Aleksander Tuszko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksander Tuszko
Data i miejsce urodzenia

14 stycznia 1901
Rejowiec

Data i miejsce śmierci

29 stycznia 1992
Warszawa

profesor nauk technicznych
Specjalność: budownictwo wodne, hydraulika, hydrologia
Alma Mater

Politechnika Warszawska

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Gdańska
Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk

Okres zatrudn.

1949-1971

Aleksander Stanisław Tuszko (ur. 14 stycznia 1901 w Rejowcu[1][2], zm. 29 stycznia 1992 w Warszawie[3][4]) – polski meliorant, projektant zbiorników wodnych, wykładowca akademicki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie, ale edukację przerwał mu wybuch I wojny światowej. Maturę zdał eksternistycznie w Wilnie w 1922 (Gimnazjum im. Zygmunta Augusta[4]). W tym samym roku rozpoczął naukę na Politechnice Warszawskiej. 31 sierpnia 1928 otrzymał dyplom inżyniera hydrotechnika o numerze 1231. Praktyki zawodowe odbył w Dyrekcji Dróg Wodnych w Toruniu. Później projektował roboty wodne i melioracyjne. Został kierownikiem w Towarzystwie Budowy i Eksploatacji Stawów Wodnych "Best". Zajmował się budową stawów rybnych, ujęć grawitacyjnych i pompowanych, a także regulacją małych cieków. Od 1930 do 1934 był kierownikiem spraw wodnych w Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Uspławniał Narew i Narewkę, projektował porty drzewne w Augustowie i Bydgoszczy. Budował baseny konserwacyjne drewna. Po powodzi z 1934 współtworzył (wraz z Wacławem Balcerskim, Zbigniewem Żmigrodzkim i Edwardem Czetwertyńskim) zaporę wodną w Rożnowie[1].

Po agresji niemieckiej na Polskę w 1939 walczył w kampanii wrześniowej. Po dostaniu się do niewoli uciekł z transportu do III Rzeszy. W latach 1940–1944 trudnił się dorywczymi pracami w Warszawie. Po zakończeniu działań wojennych udał się do Łodzi, gdzie kierował robotami przy elektryfikacji i wodociągach. Potem zatrudnił się w Biurze Projektów Budownictwa Morskiego w Gdańsku, gdzie m.in. projektował osłony i wejścia do portów w Kołobrzegu, Ustce, Darłowie i Łebie. Zaprojektował system odwodnienia i uszczelnienia podziemnych magazynów w gdańskim Nowym Porcie. Był doradcą w Ministerstwie Leśnictwa w zakresie robót wodnych. Przeprowadził ekspertyzy do budowanych ujęć wody dla zakładów produkcji płyt pilśniowych w Czarnej Wodzie, Koniecpolu i Rucianem[1].

W 1949 rozpoczął wykłady z zakresu melioracji i regulacji rzek na Politechnice Gdańskiej. Następnie przeszedł do Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku. Przeprowadzał ekspertyzy wód podziemnych m.in. dla elektrowni i zbiorników w Dychowie, Rożnowie, Turawie, Goczałkowicach, a także dla hut Warszawa, Bieruta (Częstochowa) i Florian i miejscowości: Andrychowa, Bielawy i Fast. Następnie objął stanowisko dyrektora Biura Studiów Gospodarki Wodnej PAN. W 1957 zaczął kierować Zakładem Hydrauliki i Hydrologii Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1963 przewodniczył Radzie Zespołu Rzeczoznawców Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych NOT. Był członkiem komitetów naukowych PAN (m.in. Przestrzennego Zagospodarowania Kraju oraz Gospodarki Wodnej), a także Polskiego Komitetu Kształtowania i Ochrony Środowiska w Stołecznym Komitecie Frontu Jedności Narodu. Kierował Radą Kampinoskiego Parku Narodowego[1] (1974–1980[5]).

W 1971 przeszedł na emeryturę[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Wydał m.in. następujące publikacje:

  • Gospodarka wodna,
  • Spragniona ziemia,
  • Świat bez wody,
  • Polityka naukowa drugiej generacji,
  • Wisła przyszłości[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Natalia Iwaszkiewicz, Tuszko - Tylko jedna Wisła, w: red. Zygmunt Marcińczak, Nasi współcześni, MAW, Warszawa, 1980, s. 231-241, ISBN 83-203-1266-3
  2. SIGMA-NOT - PORTAL INFORMACJI TECHNICZNEJ - Największa baza artykułów technicznych online [online], www.sigma-not.pl [dostęp 2022-09-04].
  3. dane biograficzne na stronie Sejmu Wielkiego
  4. a b SIGMA-NOT - PORTAL INFORMACJI TECHNICZNEJ - Największa baza artykułów technicznych online [online], www.sigma-not.pl [dostęp 2022-09-04].
  5. Kampinoski Park Narodowy, Rada Naukowa [online], www.kampinoski-pn.gov.pl [dostęp 2022-09-04].