Wikipedysta:Jarosław Zieliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

1 305 317 Jarosław Zieliński jest jednym spośród 1 305 317 użytkowników Wikipedii.
pl Polski jest językiem ojczystym tego użytkownika.
en-3 This user is able to contribute with an advanced level of English.
poli Ten wikipedysta zna terminologię z zakresu politologii.
web Ten wikipedysta potrafi tworzyć strony WWW.
irc Tego użytkownika możesz zastać na kanale IRC polskojęzycznej Wikipedii.
Zielony listek Ten użytkownik jest początkującym wikipedystąprosi o wyrozumiałość.
Dzisiaj jest

Jarosław Zieliński - jestem politologiem, dziennikarzem, informatykiem, poetą. Interesuję się marketingiem politycznym, Internetem, kulturą masową i powiązaniami tych zagadnień.

Studiowałem politologię na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 roku obroniłem na tym wydziale pracę magisterską Marketing polityczny w Internecie; moim promotorem była profesor Grażyna Ulicka.

Obecnie zbieram materiały do pracy doktorskiej poświęconej roli Internetu w demokracji.

Pisałem artykuły dla Gazety Wyborczej oraz innych gazet i czasopism, przede wszystkim o programach komputerowych i Internecie. Od ponad dwunastu lat prowadzę też w Internecie własny projekt dziennikarski Winter.pl.

Pracowałem w międzynarodowych korporacjach informatycznych, zajmując się Internetem, a także procesem tłumaczeń na potrzeby stron internetowych. Obecnie pracuję na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie między innymi prowadzę zajęcia z nauki o państwie i polityce.

Stworzyłem i prowadzę kilka projektów internetowych...

Prowadzę zajęcia na wyższych uczelniach, między innymi z nauki o państwie i polityce, współczesnych systemów politycznych, marketingu politycznego.

Interesuję się naukowo marketingiem politycznym, związkami polityki z Internetem, metodologią pracy naukowej.

Jestem członkiem-założycielem polskiego oddziału Internet Society.

Od wielu lat piszę wiersze; pierwsze z nich wydałem w papierowym tomiku Słowa i linie. Zamieściłem je w Internecie, na stronie Słowa i linie i stopniowo dodaję tam nowe utwory. Piszę też opowiadania z fantastyki.

Lubię fantastykę, amatorską fotografię, gry strategiczne, podróże do dalekich krajów. Jednym z moich hobby jest zbieranie szklanek i kufli do piwa, od Płocka po Chiny.

Kartka z kalendarza

4 maja: imieniny obchodzą m.in.: Damiana, Florian i Gościwit; Wielka Sobota w Kościołach wschodnich
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Wikipedia

Każdy dzień, w którym nie zajmuję się edycją Wikipedii, jest stratą dla Wikipedii. Każdy dzień, w którym zajmuję się wikipedystami[2], jest stratą dla mnie.

Zajmuję się przede wszystkim hasłami z dziedzin: metodologii pracy naukowej, marketingu politycznego i szerzej politologii, w przyszłości może także z kultury masowej.

[Utworzone] lub istotnie poprawione przeze mnie z 1 613 449 haseł to:

Notatki

Hasła skasowane przez grupę trzymającą władzę, materiał do wykorzystania:

Styczeń 2009

Luty 2009

Marzec 2009

Kwiecień 2009

Kwiecień 2010

  • koniec blokady edycji, przywrócenie po raz wtóry kategorii kultura polityczna[4] i dodanie do niej pierwszych haseł, przegląd napisanych wcześniej haseł (8 kwietnia 2010)

Kierunki strategiczne

W styczniu 2009 zamierzałem dodać hasła z metodologii pracy naukowej, szczególnie te brakujące wysoko w hierarchii, a także uzupełnić nieliczne już istniejące. Plan został wykonany z niewielkim poślizgiem, bo do 3 lutego 2009, ale taka jest już natura planów. Dopiero uczę się [zasad] edycji haseł.

O jednym z haseł rozmawiałem w kawiarence. Dyskusja tam wskazała mi dwa ciekawe źródła: o sieciowości Wikipedii i linkowaniu. Ale dalej nie jestem zwolennikiem tworzenia "czerwonych linków" - po prostu most powinien łączyć dwa brzegi. To znaczy lepiej zbudować od razu most niż naszkicować jego konstrukcję i przybić na najbliższym drzewie.

W lutym 2009 zamierzam zająć się hasłami z marketingu politycznego (mojej specjalności politologicznej, z którego prowadzę zajęcia na jednej z prywatnych warszawskich uczelni).

Co do sposobu myślenia wikipedystów interesująca wydaje mi się dyskusja o Loraine.

Ciekawa dyskusja 15 lutego 2009 nad ranem na kanale IRC o założeniach Wikipedii z Masur i McMonster, a wcześniej o czasie dostępu (w opisie bibliograficznym źródeł internetowych) z Elfhelm.

O Wikipedii

Napisałem też o Wikipedii (na swoich stronach):

Źródła

  • Autor na Poszukiwania.net - autobiografia
  1. Jarosław Zieliński 04.01.1971 - 07.08.2012 - O Nim. kupamieci.pl, 2012-08-08. [dostęp 2012-08-09].
  2. Przykład sposobu myślenia wikipedysty: "Ponieważ nie znam sensownych opracowań i trudno mi sobie wyobrazić zrobienie z naukowca dobrego artykułu, mogę przystać na całkowite skasowanie tego hasła z wikipedii" - Tescobar, 5 lutego 2009
  3. Skasowany przez grupę trzymającą władzę fragment brzmiał mniej wiecej tak: "Urszula Gacek aktywnie wykorzystuje Internet do informowania o swojej działalności politycznej i kontaktu z wyborcami. Oprócz strony World Wide Web (ttp://www.urszulagacek.pl/, dostęp 18 marca 2009) publikuje także swoje wystąpienia i wypowiedzi dla prasy w YouTube (http://www.youtube.com/urszulagacek, dostęp 18 marca 2009, a także opisuje swoje działania w serwisie mikroblogingowym Blip.pl (http://www.urszulagacek.blip.pl/, Blip.pl, dostęp 17 marca 2009)". Dla administratora Wikipedii nie ma oczywiście znaczenia, że bylo to jedne z pierwszych pojawien się polityków w polskim mikroblogu Blip.pl.
  4. "Kategoria utworzona przez Jarosława Zielińskiego. Być może autor miał jakąś wizję, co powinno do tej kategorii trafiać. Kryteria te wydają się jednak bardzo niejasne, do czego się zresztą przyczynia wieloznaczność pojęcia kultury politycznej. Od samego początku do kategorii należą 4 hasła. Kultura polityczna i uczestnictwo polityczne są tam zasłużenie. Nie rozumiem natomiast obecności ksenofobii i inkluzji politycznej. Równie dobrze można by tu wrzucić wszystkie inne hasła z socjologii polityki. Podsumowując - kategoria zbędna, za mała, bez perspektyw rozwoju i o niejasnych kryteriach. Dla uściślenia: wszystkie cztery hasła można przenieść bez szkody kategorię wyżej - do Kategoria:Socjologia polityki i życia publicznego" - Bluszczokrzew, 29 sierpnia 2009; co zostało wykonane przez Adamt 3 września 2009 i ostatecznie kategoria jako pusta została skasowana przez Adamt tego samego dnia (jak się mozna przekonać z Poczekalni).

Linki zewnętrzne

Wizje Wikipedii