Zbiór generatorów grupy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbiór generatorów grupypodzbiór, który nie zawiera się w żadnej podgrupie właściwej danej grupy. Równoważnie zbiór generatorów grupy to taki podzbiór grupy, że każdy element grupy można przedstawić jako kombinację (względem operacji grupowej) skończenie wielu elementów tego podzbioru i ich elementów odwrotnych (w notacji addytywnej odpowiada to kombinacji liniowej).

Ogólniej, jeżeli S jest podzbiorem grupy G to podgrupa generowana przez S, oznaczana symbolem ‹ S › jest najmniejszą podgrupą grupy G zawierającą każdy element zbioru S, czyli częścią wspólną wszystkich podgrup zawierających elementy S równoważnie ‹ S › to podgrupa tych wszystkich elementów G, które mogą być przedstawione jako skończony iloczyn elementów S i ich odwrotności.

Gdy G = ‹ S ›, to mówi się, że S generuje G elementy S nazywa się wtedy generatorami grupy G Jeśli S jest zbiorem pustym, to ‹ S › jest grupą trywialną {e}.

Jeśli S zawiera tylko jeden element x to zwykle pisze się ‹ x › (z tego zapisu korzysta się także dla skończonej liczby generatorów). W tym przypadku ‹ x › jest podgrupą cykliczną potęg x która jest grupą cykliczną; mówi się wtedy, że grup ta jest generowana przez x. O tym, że x generuje grupę można równoważnie powiedzieć, iż ‹ x › jest równe całej grupie G. Dla grup skończonych jest to także równoważne stwierdzeniu, iż x ma rząd równy |G|.

Grupy skończenie generowane[edytuj | edytuj kod]

W przypadku, gdy zbiór SG jest skończony, grupę G = ‹ S › nazywa się skończenie generowaną. Gdy grupa skończona jest generowana przez podzbiór S, to każdy element grupy można przedstawić w postaci słowa nad alfabetem S o długości nie większej niż rząd grupy (zob. gramatyka formalna).

  • Każda grupa skończona jest skończenie generowana, ponieważ ‹ G › = G.
  • Liczby całkowite z dodawaniem są przykładem grupy nieskończonej, która jest skończenie generowana tak przez 1 jak i -1. Zbiorami generatorów grupy mogą być jej różne podzbiory; przykładowo, jeżeli p i qwzględnie pierwsze, to na mocy tożsamości Bézouta
.
Grupa liczb wymiernych z dodawaniem nie mają skończonego zbioru generatorów.
  • Żadna grupa nieprzeliczalna nie jest skończenie generowana.
  • Gdy G jest grupą skończenie generowaną oraz N jest jej podgrupą normalną, to grupa ilorazowa G / N jest również skończenie generowana.
  • Podgrupy grup skończenie generowanych nie muszą być skończenie generowane. Na przykład, niech G oznacza grupę wolną o dwóch generatorach, x i y oraz niech S będzie podzbiorem G składającym się ze wszystkich elementów postaci ynxy-n, gdzie n jest dowolną liczbą naturalną. Podgrupa ‹ S › ⊆ G nie jest skończenie generowana. Podgrupy skończenie generowanych grupy abelowych są skończenie generowana. Można powiedzieć więcej: klasa wszystkich grup skończenie generowanych jest zamknięta ze względu na rozszerzenia. Aby się o tym przekonać, wystarczy wziąć zbiór generatorów (skończenie generowanej) podgrupy normalnej i ilorazu grupy przez nią: wówczas generatory podgrupy normalnej wraz z przeciwobrazami generatorów ilorazu generują grupę.

Grupy wolne[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: grupa wolna.

Podgrupa Frattiniego[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: podgrupa Frattiniego.

Element grupy nazywa się nie-generatorem, jeżeli każdy zbiór zawierający dalej generuje jeśli usunąć z niego ten element. Jedynym nie-generatorem grupy liczb całkowitych z dodawaniem jest . Zbiór wszystkich nie-generatorów tworzy podgrupę w nazywaną podgrupą Frattiniego.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Grupa elementów odwracalnych to grupa wszystkich liczb całkowitych względnie pierwszych z względem mnożenia modulo tzn. liczb ze zbioru z arytmetyką modulo Siódemka nie jest generatorem gdyż

podczas gdy dwójka jest, ponieważ

Z drugiej strony, dla grupa symetryczna stopnia nie jest cykliczna, tzn. nie jest generowana przez żaden pojedynczy element. Mimo to generowana jest przez dwie permutacje oraz Przykładowo dla jest:

Grupy nieskończone również mogą mieć skończone zbiory generatorów. Zbiór generatorów grupy addytywnej liczb całkowitych składa się z jednego elementu, Element nie generuje tej grupy, gdyż brakowałoby w niej liczb nieparzystych. Zbiór dwuelementowy dla odmiany generuje tę grupę, gdyż (w istocie każda para liczb względnie pierwszych generuje tę grupę na mocy tożsamości Bézouta).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]