W samo południe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy filmu z 1952 roku. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
W samo południe
High Noon
Gary Cooper jako szeryf Will Kane
Gary Cooper jako szeryf Will Kane
Gatunek western
Data premiery 24 lipca 1952
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 85 min
Reżyseria Fred Zinnemann
Scenariusz John W. Cunningham, Carl Foreman
Muzyka Dimitri Tiomkin
Zdjęcia Floyd Crosby
Scenografia Ben Hayne, Murray Waite, Rudolph Sternad
Montaż Elmo Williams
Produkcja Stanley Kramer, Carl Foreman
Wytwórnia Stanley Kramer Productions
Dystrybucja United Artists

W samo południe (tytuł oryginalny High Noon) – film z 1952 r. w reżyserii Freda Zinnemanna, z Garym Cooperem i Grace Kelly w rolach głównych. Film nagrodzony 4 Oscarami, Oscary zdobył za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, montaż, muzykę i piosenkę. Nominowany był także w trzech innych kategoriach: najlepszy film, reżyser i scenariusz. Przez niektórych koneserów kina uważany jest za najlepszy western wszech czasów.

Fabuła[edytuj]

Film jest opowieścią o heroicznym stróżu prawa („człowieku, który był zbyt dumny, aby uciekać” – cytat z plakatu filmowego), który w pojedynkę broni zastraszonych i bojaźliwych mieszkańców miasteczka przed czwórką rewolwerowców-bandytów. Początkowo liczy na wsparcie swych zastępców i mieszkańców; z czasem przekonuje się jednak, że może liczyć jedynie na siebie i na swoją dopiero co poślubioną małżonkę.

Film odbierany był jako sztuka moralizatorska, a jednocześnie alegoria ówczesnej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych opanowanej przez poszukiwanie rzeczywistych i wyimaginowanych zwolenników komunizmu przez Komisję senatora McCarthy’ego (maccartyzm). Niektórzy interpretowali film także w nawiązaniu do zimnej wojny i ówczesnej polityki Stanów Zjednoczonych w obliczu konfliktu koreańskiego.

Obsada[edytuj]

Ciekawostka[edytuj]

Grace Kelly jako Amy Fowler Kane

Czas trwania filmu pokrywa się z czasem trwania historii w nim opowiedzianej. Akcja rozgrywa się w czasie ponad dwóch godzin – w jednej ze scen początkowych widzimy zegar wskazujący godzinę między 9.00 a 10.00, motyw zegara pojawia się kilkakrotnie podczas filmu, zakończenie następuje kilka minut po godzinie 12.00.[potrzebny przypis]

Varia[edytuj]

Postać filmowego szeryfa z filmu zaistniała również na polskiej scenie politycznej. Podczas pierwszych wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 r., zaprojektowany przez Tomasza Sarneckiego plakat z Garym Cooperem na tle napisu „Solidarność” zachęcał do uczestnictwa w wyborach hasłem „W samo południe 4 czerwca 1989”.

Motyw kowboja z kartą do głosowania został wykorzystany powtórnie – w nawiązaniu do plakatów „Solidarności” – w grudniu 2004 przez Inicjatywę „Wolna Ukraina”. Wówczas plakat zachęcał do wsparcia Polskiej Misji Obserwacyjnej na powtórzoną drugą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]