Difenhydramina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Difenhydramina
Difenhydramina
Nazewnictwo
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C17H21NO
Masa molowa 255,35 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 58-73-1
147-24-0 (chlorowodorek)
88637-37-0 (cytrynian)
PubChem 3100[4]
DrugBank DB01075[3]
Podobne związki
Pochodne dimenhydrynat
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
ATC D04 AA32
D04 AA33
R06 AA02
R06 AA52
Stosowanie w ciąży kategoria B

Difenhydramina (łac. Diphenhydraminum) – organiczny związek chemiczny, pochodna etanoloaminy, lek przeciwhistaminowy pierwszej generacji dostępny bez recepty. Wykazuje silne działanie ośrodkowe i cholinolityczne. Hamuje podrażnienie błędnika. Podawany jest profilaktycznie w celu zapobiegania kinetozom. Działa dwa razy silniej od dimenhydrynatu[potrzebne źródło].

Działanie i użycie[edytuj | edytuj kod]

Działa na ośrodkowy układ nerwowy, blokując działanie histaminy w receptorach H1. Zmniejsza kurczliwość mięśni gładkich. Stosowana w przypadkach choroby lokomocyjnej, nieżytu nosa wywołanego alergią, pokrzywki oraz po użądleniach i ukąszeniach owadów[potrzebne źródło].

Tak jak inne leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji, wykazuje działanie antycholinergiczne, dlatego powszechnym efektem ubocznym jest senność wraz z nadmiernym uspokojeniem, obniżeniem sprawności ruchowej, suchością w ustach i gardle, zaczerwienieniem skóry, szybkim i nieregularnym biciem serca, porażeniem akomodacji oka, światłowstrętem (fotofobia), utrudnieniem oddawania moczu, zaparciami, trudnościami ze skupieniem uwagi, utratą pamięci krótkotrwałej, halucynacjami, dezorientacją i stanami delirium (obłęd, majaczenie)[potrzebne źródło].

Z uwagi na powodowanie senności, znalazła zastosowanie w środkach o działaniu nasennym bądź wspomagającym zasypianie, np. Apap Noc[5].

Ze względu na swoje własności psychoaktywne difenhydramina jest używana rekreacyjnie, wywołuje realistyczne omamy wzrokowe i słuchowe wraz z szeregiem nieprzyjemnych efektów ubocznych, podobnych do tych wywołanych użyciem alkaloidów tropanowych[potrzebne źródło].

Preparaty zawierające difenhydramine[edytuj | edytuj kod]

  • Apap Noc – w postaci tabletek zaw. 25 mg chlorowodorku difenhydraminy oraz 500mg paracetamolu produkowany przez firmę US Pharmacia,
  • Betadrin – w postaci kropli do oczu zaw. chlorowodorek difenhydraminy oraz azotan nafazoliny producent Polfa Warszawa,
  • Betadrin WZF – w postaci kropli do nosa zaw. (1mg + 0,33mg)/ml chlorowodorek difenhydraminy oraz azotan nafazoliny produkowany przez firmę Polfa Warszawa,
  • Comarol – w postaci kremu zaw. (20mg + 10mg)/g chlorowodorku difenhydraminy oraz chlorowodorku lidokainy producent Sanofi-Aventis

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Difenhydramina (ang.). The Chemical Database. The Department of Chemistry, University of Akron. [dostęp 2012-07-26].
  2. 2,0 2,1 Difenhydramina (ang.) w bazie ChemIDplus. United States National Library of Medicine. [dostęp 2012-07-26].
  3. 3,0 3,1 Difenhydramina – karta leku (DB01075) (ang.). DrugBank.
  4. Difenhydramina – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  5. Ulotka Apap Noc (pol.). [dostęp 19 marca 2009].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.