Nancy Reagan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nancy Davis Reagan
Nancy Reagan.jpg
Data i miejsce urodzenia 6 lipca 1921
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 6 marca 2016
Los Angeles
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 20 stycznia 1981
do 20 stycznia 1989
Poprzedniczka Rosalynn Carter
Następczyni Barbara Bush
NReagansignature.jpg
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Nancy Davis Reagan, wł. Anne Frances Robbins[1] (ur. 6 lipca 1921[2][3] w Nowym Jorku, zm. 6 marca 2016 w Los Angeles[4]) – amerykańska aktorka i pierwsza dama, żona byłego prezydenta USA Ronalda Reagana urzędującego w latach 1981–1989.

Życiorys[edytuj]

Młodość i kariera aktorska[edytuj]

Nancy Reagan, ok. 1949–1950

A.F. Robbins przyszła na świat jako córka Kennetha Seymoura Robbinsa oraz Edith Luckett[1]. Jej matka była aktorką, która w 1929 wyszła za mąż za dr. Loyala Davisa, neurochirurga. Matka Robbins zamieszkała z mężem w Chicago. Davis adoptował jej córkę i był dla niej przybranym ojcem. Jej matką chrzestną była gwiazda filmu niemego Alla Nazimova[1]. Robbins ukończyła Szkołę Łacińską dla Dziewcząt (ang. Girls’ Latin School). Wyższe studia podjęła w Smith College w Massachusetts, gdzie uczyła się głównie na temat teatru[1].

Robbins rozpoczęła swoją karierę aktorską jako członek objazdowej trupy teatralnej. Jej pierwszym sukcesem była rola w wystawianym na Broadway musicalu Lute Song. W końcu Robbins przeniosła się do Hollywood i przyjęła pseudonim Nancy Davis[1]. W pierwszym filmie wystąpiła w 1949. Był to Cień na ścianie (ang. Shadow on the Wall). Kolejnym znanym filmem Davis był Next Voice You Hear and East Side, West Side[1]. W ostatnim filmie z jej udziałem, czyli Piekielne koty z marynarki (ang. Hellcats of the Navy) wystąpiła w 1956 u boku męża[1].

Okres małżeństwa z Reaganem[edytuj]

Nancy Reagan z premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, 1988
Nancy Reagan z mężem Ronaldem Reaganem, 1985

Nancy Davis pierwszy raz spotkała Ronalda Reagana w 1951, kiedy ten był przewodniczącym stowarzyszenia amerykańskich aktorów. Podczas polowania w USA na komunistycznych szpiegów przez przypadek nazwisko Davis trafiło na czarną listę[1]. Wywołało to jej ogromne przerażenie, więc Davis postanowiła skontaktować się w tej sprawie z szefem stowarzyszenia[1]. Reagan nie tylko jej pomógł, ale również się z nią ożenił. Wzięli cichy ślub w San Fernando Valley w Los Angeles[1].

Obowiązki rodzinne zmusiły młodą panią Reagan do porzucenia kariery aktorskiej. Posiadała dwoje własnych dzieci, czyli urodzoną 21 października 1952 Patti i przybyłego na świat 20 maja 1958 Rona oraz opiekowała się Maureen i Michaelem Reagan pochodzącymi z pierwszego małżeństwa Ronalda Reagana z Jane Wyman[1].

Nancy Reagan nie brała bezpośrednio udziału w życiu politycznym. Jednak jako żona gubernatora i prezydenta odgrywała zakulisową rolę. Wspierała męża w chwilach próby, np. po zamachu na początku pierwszej kadencji[1].

Kiedy w 1992 u Ronalda Reagana zdiagnozowano chorobę Alzheimera, Nancy Reagan zaopiekowała się nim. Przez ponad dziesięć lat choroby zajmowała się Ronaldem Reaganem w ich domu w Bel Air w Kalifornii[1]. Choroba męża skłoniła Nancy Reagan do zabrania głosu w debacie na temat wykorzystania komórek macierzystych. Wbrew poglądom Partii Republikańskiej Nancy Reagan poparła rozwój badań w tej dziedzinie, mając nadzieję, że pomoże to uchronić przed chorobą Alzheimera innych ludzi[1].

Po śmierci męża[edytuj]

Nancy Reagan z pierwszą damą Laurą Bush, 2005
Nancy Reagan z prezydentem Barackiem Obamą, 2009

5 czerwca 2004 Ronald Reagan zmarł w jej obecności na zapalenie płuc[1]. Nancy Reagan aktywnie pozostała w polityce, w szczególności odnosząc się do badań nad komórkami macierzystymi. Począwszy od 2004, prowadziła kampanię, powszechnie uważaną za stanowisko Partii Demokratycznej, nad intensyfikacją badań nad komórkami macierzystymi. Wezwała prezydenta George’a W. Busha do wsparcia badań finansowanych przez rząd federalny w nadziei, że nauka może doprowadzić do wyleczenia choroby Alzheimera[1]. Mimo że nie udało się Reagan zmienić zdania prezydenta, to jednak poparła jego reelekcję[1].

W 2005 została uhonorowana na uroczystej kolacji w Ronald Reagan Building w Waszyngtonie, gdzie gośćmi byli Dick Cheney, Harry Reid i Condoleezza Rice. To było jej pierwsze poważne publiczne wystąpienie od pogrzebu jej męża[1].

Pojawiły się spekulacje, że Nancy Reagan miała wspierać burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga w prezydenckiej kampanii, jednak ostatecznie postanowiła wspierać senatora Johna McCaina, przypuszczalnego kandydata Republikanów na prezydenta.

Brała udział w pogrzebie byłej pierwszej damy Bird Johnson w Austin w Teksasie 14 lipca 2007, a trzy dni później przyjęła najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego, w imieniu Ronalda Reagana w Bibliotece Reagana[1]. Reagan Library otworzyła tymczasową wystawę „Nancy Reagan. Styl pierwszej damy”, w której przedstawiono ponad osiemdziesiąt sukien należących do pierwszej damy[1].

W 2009 otrzymała tytuł doktora honoris causa Eureka College (Eureka, Illinois), szkoły, którą w 1932 ukończył Ronald Reagan. W czerwcu 2009 w Waszyngtonie uczestniczyła w odsłonięciu pomnika jej zmarłego męża w Rotundzie Kapitolu[1].

Choroba, śmierć i pogrzeb[edytuj]

Kłopoty ze zdrowiem Nancy Reagan zaczęły być widoczne w 2008. 4 lata później doznała upadku w swoim domu w Bel Air i została przewieziona do Centrum Zdrowia Świętego Jana w Santa Monica w Kalifornii[5]. Lekarze poinformowali, że nie odniosła znaczniejszych obrażeń. Zmarła 6 marca 2016 w swoim domu z powodu niewydolności serca[6]. Dzień później prezydent USA Barack Obama, w związku ze śmiercią byłej pierwszej damy, nakazał opuścić flagi do połowy masztu[7]. Pogrzeb Nancy Reagen odbył się 11 marca 2016 i została pochowana na wzgórzu koło Biblioteki Prezydenckiej imienia Ronalda Reagana w Simi Valley[8][9]. W uroczystościach oprócz najbliżej rodziny wzięła udział min obecna pierwsza dama USA Michelle Obama, były prezydent George W. Bush z małżonką Laurą Bush, żony poprzednich prezydentów: Jimmiego Cartera i Billa Clintona, były premier Kanady Brian Mulroney i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger a także Caroline Kennedy, córka prezydenta Johna Kennedy’ego oraz dzieci prezydentów Lyndona B. Johnsona, Richarda Nixona oraz Gerarda Forda[8].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u First Lady Biography: Nancy Reagan. firstladies.org. [dostęp 2015-07-20].
  2. Nancy Reagan. [dostęp 2016-03-06].
  3. niektóre źródła podają jako rok urodzenia: 1923, porównaj: Open Library i Biblioteka Kongresu
  4. Nie żyje była pierwsza dama USA Nancy Reagan. Miała 94 lata. Gazeta.pl, 6 marca 2015. [dostęp 2016-03-06].
  5. Nancy Reagan released from hospital. nbcnews.com. [dostęp 2008-02-19].
  6. Nancy Reagan nie żyje. [dostęp 2016-03-06].
  7. Presidential Proclamation -- Nancy Reagan (ang.). whitehouse.gov. [dostęp 2016-03-07].
  8. a b Spoczęła u boku męża. Ostatnie pożegnanie Nancy Reagan. tvn24.pl. [dostęp 2016-03-12].
  9. Nancy Reagan Honored at Funeral With Memories, Laughter and Tears. [dostęp 2016-03-12].