Kabul: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
JackieBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.2) (Robot dodał vep:Kabul
Xqbot (dyskusja | edycje)
m r2.7.3) (Robot dodał yi:קאבול
Linia 174: Linia 174:
[[fiu-vro:Kabul]]
[[fiu-vro:Kabul]]
[[war:Kabul]]
[[war:Kabul]]
[[yi:קאבול]]
[[yo:Kabul]]
[[yo:Kabul]]
[[zh-yue:喀布爾]]
[[zh-yue:喀布爾]]

Wersja z 14:44, 4 lip 2012

Szablon:Miasto zagranica infobox Kabul (pers. کابل) – stolica i największe miasto w Afganistanie, liczy ponad 2,5 miliona mieszkańców, i znajduje się w prowincji Kabul. Znane było w starożytności jako Ortospana lub Kabura. Dokładna liczba mieszkańców nie jest określona, ale populacja całej prowincji wynosi między od 3,5 do 5 miliona ludzi[1][2].

Położenie

Jest ekonomicznym i kulturalnym centrum kraju, znajduje się 1800 m n.p.m. w wąskiej dolinie między górami Hindukusz i leży nad rzeką Kabul. Miasto jest połączone okrężną autostradą z Ghazni, Kandaharem, Heratem i Mazar-e Szarifem.

Historia

Kabul

Kabul ma ponad 3000 lat, wiele imperiów walczyło o to miasto z powodu jego strategicznego położenia wzdłuż szlaków handlowych południowej i centralnej Azji. W 1504 r., Timurydzki książę Babur, zdobył Kabul. W 1776 r. miasto stało się stolicą Afganistanu za Timura Szaha Durrani[3]. Od radzieckiej interwencji w Afganistanie w latach 80. do niedawna, miasto często było niszczone przez rebeliantów. Aktualnie jest ono w fazie rekonstrukcji[4].

Gospodarka

W mieście produkuje się głównie amunicję, tkaniny, meble i buraki cukrowe, ale od 1978 r. rozwój ekonomiczny miasta był ograniczony, co było spowodowane prawie nieustającą wojną. Stan gospodarczy miasta uległ poprawie od czasu interwencji NATO w Afganistanie w 2001 roku[5].