Przejdź do zawartości

Rita Ora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rita Ora
ilustracja
Imię i nazwisko

Rita Sahatçiu Ora-Waititi

Data i miejsce urodzenia

26 listopada 1990
Prisztina

Instrumenty

fortepian[1]

Typ głosu

mezzosopran

Gatunki

pop, R&B, dance-pop

Zawód

piosenkarka, aktorka, autorka tekstów

Aktywność

od 2007

Wydawnictwo

BMG

Powiązania

Jay-Z, Drake, Tinie Tempah, DJ Fresh, Snoop Lion, Chris Brown, Liam Payne, Avicii

podpis
Strona internetowa

Rita Ora-Waititi[2][3] (ur. 26 listopada 1990 w Prisztinie[4]) – angielska wokalistka pochodzenia albańskiego, aktorka i autorka tekstów.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Prisztinie, mieście leżącym wówczas na terenie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (dzisiejsze Kosowo), w albańskiej rodzinie. Jako roczne dziecko wyemigrowała wraz z matką jako uchodźcy polityczni do Wielkiej Brytanii[5]. Dorastała w zachodnim Londynie, uczęszczając do szkoły St Cuthbert & St Matthias w Earl`s Court, a później do Sylvia Young Theatre School[6].

W 2004 zagrała w filmie Kłopotliwy towar[7]. W 2008 pojawiła się gościnnie w piosence Where's Your Love Craiga Davida[6]. Rok później wzięła udział w castingu, który miał wyłonić brytyjskiego reprezentanta do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009, ale w późniejszym etapie wycofała się z tego pomysłu[6]. W tym czasie coraz częściej pojawiała się w londyńskich barach, prezentując swój potencjał wokalny, szybko wzbudzając zainteresowanie poszukiwaczy talentów z Roc Nation[6]. Wkrótce rozpoczęła współpracę z raperem Jay-Z oraz Drake[6].

27 sierpnia 2012 wydała swój debiutancki album studyjny pt. Ora, który zadebiutował na szczycie bestsellerów w Wielkiej Brytanii i Szkocji, sprzedając się w liczbie 40 tys. egzemplarzy w pierwszym tygodniu[6].

25 maja 2017 wydała singiel „Your Song”, który nagrała we współpracy z Edem Sheeranem[8]. 20 października wydała singiel „Anywhere”, do którego teledysk nakręcono w Nowym Jorku[9][10]. 12 listopada poprowadziła galę MTV Europe Music Awards 2017 w Londynie[11].

23 listopada 2018 wydała drugi album studyjny pt. Phoenix[12]. We wrześniu 2019 potwierdziła rozpoczęcie pracy nad trzecim albumem studyjnym. W maju 2023 wystąpiła jako gość muzyczny podczas pierwszego półfinału 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu[13][14]. W tym samym roku wydała album pt. You & I.

Młodość

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Prisztinie, SFR Jugosławii (dzisiejsze Kosowo), w rodzinie albańskiej, jako Rita Sahatçiu (nazwisko pochodzi od tureckiego słowa saatçi, które oznacza „zegarmistrz”), ale jej rodzice później dodali Ora (ora oznacza „czas” w języku albańskim) do nazwiska rodziny, aby można je było łatwiej wymówić.

Wraz z rodziną opuściła Kosowo z powodów politycznych, z powodu prześladowań Albańczyków zapoczątkowanych rozpadem Jugosławii. Przeprowadzili się oni do Londynu do Anglii w 1991 roku, kiedy Ora była dzieckiem. Artystka dorastała w Notting Hill w zachodnim Londynie. Uczęszczając do szkoły St Cuthbert & St Matthias w Earl`s Court, a później do Sylvia Young Theatre School.

Kariera

[edytuj | edytuj kod]

2008–2011: Początki kariery

[edytuj | edytuj kod]
Ora (2012)

Zaczęła karierę od występów na otwartych scenach w Londynie i, okazjonalnie, w pubie swojego ojca. W 2008 roku zakwalifikowała się do programu BBC One Eurovision: Your Country Needs You stanowiącego krajowe eliminacje do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji. Po kilku odcinkach wycofała się z programu, ponieważ "nie czuła na to się gotowa" i myślała, że "to wyzwanie nie było dla niej". Jej ówczesna menedżerka, Sarah Stennett, powiedziała później w wywiadzie dla HitQuarters, że zapewniła Orę, że występ na Eurowizji raczej utrudni jej, niż pomoże w osiągnięciu sukcesu jako artystka solowa.

Wkrótce później kierownictwo Ory skontaktowało się z amerykańską wytwórnią Roc Nation i opowiedziało im o niej. Piosenkarka podpisała kontrakt nagraniowy i wydawniczy z Roc Nation w grudniu 2008 roku i była jednym z ich pierwszych sygnatariuszy. Pojawiła się gościnnie w teledysku Jaya Z do "Young Forever" (2009). Niedługo po podpisaniu kontraktu nagrała swój album i chciała go wydać, ale jej wytwórnia odradzała jej to, dlatego zaczęła pracować nad innym materiałem na swój debiutancki album.

2012–2013: Debiutancki album Ora

[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku Ora wydała covery i filmy o pracy nad swoim debiutanckim albumem na YouTube. Teledyski zwróciły uwagę DJ Fresha, który w tym czasie szukał wokalistki do swojej piosenki "Hot Right Now". W taki oto sposób artystka znalazła się na singlu wydanym 12 lutego 2012 roku, debiutując tym samym na pierwszym miejscu UK Singles Chart. W lutym 2012 roku Ora otwierała również koncerty Drake's Club Paradise Tour w Wielkiej Brytanii.

Pierwszy brytyjski singiel z jej debiutanckiego albumu "R.I.P." (wraz z Tinie Tempah), został wydany 6 maja 2012 roku. Wyprodukowana przez Chase & Status, piosenka zadebiutowała na szczycie UK Singles Chart, stając się jej pierwszym solowym numerem jeden w Wielkiej Brytanii. 23 sierpnia utwór "How We Do (Party)" został wydany jako singiel i również osiągnął numer jeden w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Był to drugi numer jeden Ora w Wielkiej Brytanii jako artysty solowego i trzeci ogółem.

Podczas supportowania Coldplay w trakcie ich trasy Mylo Xyloto Tour, ogłosiła później, że jej debiutancki album będzie zatytułowany Ora. Debiutanacki album został wydany 26 sierpnia 2012 roku w Europie i Oceanii oraz zadebiutował na szczycie UK Albums Chart. Ora była nominowana do MTV Europe Music Awards w kategoriach Best New Artist, Push Artist i Best UK/Ireland Act. We wrześniu 2012 roku ogłoszono, że Ora będzie otwierać brytyjskie koncerty z trasy Euphoria Tour, która rozpocznie się w styczniu 2013 roku. Trasa ta została przełożona z powodu "zawodowych i osobistych zobowiązań" Ushera.

"Shine Ya Light", wydany 4 listopada, stał się czwartym z rzędu singlem Ory w pierwszej dziesiątce w Wielkiej Brytanii w 2012 roku, osiągając dziesiątą pozycję w notowaniach. 28 listopada 2012 roku artystka wystąpiła jako gość specjalny na koncercie w Tiranie z okazji 100-lecia niepodległości Albanii. W styczniu 2013 roku Rita Ora wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową po Wielkiej Brytanii, Radioactive Tour, aby promować swój debiutancki album Ora. Była nominowana do trzech nagród Brit Awards 2013, w tym Brit Award for British Breakthrough Act.

W styczniu 2013 roku Ora ujawniła, że jej drugi album będzie wyraźniejszy i będzie miał więcej kierunku niż pierwszy. 26 lutego 2013 roku ujawniła Digital Spy, że jej drugi album pokazuje inny punkt widzenia niż "imprezowiczka".  24 maja 2013 roku Rita Ora była główną gwiazdą In New Music We Trust podczas BBC Radio 2013's Big Weekend. 28 czerwca 2013 roku wystąpiła na Pyramid Stage w Glastonbury.

2014–2016: Zakończenie współpracy z Roc Nation i nowe projekty

[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku dwa single artystki znalazły się w pierwszej piątce w Wielkiej Brytanii; piosenka "I Will Never Let You Down", która zadebiutowała na pierwszym miejscu, oraz piosenka, w której Ora pojawiła się gościnnie: "Black Widow" Iggy'ego Azalei, który osiągnął czwarte miejsce w Wielkiej Brytanii. Piosenka ta stała się tym samym pierwszą piosenką Rity Ory w pierwszej dziesiątce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100, osiągając trzecie miejsce.

14 grudnia 2014 roku Ora wystąpiła w programie Christmas in Washington, nakręconym w National Building Museum. W lutym 2015 roku wystąpiła ona gościnnie w piosence Charli XCX "Doing It", która zadebiutowała na 8 miejscu w Wielkiej Brytanii. 22 lutego 2015 roku podczas 87. ceremonii wręczenia Oscarów wystąpiła ona i wykonała piosenkę "Grateful", która pojawiła się w filmie Giny Prince-Bythewood Beyond the Lights (2014).

W grudniu 2015 roku Ora złożyła pozew przeciwko swojej ówczesnej wytwórni Roc Nation, domagając się zerwania kontraktu powołując się na to, że kontrakt, który podpisała w 2008 roku, jest "niewykonalny" z powodu "siedmioletniej zasady" Kalifornii. W złożonej skardze piosenkarka powiedziała, że "pozwolono jej wydać tylko jeden album, pomimo stworzenia wielu dodatkowych płyt i singli do wydania" oraz, że jej związek z Roc Nation jest "nieodwracalnie uszkodzony". W styczniu 2016 roku Roc Nation złożył pozew przeciwko Ricie Orze za zerwanie kontraktu nagraniowego w Nowym Jorku. Obydwie strony zawarły porozumienie w maju 2016 roku.

W czerwcu 2016 roku poinformowano, że podpisała ona nowy kontrakt płytowy z Atlantic Records. 3 września 2016 r. wystąpiła na koncercie w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie podczas czuwania kanonizacyjnego Matki Teresy, wraz z innymi albańskimi artystami, z towarzyszeniem Kosowskiej Orkiestry Filharmonicznej.

2017–2019: Phoenix

[edytuj | edytuj kod]

26 maja 2017 roku Rita Ora wydała swój pierwszy solowy singiel od prawie dwóch lat, pod tytułem "Your Song", który zadebiutował na siódmym miejscu w Wielkiej Brytanii. Piosenka została głównym singlem promocyjnym drugiego albumu studyjnego Phoenix (po tym, jak poprzednie próby wydania jej drugiego albumu zostały utracone w procesie sądowym przeciwko jej byłej wytwórni, Roc Nation). Drugi singiel artystki, "Anywhere", stał się jej jedenastym utworem w pierwszej dziesiątce w Wielkiej Brytanii, osiągając drugie miejsce. W styczniu 2018 roku Ora wydała piosenkę "For You" (wraz z Liamem Payne'em), ze ścieżki dźwiękowej filmu Pięćdziesiąt twarzy Greya.

Drugi album studyjny Phoenix

18 września 2018 roku Ora ujawniła tytuł swojego drugiego albumu studyjnego, Phoenix, oraz datę jego wydania tj. 23 listopada. 21 września 2018 piosenkarka wydała czwarty singiel z albumu, "Let You Love Me". Piosenka dotarła do czwartego miejsca w Wielkiej Brytanii, będąc jednocześnie 13. pioseną Ory w pierwszej dziesiątce a, tym samym bijąc 30-letni rekord większości najlepszych dziesięciu piosenek brytyjskiej artystki solowej (wcześniej wspólnie należał do Shirley Bassey i Petuli Clark). 29 października ogłosiła ona daty tras koncertowych promujących album w Europie, Azji i Oceanii od 1 marca do 29 maja 2019 roku.

od 2019 roku: Bang i You & I

[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2020 roku ukazała się piosenka "How to Be Lonely". Piosenka dotarła do 57 miejsca na brytyjskich listach przebojów. Rok później w luty 2021 roku Ora wydała swoją EP-kę "Bang" wraz z DJ-ami Davidem Guettą i Imanbekiem. Teledyski zostały nakręcone dla "Mood" i "Big", a cała EP-ka zawierała 4 utwory. W lipcu 2021 roku ukazała się piosenka "You for Me" we współpracy z Sigalą. Inne utwory, które zostały wydane we współpracy z innymi artystami to "Finish Line" i "Barricades". We wrześniu 2022 roku wystąpiła wraz z Calvinem Harrisem i różnymi brazylijskimi artystami na festiwalu Rock in Rio. W styczniu 2023 roku Rita Ora wydała pierwszy singiel z trzeciego albumu studyjnego, utwór "You Only Love Me". Drugi singiel "Praising You" z udziałem Fatboy Slim został wydany w kwietniu 2023 roku. Do piosenki wyreżyserowano dwa teledyski pod kierunkiem Taiki Waititiego. Nową piosenkę artystka wykonała podczas gościnnego występu na Konkursie Piosenki Eurowizji. [1]

Inne aktywności

[edytuj | edytuj kod]

Projektowanie i moda

[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2014 roku Adidas ogłosił wieloletnią współpracę projektantów z Ritą Orą w zakresie ich marki odzieży sportowej Adidas Originals. Artystka w trakcie współpracy zaprojektowała własne kolekcje odzieży, w tym obuwie i akcesoria. W 2016 roku Ora współpracowała z włoską marką modową Tezenis nad kolekcją bielizny kapsułowej. W 2018 roku piosenkarka zaprojektowała kolekcję obuwia wraz z włoskim projektantem obuwia Giuseppe Zanottim.

Filantropia

[edytuj | edytuj kod]

23 marca 2013 roku Ora wystąpiła podczas Bal de la Rose du Rocher w Monte Carlo na rzecz Fundacji Księżnej Grace. 1 czerwca 2013 roku artystka wystąpiła na koncercie charytatywnym "Chime for Change" na stadionie Twickenham w Londynie, który zebrał fundusze i zwiększył świadomość na temat problemów dziewcząt i kobiet na całym świecie.

15 listopada 2014 roku Rita Ora dołączyła do grupy charytatywnej Band Aid 30, aby nagrać wersję utworu "Do They Know It's Christmas?", która zbierała pieniądze na kryzys związany z wirusem Ebola w Afryce Zachodniej w 2014 roku. 9 marca 2016 r. wygłosiła przemówienie na temat imigracji i syryjskiego kryzysu uchodźczego podczas wydarzenia We Day UK w Londynie, zorganizowanego przez Free the Children. W kwietniu 2019 roku została jednym z ambasadorów dobrej woli UNICEF UK.

Inspiracje

[edytuj | edytuj kod]

Wśród muzycznych inspiracji wymienia artystów, takich jak m.in.: Tina Turner, Madonna, Sade, Aaliyah, Christina Aguilera, Rihanna, Aretha Franklin, Gwen Stefani, Bruce Springsteen, George Michael oraz David Bowie[6].

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Ma dwoje rodzeństwa: brata Dona Orę i siostrę Elene Orę. Matka Ory jest katoliczką, a ojciec muzułmaninem. Artystka określa się jako osoba duchowa, ale nie religijna. Jej dziadek ze strony matki, Osman Bajraktari, był konsulem Albanii w Rosji[15] (wówczas część Związku Radzieckiego). Dziadek Ory ze strony ojca, Besim Sahatçiu, był reżyserem filmowym i teatralnym[15]. Umie mówić biegle po albańsku.

10 lipca 2015 r. Rita Ora został mianowana honorowym ambasadorem Kosowa przez ówczesną prezydent Atifete Jahjagę w ambasadzie Kosowa w Londynie. W ceremonii towarzyszyli jej rodzice oraz były premier Wielkiej Brytanii i jego żona Tony i Cherie Blair.

W listopadzie 2020 roku Ora złamała ograniczenia związane z COVID-19, organizując przyjęcie urodzinowe w restauracji w zachodnim Londynie w okresie narodowej blokady. Artystka przeprosiła za naruszenie i została ukarana grzywną w wysokości 10 000 funtów.

W kwietniu 2021 ogłosiła, że spotyka się z nowozelandzkim reżyserem Taiką Waititim. Para pobrała się w 2022[3].

Działalność charytatywna

[edytuj | edytuj kod]

Działa aktywnie na rzecz potrzebujących. Swoimi działaniami wspiera liczne organizacje charytatywne, takie jak UNICEF[2] (Ambasador UNICEF w Wielkiej Brytanii), amfAR czy British Heart Foundation. W 2019 roku w ramach akcji "Soccer Aid for UNICEF 2019" odwiedziła 400 dzieci w Kosowie, aby wesprzeć tamtejszych potrzebujących[3].

Styl muzyczny

[edytuj | edytuj kod]

W swojej muzyce nagrywa głównie w gatunkach pop, R&B i soul. Jako główny wpływ na tworzoną muzykę niejednokrotnie wymieniała Gwen Stefani, jej inspiracją jest również Beyoncé. Śpiewa mezzosopranem.​

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Dyskografia Rity Ory.
Albumy studyjne
 • Ora (2012)
 • Phoenix (2018)
 • You & I (2023)

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]
Rok Tytuł Rola Reżyseria
2004 Kłopotliwy towar Rosanna Colin Teague
2013 Szybcy i wściekli 6 kobieta rozpoczynająca wyścig (epizod) Justin Lin
2015 Pięćdziesiąt twarzy Greya Mia Grey Sam Taylor-Johnson
Do utraty sił Maria Escobar Antoine Fuqua
2017 Ciemniejsza strona Greya[16] Mia Grey James Foley
2018 Nowe oblicze Greya[17] Mia Grey James Foley
2019 Pokémon: Detektyw Pikachu Dr. Ann Laurent Rob Letterman
2021 Twist Dodge Martin Owen
2023 Wonderwell Yana Vlad Marsavin
Tin Solider Mama Suki Brad Furman

Nagrody i nominacje

[edytuj | edytuj kod]
Rok Gala rozdania Kategoria Wynik
2012 MOBO Awards Najlepszy album ("Ora") Nominacja
Najlepsza artystka Nominacja
Najlepszy debiut Wygrana
Najlepszy teledysk (R.I.P. z Tinie Tempah) Nominacja
MTV Europe Music Awards Najlepszy nowy wykonawca Nominacja
Najlepszy występ Nominacja
Najlepszy występ w Wielkiej Brytanii i Irlandii Nominacja
UK Music Video Awards Najlepszy film miejski Nominacja
Urban Music Awards Artysta roku Wygrana
Najlepszy album ("Ora") Nominacja
Najlepsza artystka Nominacja
Najlepszy artysta międzynarodowy Nominacja
Najlepszy teledysk ("Hot Right Now" wraz z DJ Fresh) Nominacja
Najlepszy debiutant Nominacja
Najlepszy singiel (R.I.P. z Tinie Tempah) Nominacja
4Music Video Honours Najlepsza dziewczyna Nominacja
Najlepszy przełom Nominacja
Najlepszy teledysk (za teledyski: "Hot Right Now" wraz z DJ Fresh; R.I.P. z Tinie Tempah; "How We Do" Nominacja
MP3 Music Awards Najlepszy debiut ("Hot Right Now" wraz z DJ Fresh) Wygrana
2013 Brit Awards Najlepszy singiel brytyjski Nominacja
Glamour Award Artystka solowa Wygrana
BET Awards Najlepszy wykonawca międzynarodowy: Wielka Brytania Nominacja
MOBO Awards Najlepsza artystka Nominacja
MTV Europe Music Awards Najlepszy wygląd Nominacja
Najlepszy występ na scenie światowej Nominacja
2014 World Music Award Najlepszy na świecie występ na żywo Nominacja
Najlepsza piosenka świata Nominacja
Artystka roku Nominacja
Teen Choice Awards Najlepszy debiut artysty Nominacja
BET Awards Najlepszy wykonawca międzynarodowy: Wielka Brytania Nominacja
MOBO Awards Najlepsza artystka Nominacja
MTV Europe Music Awards Najlepszy wygląd Nominacja
Najlepszy teledysk ("Black Widow" z Iggy Azaleą) Nominacja
4Music Video Honours Najlepsza dziewczyna Nominacja
Young Hollywood Awards Przełomowy artysta muzyczny Nominacja
Kategoria You're So Fancy Nominacja
Popjustice £20 Music Prize Najlepszy brytyjski singel pop ("I Will Never Let You Down") Nominacja
2015 Glamour Award Osobowość telewizyjna Wygrana
Bambi - International Music Muzyka międzynarodowa Wygrana
Billboard Music Awards Najlepsza piosenka rapowa ("Black Widow" wraz z Iggy Azealą) Nominacja
MOBO Awards Najlepszy teledysk ("Body on Me" wraz z Chrisem Brownem) Nominacja
MTV Europe Music Awards Najlepszy wygląd Nominacja
Urban Music Awards Najlepsza współpraca ("Body on Me" wraz z Chrisem Brownem) Nominacja
Najlepszy teledysk ("Body on Me" wraz z Chrisem Brownem) Nominacja
Silver Clef Awards Najlepsza artystka Nominacja
Black Reel Awards Międzynarodowy pop Wygrana
2017 China Music Award Najlepszy artysta międzynarodowy Wygrana
MTV Europe Music Awards Najlepszy wygląd Nominacja
Nagroda Power of Music Award Wygrana
Urban Music Awards Artysta roku Nominacja
Najlepsza artystka Nominacja
Najlepszy artysta międzynarodowy Nominacja
Najlepszy artysta pop Nominacja
2018 MTV Video Music Award Nagroda MTV Clubland Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Nominacja
Popjustice £20 Music Prize Najlepszy brytyjski singel pop ("Anywhere") Wygrana
Hollywood Music in Media Awards Najlepsza oryginalna piosenka w filmie fabularnym („For You” z Liamem Payne) Nominacja
Global Awards Najlepszy pop Wygrana
2019 Brit Awards Najlepszy brytyjski teledysk roku („For You” z Liamem Payne) Nominacja
Najlepszy brytyjski teledysk roku ("Let You Love Me") Nominacja
Latin American Music Awards Ulubiony teledysk ("R.I.P" wraz z Sofią Reyes i Anittą) Wygrana
Premios Juventud Najlepsza choreografia ("R.I.P" wraz z Sofią Reyes i Anittą) Nominacja
Teen Choice Awards Wybór piosenki z filmu ("Carry On" wraz z Kygo) Nominacja
Popjustice £20 Music Prize Najlepszy brytyjski singiel pop ("Ritual" z Jonasem Blue i Tiësto) Nominacja
MTV Millennial Awards Muzyka - Ship Roku ("R.I.P" wraz z Sofią Reyes i Anittą) Nominacja
Los 40 Music Awards Najlepszy artysta międzynarodowy Nominacja
Najlepszy teledysk międzynarodowy ("R.I.P" wraz z Sofią Reyes i Anittą) Wygrana
BreakTudo Awards[18] Wschodzący międzynarodowy artysta Nominacja
2020 Spotify Awards Najczęściej streamowana artystka EDM Wygrana
Premios Lo Nuestro Współpraca roku ("R.I.P" wraz z Sofią Reyes i Anittą) Nominacja
Teledysk roku ("R.I.P" wraz z Sofią Reyes i Anittą) Nominacja
Global Awards Najlepszy pop Nominacja
2021 Daily Front Row's Fashion Media Awards Ikona stylu Wygrana
2022 Glamour Award for Entertainer Artysta roku Wygrana
2023 The Brit Billion Artystka z 1 miliardem odtworzeń na Spotify Wygrana

Inne wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
Lista innych odznaczeń uzyskanych przez Ritę Orę
Kraj Rok nadania Tytuł
Albania 2018 Klucz Tirany
2022 Order Naima Frashëriego
Kosowo 2015 Honorowy Ambasador Kosowa

Działalność telewizyjna

[edytuj | edytuj kod]
Rok Tytuł programu Rola
2015 The Voice UK Trener
The X Factor Sędzia
2016 - 2017 America's Next Top Model Prowadząca
2017 Boy Band Prowadząca
2017, 2022 MTV Europe Music Awards Prowadząca
2020 - obecnie Masked Singer UK Współprowadząca
2021 - obecnie The Voice Australia Trener

Trasy koncertowe

[edytuj | edytuj kod]
 • Ora Tour (2012)
 • Radioactive Tour (2013)
 • The Girls Tour (2018)
 • Phoenix World Tour (2019)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Rap-Up.com - Rita Ora Wants to Make Smile with Her Debut Album. Rap-Up.com, 2012-06-06. [dostęp 2014-09-18]. (ang.).
 2. Taika Waititi and Rita Ora Finally Get Married After Year Long Romance, Singer Changes Surname [online], MSN [dostęp 2022-08-10] (ang.).
 3. a b Taika Waititi i Rita Ora wzięli potajemny ślub. Wokalistka zmieniła nazwisko [online], MSN [dostęp 2022-08-10] (pol.).
 4. David Jeffries: Biography: Rita Ora. Allmusic. [dostęp 2011-10-05]. (ang.).
 5. Ashleigh Rainbird, Rita Ora on Calvin Harris: Long-distance relationship makes me sad but you make it work, „mirror”, 23 maja 2014 [dostęp 2017-10-28].
 6. a b c d e f g Rita Ora - Biografia [online], muzyka.wp.pl [dostęp 2017-10-28] (pol.).
 7. Rita Ora. The Internet Movie Database. [dostęp 2011-10-05]. (ang.).
 8. Rita Ora, Your Song – pierwszy singiel z nowej płyty gotowy! [online] [dostęp 2017-10-29].
 9. Rita Ora's new single Anywhere - first listen preview [online] [dostęp 2017-10-29] (ang.).
 10. Watch Rita Ora's Wild New York City Night in New 'Anywhere' Video, „Rolling Stone” [dostęp 2017-10-29].
 11. Rita Ora pobiła rekord ilości kreacji na MTV EMA! [online], MTV.pl [dostęp 2017-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-17] (pol.).
 12. Phoenix by Rita Ora on iTunes. 2018-11-23. [dostęp 2018-09-23].
 13. Our guest performances for the Semi-Finals in Liverpool [online], eurovision.tv [dostęp 2024-04-25] (ang.).
 14. Rita Ora performs at a dress rehearsal ahead of her Eurovision 2023 semi-final show | Daily Mail Online [online], dailymail.co.uk [dostęp 2024-04-25] (ang.).
 15. a b Motra e Rita Orës prezanton gjyshërit, një rrugë në Kosovë mban emrin e gjyshit të tyre – Besim Sahatçiu. telegrafi.com, 2018-08-16. [dostęp 2019-08-08]. (alb.).
 16. Ciemniejsza strona Greya / Fifty Shades Darker. [dostęp 2017-10-29].
 17. Nowe oblicze Greya / Fifty Shades Freed. [dostęp 2017-10-29].
 18. Rita Ora – lista nagród w bazie IMDb (ang.)