Probus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Probus
Probus Musei Capitolini MC493.jpg
Imiona Marcus Aurelius Probus
Panował jako Imperator Caesar Marcus Aurelius Probus Augustus
niezaliczony w poczet bogów
Czas panowania 276 r.282 r.
Dynastia cesarze iliryjscy
Data urodzin 19 sierpnia 232 r.Sirmium
Data śmierci 282 r.Sirmium
Moneta
ProbusCoin.jpg
Lista cesarzy rzymskich
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy cesarza rzymskiego. Zobacz też: Henryk IV Probus – polski książę dzielnicowy oraz Probus – miejscowość w Anglii.

Marek Aureliusz Probus, Marcus Aurelius Probus (ur. 19 sierpnia 232 w Sirmium, zm. latem 282 w Sirmium) – cesarz rzymski w latach 276-282.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie jego ojciec miał na imię Maksymus.

Będąc jeszcze chłopcem pełnił funkcję trybuna. W czasie wojny z Sarmatami został dowódcą III legionu. Był (wspólnie z cesarzem Tacytem) konsulem w roku 275 lub 276.

Po zamordowaniu w 276 roku cesarza Floriana został ogłoszony przez armię nowym cesarzem; wkrótce zażądał potwierdzenia tytułu przez Senat Rzymski. Za jego panowania nasiliły się ataki barbarzyńców na północne granice imperium. Był znakomitym dowódcą i w wyniku wielu bitew i najazdów odwetowych uspokoił północnych sąsiadów. Na jego monetach często pojawiał się napis RESTITVTOR ORBIS (tzn. odnowiciel świata).

Planował najazd na Persję, ale wizja kolejnej wojny miała zbyt wielu przeciwników, wkrótce wybuchł bunt i w roku 282 cesarz został zamordowany.