Cynamon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy przyprawy. Zobacz też: cynamonowiec – rodzaj roślin z rodziny wawrzynowatych.

Cynamon to popularna przyprawa kuchenna otrzymywana z wysuszonej kory cynamonowca. Występuje w dwóch postaciach, utarty na proszek lub w niewielkich, zwiniętych w rulonik kawałkach, ma kolor rdzawy i dzięki zawartemu w niej olejkowi cynamonowemu charakterystyczny słodkawo-korzenny, lekko piekący smak i silny aromat.

Cynamon używany jest do przyprawiania potraw słodkich z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu, baraniny, gotowanych ryb i szynki. Olejek cynamonowy ma działanie antyseptyczne.

Cynamon zawiera pewną ilość kumaryny, substancji podejrzewanej o toksyczny wpływ na nerki i wątrobę człowieka, przy nadmiernym spożyciu.[1]

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej ceniony rodzaj cynamonu otrzymuje się z cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum verum). Te otrzymywane z innych gatunków z rodziny wawrzynowatych, w szczególności z cynamonowca wonnego, są rzadko importowane do Europy i mają znaczenie tylko dla kuchni regionalnej. Czasami jako "cynamon" opisywane są produkty z roślin innego rodzaju ("cynamon z Batawii" – ze strączyńca oraz "cynamon biały" z korzybiela).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cynamon znany jest od czasów starożytnych, i był używany w Starożytnym Egipcie w procesie mumifikacji. Wzmianki o nim można znaleźć w Piśmie świętym, w dziełach Herodota, lekarzy arabsko-muzułmańskich i innych autorów epoki klasycznej.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Sri Lanka jest głównym producentem cynamonu właściwego, podczas gdy kasja jest produkowana głównie w Chinach i Indonezji.

Produkcja cynamonu na świecie w roku 2003
Dane zaczerpnięte z FAOSTAT (FAO[2])
Państwo Produkcja(w tonach)  % produkcji światowej
Chiny 47 000 44 %
Indonezja 39 000 37 %
Sri Lanka 12 200 11 %
Wietnam 6000 6 %
Madagaskar 1500 1 %
Seszele 230 0 %
Timor Wschodni 75 0 %
Dominika 55 0 %
Grenada 50 0 %
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 30 0 %
Total 106 140 100 %

Własności zdrowotne[edytuj | edytuj kod]

Proszek cynamonu jest jednym z najlepszych źródeł tanin[3].

Cynamon korzystnie wpływa na trawienie i oddychanie, działa anyseptycznie i grzybobójczo.

Przypisy

  1. Katarzyna Ziaja: Szkodliwy cynamon (pol.). 2011-01-27. [dostęp 2014-05-20].
  2. http://faostat.fao.org
  3. Liwei Gu, Mark A. Kelm, John F. Hammerstone, Gary Beecher, Joanne Holden, David Haytowitz, Susan Gebhardt, and Ronald L. Prior, « Concentrations of Proanthocyanidins in Common Foods and Estimations of Normal Consumption », J; Nutr., vol. 134,‎ 2004, http://jn.nutrition.org/content/134/3/613.full.pdf+html

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło cynamon w Wikisłowniku