Nancy Reagan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nancy Davis Reagan
Nancy Reagan.jpg
Data i miejsce urodzenia 6 lipca 1921
Nowy Jork
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 20 stycznia 1981
do 20 stycznia 1989
Poprzedniczka Rosalynn Carter
Następczyni Barbara Bush
NReagansignature.jpg
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Nancy Davis Reagan (ur. 6 lipca 1921, niektóre źródła podają 1923 w Nowym Jorku) – żona byłego prezydenta USA Ronalda Reagana urzędującego w latach 1981–1989, pierwsza dama. Przed wyjściem za mąż zajmowała się aktorstwem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nancy Reagan w latach 1949-1950
Nancy Reagan z premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w 1988 r.
Nancy Reagan z byłą pierwszą damą Laurą Bush
Nancy Reagan z mężem Ronaldem Reaganem
Nancy Reagan z prezydentem Barackiem Obamą

Nancy Reagan naprawdę nazywała się Anne Frances Robbins[1]. Przyszła na świat w Nowym Jorku jako córka Kennetha Seymoura Robbinsa oraz Edith Luckett[1]. Jej matka była aktorką, która w roku 1929 wyszła za mąż za dr. Loyala Davisa, neurochirurga. Matka Robbins zamieszkała z mężem w Chicago. Davis adoptował jej córkę i był dla niej przybranym ojcem. Jej matką chrzestną była gwiazda filmu niemego Alla Nazimova[1]. Robbins ukończyła Szkołę Łacińską dla Dziewcząt (ang. Girls’ Latin School). Wyższe studia podjęła w Smith College w Massachusetts, gdzie uczyła się głównie na temat teatru[1].

Kariera aktorska[edytuj | edytuj kod]

Robbins rozpoczęła swoją karierę aktorską jako członek objazdowej trupy teatralnej. Jej pierwszym sukcesem była rola w wystawianym na Broadway musicalu Lute Song. W końcu Robbins przeniosła się do Hollywood i przyjęła pseudonim Nancy Davis[1]. W pierwszym filmie wystąpiła w roku 1949. Był to Cień na ścianie (ang. Shadow on the Wall). Kolejnym znanym filmem Davis był Next Voice Your Hear and East Side, West Side[1]. W ostatnim filmie z jej udziałem, czyli Piekielne koty z marynarki (ang. Hellcats of the Navy) wystąpiła w roku 1956 u boku męża[1].

Okres małżeństwa z Reaganem[edytuj | edytuj kod]

Nancy Davis pierwszy raz spotkała Ronalda Reagana w 1951 roku, kiedy ten był przewodniczącym stowarzyszenia amerykańskich aktorów. Podczas polowania w USA na komunistycznych szpiegów przez przypadek nazwisko Davis trafiło na czarną listę[1]. Wywołało to jej ogromne przerażenie, więc Davis postanowiła skontaktować się w tej sprawie z szefem stowarzyszenia[1]. Reagan nie tylko jej pomógł, ale również się z nią ożenił. Wzięli cichy ślub w San Fernando Valley w Los Angeles[1].

Obowiązki rodzinne zmusiły młodą panią Reagan do porzucenia kariery aktorskiej. Posiadała dwoje własnych dzieci, czyli urodzoną 21 października 1952 roku Patti i przybyłego na świat 20 maja 1958 roku Rona oraz opiekowała się Maureen i Michaelem Reagan pochodzącymi z pierwszego małżeństwa Ronalda Reagana z Jane Wyman[1].

Nancy Reagan nie brała bezpośrednio udziału w życiu politycznym. Jednak jako żona gubernatora i prezydenta odgrywała zakulisową rolę. Wspierała męża w chwilach próby, np. po zamachu na początku pierwszej kadencji[1].

Kiedy w roku 1992 u Ronalda Reagana zdiagnozowano chorobę Alzheimera, Nancy Reagan zaopiekowała się nim. Przez ponad dziesięć lat choroby zajmowała się Ronaldem Reaganem w ich domu w Bel Air w Kalifornii[1]. Choroba męża skłoniła Nancy Reagan do zabrania głosu w debacie na temat wykorzystania komórek macierzystych. Wbrew poglądom Partii Republikańskiej Nancy Reagan poparła rozwój badań w tej dziedzinie, mając nadzieję, że pomoże to uchronić przed chorobą Alzheimera innych ludzi[1]. Dnia 5 czerwca 2004 roku Ronald Reagan zmarł w jej obecności na zapalenie płuc[1]. Nancy Reagan aktywnie pozostała w polityce, w szczególności odnosząc się do badań nad komórkami macierzystymi. Począwszy od 2004 roku, prowadziła kampanię, powszechnie uważaną za stanowisko Partii Demokratycznej, nad intensyfikacją badań nad komórkami macierzystymi. Wezwała prezydenta George’a W. Busha do wsparcia badań finansowanych przez rząd federalny w nadziei, że nauka może doprowadzić do wyleczenia choroby Alzheimera[1]. Mimo że nie udało się Reagan zmienić zdania prezydenta, to jednak poparła jego reelekcję[1].

W 2005 roku Reagan została uhonorowana na uroczystej kolacji w Ronald Reagan Building w Waszyngtonie, gdzie gośćmi byli Dick Cheney, Harry Reid i Condoleezza Rice. To było jej pierwsze poważne publiczne wystąpienie od pogrzebu jej męża[1].

Pojawiły się spekulacje, że Nancy Reagan miała wspierać burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga w prezydenckiej kampanii, jednak ostatecznie postanowiła wspierać senatora John McCain, przypuszczalnego kandydata Republikanów na prezydenta.

Nancy Reagan otrzymała tytuł doktora honoris causa Eureka College.

Brała udział w pogrzebie byłej pierwszej damy Bird Johnson w Austin w Teksasie 14 lipca 2007, a trzy dni później przyjęła najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego, w imieniu Ronalda Reagana w Bibliotece Reagana[1]. Reagan Library otworzyła tymczasową wystawę „Nancy Reagan. Styl pierwszej damy”, w której przedstawiono ponad osiemdziesiąt sukien należących do pierwszej damy[1].

W czerwcu 2009 r., w Waszyngtonie uczestniczyła w odsłonięciu pomnika jej zmarłego męża w Rotundzie Kapitolu[1].

Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

Kłopoty ze zdrowiem Nancy Reagan zaczęły być widoczne w 2008 roku, gdy w 2012 doznała upadku w swoim domu w Bel Air i została przewieziona do Centrum Zdrowia Świętego Jana w Santa Monica w Kalifornii[2]. Lekarze poinformowali, że nie odniosła znaczniejszych obrażeń.


Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u First Lady Biography: Nancy Reagan. firstladies.org. [dostęp 2015-07-20].
  2. Nancy Reagan released from hospital. nbcnews.com. [dostęp 2008-02-19].