokratycznej. Uważano go za protegowanego prezydenta Franklina Delano Roosevelta, z którego poparciem ubiegał się w roku 1940 o miejsce w senacie. Wybory przegrał, wybrano go jednak w roku 1948. W senacie zasiadał do roku 1961 i pełnił tam m.in. funkcję przywódcy większości demokratycznej. Lady Bird popierała go w jego politycznych planach.

W roku 1960 Johnson przyjął nominację jako kandydat swej partii na wiceprezydenta USA. Demokraci wygrali wówczas wybory i Johnson został drugą osobą w państwie, zaś w listopadzie 1963 – po śmierci Johna Kennedy’ego – prezydentem, a Lady Bird pierwszą damą Ameryki.

Jako pierwsza dama Lady Bird była bardzo aktywna. Uznaje się, iż była bardzo wpływowa i popularna.

Kiedy jej mąż wycofał się, na skutek niepopularności swej polityki wobec Wietnamu, powrócili na ranczo w Teksasie. Lyndon zmarł 22 stycznia 1973 roku.

W ostatnich latach życia życia Lady Bird uważana była za najbogatszą byłą pierwszą damę USA. Zajmowała się bowiem z powodzeniem prowadzeniem stacji radiowej, którą potem sprzedała za dużą sumę.

Linki zewnętrzne[edytuj]