The Lost Vikings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Lost Vikings
Producent

Silicon & Synapse

Wydawca

Interplay

Dystrybutor

PL: CD Projekt (Lost Vikings 2)[1]

Seria gier

The Lost Vikings

Data wydania

5 sierpnia 1993

Gatunek

platformowa

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Amiga, Amiga CD32, Super Nintendo Entertainment System, Game Boy Advance, Sega Mega Drive, MS-DOS

Wymagania

PC 286 12 MHz, 1 MB RAM, VGA[2]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Secret Service 88,33%[3]


The Lost Vikings – gra komputerowa łącząca elementy platformowej z grą logiczną. Stworzona została przez Silicon & Synapse i wydana w 1992 przez Interplay Entertainment początkowo na Super Nintendo Entertainment System, a później na Amigę, DOS-a, konsolę Sega Mega Drive i Amigę CD32. W 2003 wydano wersję dla Game Boy Advance’a.

W 1996 wydano kontynuację gry, zatytułowaną The Lost Vikings 2.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Trzej wikingowie – Eryk, Olaf i Baleog – zostają porwani ze swej wioski przez kosmitę Tomatora i przebywają w jego statku kosmicznym. Wyruszają w podróż przez pięć krain; statek, gdzie zaczynają i kończą swoją przygodę, prehistorię, pustynię i piramidy, fabrykę i cyrkowy świat, która ma na celu powrót do rodzinnej wioski.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz kieruje poczynaniami trzech wikingów (w wersji dla Super Nintendo Entertainment System istniała możliwość gry we dwie osoby, w wersji dla Sega Mega Drive – trzy). Każdy z bohaterów ma różne zdolności – Eryk potrafi skakać i rozbijać głową mur, Baleog może atakować mieczem i łukiem, a Olaf bronić się tarczą i używać jej jak spadochronu. Gracz musi doprowadzić wszystkie trzy postaci do wyjścia z planszy. W tym celu musi łączyć umiejętności wikingów – np. Eryk może wskoczyć wyżej, jeśli wejdzie na tarczę Olafa, a Baleog może przełączać niedostępne przyciski strzałą z łuku. Jeśli jeden z Wikingów umrze przed dojściem do wyjścia, poziomu nie da się ukończyć – po doprowadzeniu pozostałych do wyjścia trzeba zaczynać od nowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lost Vikings 2. „Gry Komputerowe”. 3/1997, s. 35. CGS Computer Studio. 
  2. The Lost Vikings (PC). Gry-Online. [dostęp 2015-12-19].
  3. Anna Maria Woźniak. The Lost Vikings. „Secret Service”, s. 34, styczeń 1994. Warszawa: ProScript Sp. z o.o.. ISSN 1230-7726. (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]