Zamek w Oporowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamek w Oporowie
Obiekt zabytkowy nr rej. 25 z 31.05.1967
Zamek w Oporowie
Państwo  Polska
Miejscowość Oporów
Styl architektoniczny gotycki
Inwestor Władysław Oporowski
Rozpoczęcie budowy 1434
Ukończenie budowy 1449
Pierwszy właściciel Oporowscy
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
Ziemia 52°15′45,7560″N 19°33′43,0560″E/52,262710 19,561960
Strona internetowa

Muzeum Zamek w Oporowie, zamek Oporowskichceglany zamek wzniesiony w stylu gotyckim w latach 1434-1449 we wsi Oporów pod Kutnem przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego.

Dawniej stanowił centrum rozległych dóbr ziemskich rodu Oporowskich herbu Sulima. W 2007 wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów.

Zaczątkiem zespołu zamkowego była rycerska wieża mieszkalna, wzniesiona na początku XV w. na sztucznej wyspie, usypanej pośrodku jednej z odnóg rzeki Słudwi. Później powstały mieszkalne budynki otaczające niewielki brukowy dziedziniec, mury obronne oraz półokrągła baszta z kaplicą na piętrze. Nad zamkiem góruje północno-zachodnia narożna wieża ozdobiona gotyckim sztyletem.

Widok zamku od wschodu

Mimo wielu przebudów dokonanych w XVII, XVIII i XIX w. nastąpiły tylko niewielkie zmiany. Pozostały po nich renesansowe stropy, barokowe otwory okienne na piętrze, klasycystyczne sztukaterie. Z około 1840 pochodzi przybudówka na dziedzińcu, tzw. "kredens" oraz neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem. Wokół znajduje się krajobrazowy park założony w pierwszej połowie XIX w.

Zamek mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich, które tworzą dzieła sztuki, jak obrazy, rzeźby i rzemiosło artystyczne. Zbiory prezentują kulturę szlachecką z różnych epok, od XVI do pocz. XX w.

Wnętrza zamku[edytuj]

Źródła[edytuj]