Świętokrzyska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z A14 Świętokrzyska)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Świętokrzyska
Zdjęcie Świętokrzyska
peron stacji Świętokrzyska
Kabaty - Młociny
Poprzednia stacja Centrum
Odległość od poprzedniej stacji 577 m
Następna stacja Ratusz Arsenał
Odległość od następnej stacji 1128 m
Połczyńska-Bródno/Gocław
(w budowie)
Poprzednia stacja Rondo ONZ
Następna stacja Nowy Świat-Uniwersytet
Długość peronu 120 m
Szerokość peronu 12 m
Powierzchnia stacji 7 280 m²
Kubatura stacji 46 500 m³
Oddanie do użytku 11 maja 2001
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Świętokrzyska
Świętokrzyska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Świętokrzyska
Świętokrzyska
Ziemia 52°14′09″N 21°00′27″E/52,235833 21,007500Na mapach: 52°14′09″N 21°00′27″E/52,235833 21,007500
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Świętokrzyska – stacja pierwszej linii i budowana stacja drugiej linii metra w Warszawie zlokalizowana na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej w Śródmieściu. Została oddana do użytku razem ze stacją Ratusz Arsenał 11 maja 2001 r. Architektem stacji była Krystyna Jonak.[potrzebne źródło]

Pierwsza linia metra[edytuj | edytuj kod]

Wejście do stacji (widoczna informacja o zamknięciu w związku z budową II linii metra)

Stacja dwukondygnacyjna – peron oraz antresola. Peron-wyspa o szerokości 12 m i długości 120 m. Od tej stacji kolejne, północne przystanki warszawskiego metra są mniejsze i krótsze. Jest to pierwsza stacja, gdzie schody oraz inne wyjścia z peronów są wysunięte w głąb peronu, a nie jak na południowych stacjach na końcu peronu. Dzięki temu stacje są nieco krótsze i maja mniejszą powierzchnię oraz kubaturę, a co za tym idzie - mniejsze koszty budowy i utrzymania. Na stacji po obu stronach peronu znajdują się schody ruchome i stacjonarne oraz winda. Stacja jest wielokolorowa: od szarości na posadzkach przez fioletowe ławki do granatowego sufitu. Na terenie stacji znajdują się: punkty handlowo-usługowe, toalety, bankomat a także sklep modelarstwa kolejowego Parowozik. Stacja spełnia też funkcję przejścia podziemnego znajdującego się na antresoli. Na antresoli są wystawiane prace fotografów lub inne prace artystów w ramach galerii "Pociąg do sztuki".

Druga linia metra[edytuj | edytuj kod]

W planach budowy drugiej linii metra stacja Świętokrzyska będzie stacją przesiadkową. Stacja II linii (C11 Świętokrzyska) znajdować się będzie pod stacją I linii - obie połączone będą ruchomymi schodami.

Stacja zlokalizowana zostanie przed skrzyżowaniem ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, będzie położona poniżej aktualnej stacji, oba przystanki będą połączone schodami ruchomymi dając możliwość przesiadki z pierwszej linii do drugiej. Na stację linii B będzie można zejść z południowego krańca peronu stacji linii A. Dalej metro poprowadzone zostanie ul. Świętokrzyską[1].

26 maja 2011 roku wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę stacji metra Świętokrzyska[2]. 11 czerwca 2011 został zamknięty odcinek ul. Świętokrzyskiej dla rozpoczęcia prac przygotowawczych do budowy stacji.

Właściwe prace budowlane (ściany szczelinowe) rozpoczęto w kwietniu 2012. W ramach prac na budowie stacji 2 maja 2012 zamknięto przejazd ul. Marszałkowską, 10 września ponownie otwarty dla samochodów.

Miejsca użyteczności publicznej[edytuj | edytuj kod]

W najbliższej okolicy stacji znajdują się:

Przypisy

  1. II linia metra [dostęp 10 listopada 2010]
  2. Jest pozwolenie na budowę II linii metra na stacji Świętokrzyska. [dostęp 26 maja 2011 r.].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]