Talkin' New York

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Talkin' New York
Utwór Boba Dylana
z albumu Bob Dylan
Wydany 19 marca 1962
Nagrywany 20 listopada 1961
Gatunek Folk
Długość 3:17
Twórca Bob Dylan
Producent John Hammond
Wydawnictwo Columbia Records

Talkin' New York – kompozycja Boba Dylana, nagrana przez niego na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961.

Historia utworu[edytuj | edytuj kod]

Dylan napisał ten utwór w maju 1961.

Co ciekawe, nie nagrał tego utworu na taśmie znanej jako Minneapolis Party Tape, nagranej przez Tony’ego Glovera w maju 1961 w domu Bonnie Beecher w Minneapolis w stanie Minnesota. Dylan pracował już wtedy także nad „Song to Woody”, ale także tej piosenki na tej taśmie nie nagrał.

Jedyne, poza umieszczonym na pierwszym albumie, nagranie „Talkin' New York” pochodzi z nagrań dokonanych w kwietniu lub maju 1962 w „Gerde's Folk City” w Nowym Jorku.

Była to pierwsza kompozycja Dylana nagrana na oficjalnym albumie. Na sesji powstały co najmniej dwie wersje; druga została wydana na albumie.

Temat utworu[edytuj | edytuj kod]

"Talkin' New York” zawiera właściwie dwa wątki. Pierwszy – to coś w rodzaju pamiętnika podróży prostaka z dalekiej prowincji, drugi – to zawoalowana krytyka życia w wielkim mieście (ten drugi wątek stanie się później tematem „To Ramona”). Dylan oczywiście podkreślał wtedy swoją prostaczkowatość zarówno ubiorem, wystylizowanym na robotnika, jak i sposobem mówienia – akcentem (np. wiejska wymowa GreenRICH zamiast Greenwich Village.

Ponieważ mistrzem Dylana był Woody Guthrie, był on z pewnością zaznajomiony z podobnymi kompozycjami Guthriego: „Talkin' Subway”, „New York Town” czy „'Pretty Boy Floyd”.

W tekście Roberta Sheltona z tyłu okładki pierwszego albumu Dylana autor umieścił wypowiedź muzyka: Oni chcieli jedwabnych koszul i strun z jelit, podczas gdy ja grałem na wszystkich metalowych strunach i, jak wiesz, nie noszę jedwabnych koszul.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960-1973. The Early Years. Omnibus Press, Nowy Jork 2004 ​ISBN 1-84449-095-5​.
  • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions 1960-1994. St. Martin Press, Nowy Jork 1995 ​ISBN 0-312-13439-8​.
  • Oliver Trager. Keys to the Rain. The Definitive Bob Dylan Encyclopedia. Billboard Books, Nowy Jork 2004. ​ISBN 0-8230-7974-0​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]