Wino czerwone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kieliszek czerwonego wina

Wino czerwone – rodzaj wina sklasyfikowany ze względu na kolor trunku. Wino czerwone ma kolor w różnych odcieniach czerwieni (purpurowy, rubinowy, ceglasty, wiśniowy, czarno-czerwony). Produkuje się je z ciemnych winogron nazywanymi potocznie czarnymi. W przypadku produkcji czerwonego wina należy zgnieść winogrona, aby umożliwić dostęp moszczu do skórek, które są źródłem czerwonego koloru w winie. Czasami może być to dokonane mechanicznie (prasa) lub za pomocą maceracji węglowej. Procedura ta polega na wstępnym fermentowaniu całych, niezgniecionych winogron. Powstający dwutlenek węgla powoduje samoczynne rozerwanie winogron i doprowadzenie do dostępu moszczu do skórek winogronowych. Dalsza fermentacja bez względu na sposób miażdżenia gron odbywa się tak samo w obu metodach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 92 roku cesarz rzymski Domicjan zabronił zakładania nowych upraw winorośli, które wskutek nadprodukcji stało się tańsze od wody[1]. Rozporządzenie weszło w życie, jednak było powszechnie ignorowane i ostatecznie zostało zniesione w 270 roku przez cesarza Probusa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rupert Millar: Strange tales: the emperor who loved vineyards and drove his troops to fury. The Drinks Business, 2017-02-23. [dostęp 2021-08-31]. (ang.).
  2. Andre Domine, Czerwone wino, wyd. 2011, Wydawnictwo Olesiejuk, ISBN 978-83-7708-620-9 (pol.).