Sroka (szybowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sroka
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Polska

Producent

Warsztaty Szybowcowe w Warszawie

Konstruktor

Antoni Kocjan

Typ

szybowiec

Konstrukcja

drewniana

Załoga

1

Historia
Data oblotu

1934

Wycofanie ze służby

1939

Liczba egz.

55

Dane techniczne
Wymiary
Rozpiętość

11,48 m

Wydłużenie

8,6

Długość

6,2 m

Wysokość

1,7 m

Powierzchnia nośna

13,2 m²

Masa
Własna

96 kg

Użyteczna

82 kg

Startowa

178 kg

Osiągi
Prędkość minimalna

42 km/h

Prędkość ekonomiczna

48 km/h

Prędkość optymalna

64 km/h

Prędkość min. opadania

0,87 m/s przy 48 km/h

Doskonałość maks.

18 (przy 64 km/h)

Dane operacyjne
Użytkownicy
Polska

Srokapolski szybowiec szkolny i przejściowy zbudowany w okresie międzywojennym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szybowiec Sroka na starcie

Intensywny rozwój szybownictwa w Polsce spowodował powstanie zapotrzebowania na tani szybowiec treningowy, przeznaczony do szkolenia i treningu w lotach żaglowych oraz innych przed przejściem na szybowce wyczynowe[1]. Antoni Kocjan w drugiej połowie 1933 roku zaprojektował szybowiec Sroka. Aby przyspieszyć prace konstrukcyjne wykorzystał, po modyfikacji, kadłub i usterzenie z szybowca Komar. Kadłub uległ skróceniu, w usterzeniu konstruktor zmniejszył statecznik poziomy i pionowy. Płat został skonstruowany całkowicie od nowa, w porównaniu do skrzydła Komara miał mniejszą rozpiętość i stałą cięciwę. Nowością było zastosowanie, po raz pierwszy w polskim szybowcu, lotek szczelinowych typu Friese. Konstruktor zadbał też o zastosowanie rozwiązań ułatwiających normalną eksploatację, np. skrzydła można było łatwo demontować bez użycia narzędzi[2].

Warsztaty Szybowcowe w Warszawie na wiosnę 1934 roku ukończyły budowę prototypu, a 14 kwietnia został on oblatany przez Tadeusza Ciastułę po starcie za samochodem. 18 i 28 kwietnia, również Tadeusz Ciastuła, wykonał udane starty na holu za samolotem[1]. Wstępne próby potwierdziły osiągi obliczeniowe, dobrą zwrotność oraz prawidłowe zachowanie w locie i łatwy pilotaż[3]. Prototyp przekazano do szkoły szybowcowej w Bezmiechowej, gdzie potwierdził swe dobre własności pilotażowe i dużą wytrzymałość. Szybowiec został skierowany do produkcji seryjnej z przeznaczeniem do użycia w aeroklubach i szkołach szybowcowych jako podstawowy szybowiec szkoleniowy i przejściowy. Miał służyć do szkolenia i treningu w lotach żaglowych i wleczonych bez żadnych ograniczeń[4].

Instytut Techniczny Lotnictwa w 1937 roku przeprowadził badania, które wykazały konieczność wymiany lotek Friese na standardowe. Warsztaty Szybowcowe opracowały dokumentacje techniczną, przeróbek szybowców dokonywano przy okazji napraw i okresowych remontów. W Warsztatach Szybowcowych w Warszawie wyprodukowano ok. 35 egzemplarzy Srok, w Śląskich Warsztatach Szybowcowych w Bielsku powstało ponad 20 egzemplarzy. Produkcja Srok trwała do 1939 roku. Żaden z wyprodukowanych egzemplarzy nie przetrwał II wojny światowej[5].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Jednomiejscowy szybowiec szkolno-przejściowy w układzie zastrzałowego górnopłatu.

Kadłub o przekroju sześciokątnym, konstrukcji półskorupowej, kryty sklejką. Kabina pilota otwarta, osłonięta demontowalnym wiatrochronem. Tablica przyrządów wyposażona w prędkościomierz, wysokościomierz i wariometr, fotel pilota amortyzowany i dostosowany do spadochronu plecowego[5].

Płat dwudzielny o obrysie prostokątnym z zaokrąglonymi końcówkami, dwudźwigarowy. Do pierwszego dźwigara kryty sklejką, dalej płótnem. Podparty stalowymi zastrzałami w kształcie litery V, wyposażony w lotki różnicowe typu Friese, kryte płótnem[4].

Usterzenie poziome płytowe, statecznik wykonany jako integralna część kadłuba. Stery do dźwigarów kryte sklejką, część zadźwigarowa płótnem. Napęd lotek i sterów linkowy[4].

Podwozie jednotorowe, złożone z podkadłubowej jesionowej płozy, amortyzowanej klockami gumowymi i stalowej płozy ogonowej. Do startów na holu istniała możliwość montażu dodatkowego koła[6].

Malowanie[edytuj | edytuj kod]

Elementy drewniane malowano lakierem bezbarwnym, powierzchnie płócienne cellonowane. Numery rejestracyjne w kolorze czarnym[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Skrzydlata Polska i 5'1934 ↓, s. 145.
  2. Glass 1976 ↓, s. 425.
  3. Cynk 1971 ↓, s. 717.
  4. a b c Skrzydlata Polska i 16'1959 ↓, s. 6.
  5. a b c Glass 1976 ↓, s. 426.
  6. Cynk 1971 ↓, s. 718.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]