Dyskusja portalu:Biologia/Zdjęcie

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Propozycje[edytuj kod]

Wykorzystane[edytuj kod]

Żabi skrzek. Zdjęcie wykonano w Beskidzie Makowskim.

Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae) - motyl z rodziny rusałkowatych.

Wiśnia (Prunus L., Sp. Pl., 1754; dawniej Cerasus Miller) - dawniej rodzaj krzewów i drzew zaliczany do wiśni, dzisiaj w randze podrodzaju należy do rodzaju śliwa (nie mylić z językiem potocznym i handlowym) i do rodziny różowatych.

Legwan zielony (Iguana iguana) - nadrzewna jaszczurka z rodziny legwanów, jeden z dwóch przedstawicieli rodzaju Iguana i największy z wszystkich legwanów.

Jedlica, daglezja (Pseudotsuga Carriere) - rodzaj zimozielonych drzew szpilkowych z rodziny sosnowatych, który obejmuje 5 gatunków zimozielonych drzew szpilkowych. Występują one w Ameryce Północnej oraz Azji Wschodniej.

Gołąbek (Russula) to rodzaj pospolitych grzybów z rodziny gołąbkowatych. W Polsce można spotkać ponad 100 gatunków. Wyrastają na ziemi, pojedynczo lub w częściej w grupach, tworzą mikoryzę. Cały rodzaj obejmuje ponad 200 gatunków na całym świecie.

Cebulka czosnku pospolitego (Allium sativum L.) - rośliny z rodziny czosnkowatych. Rodzaj Allium do którego należy czosnek obejmuje około 300 gatunków. Dawniej zaliczany był do liliowatych. Do rodzaju Allium (czosnek) należą tak popularne warzywa jak cebula zwyczajna (Allium cepa L.), por (Allium porrum L.) czy szczypiorek (Allium schoenoprasum L.).


Kowalik (Sitta europaea) - niewielki ptak osiadły z rodziny kowalikowatych, zamieszkujący Europę. Objęty jest ochroną gatunkową. Przeczytaj też uwagi dotyczące dokarmiania ptaków.


Oczy trzonkoocznych osadzone są na szczycie drugiej pary czułków. Przedstawicielem tego rzędu jest ślimak winniczek - największy lądowy ślimak w Polsce, jego muszla osiąga ok. 5 cm średnicy.


Pniarek obrzeżony (Fomitopsis pinicola) – pasożytniczy grzyb z rodziny pniarkowatych. Powoduje brunatną zgniliznę drewna.


Puchacz (Bubo bubo) - przedstawiciel rodziny puszczykowatych. Największa sowa krajowa, osiągająca 70 cm długości. Posiada charakterystyczne "uszy" utworzone z piór oraz pomarańczowe tęczówki. Zamieszkuje stare, rozległe lasy w pobliżu bagien i jezior. Gatunek objęty jest ścisłą ochroną.

Zmrocznik gładysz (Deilephila elpenor)
Zawisakowate (Sphingidae) - rodzina motyli. Na świecie żyje około 1050 gatunków, w Europie 33, a w Polsce zanotowano 20 gatunków. Pokarm pobierają podobnie jak kolibry, zawisając w powietrzu dzięki szybkim trzepoczącym ruchom skrzydeł.

Podgrzybek (Xerocomus)
Podgrzybek (Xerocomus)
Podgrzybek (Xerocomus) - rodzaj grzyba z rodziny borowikowatych. Występują w lasach iglastych i liściastych prawie całej kuli ziemskiej. Wszystkie gatunki jadalne. W Polsce dość licznie spotykane podgrzybki to: złotawy, brunatny i zajączek. W sumie w naszym kraju występuje 6 do 7 gatunków. W Europie około 10.

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi)
Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi)
Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) to duży pająk sieciowy występujący w Europie w strefie umiarkowanej. Pająk ten nazwę swą zawdzięcza ubarwieniu podobnemu do futra tygrysa. Jego głowotułów jest srebrzysty, odwłok srebrzysty lub złotawy z czarnymi prążkami.

Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix)
Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix)
Zaskroniec jest wężem występującym w prawie całej Europie. Gatunek można bardzo łatwo rozpoznać po żółtych plamach za skroniami, jednak mimo to często jest mylony z jadowitą żmiją i zabijany (choć oba gatunki są pod ochroną). Pokazuje to, iż edukacja jest niezbędna dla ochrony środowiska.

Rozgwiazdy (Asteroidea) - są jedną z gromad szkarłupni. Szkarłupnie mają pięciopromienną symetrię ciała, ale ich larwy są symetryczne dwubocznie. Nie posiadają serca, występuje u nich natomiast specyficzny układ wodny poprzez który woda morska wtłaczana jest do nóżek ambulakralnych, służących do poruszania.



Gadziogłówka zwyczajna (Gomphus vulgatissimus) jest przedstawicielem ważek (Odonata) - rzędu owadów przeważnie średniej lub dużej wielkości o bardzo dużych, złożonymi oczami na które składa się nawet 28 000 ommatidiów. Dorosłe ważki mają doskonały wzrok. Potrafią latać we wszystkich kierunkach, przekraczając prędkość 10 m/s, a także wykonać zawis. Larwy ważek żyją pod wodą i podobnie jak dorosłe prowadzą drapieżny tryb życia. W chwytaniu ofiar podstawową rolę odgrywa przekształcony aparat gębowy typu gryzącego, zwany maską.



Mewa pospolita (Larus canus L.) - ptak z rodziny mewowatych, podrodziny mew, który zamieszkuje półkulę północną. W Polsce gnieździ sienielicznie, głównie w ujściu Wisły, lecz jest często spotykany na całym naszym wybrzeżu.



Wonnica piżmówka (Aromia moschata L.) - europejski owad z rodziny kózkowatych, którego rozwój jest związany z wierzbą. Nazwa polska (a także łacińska) nawiązuje do wydzieliny o silnej woni piżma, którą ten chrząszcz produkuje.



Biedronkowate (Coccinellidae) - rodzina obejmująca niewielkie chrząszcze o owalnym, wypukłym ciele. Przeszło 5,2 tysiąca gatunków na całym świecie, z czego w Polsce ok. 80. Te drapieżne owady polują na mszyce, z tego powodu człowiek wykorzystuje je jako "ekologiczny środek owadobójczy".



Kwiczoł to niewielki ptak wędrowny, z rodziny drozdowatych, zamieszkujący w północnej i środkowo-wschodniej Europie na wschód od Renu i północ od Alp, Azji aż do rzeki Ałdan na Syberii. Zimuje w południowej i zachodniej Europie, Azji Mniejszej i Indiach. W Polsce jest nieliczny lęgowo, liczniejszy podczas zimowych przelotów. Przeloty marzec -kwiecień i październik - listopad.



Jemiołuszka (Bombycilla garrulus (L.)) - ptak dla którego Polska jest "ciepłym krajem" do którego przylatuje na zimę. Liczba pojawiających się jemiouszek jest zmienna i zależy od warunków panujących na północy. Jest to klasyczny przykład gatunku inwazyjnego.


Klon jesionolistny (Acer negundo) - Gatunek drzewa z rodziny klonowatych (Aceraceae), osiąga wysokość 20 metrów.


Liść (łac. folium) to element charakterystyczny dla roślin naczyniowych. W toku ewolucji uległ on przystosowaniu do wielu różnych funkcji.


Ropucha szara (Bufo bufo (L.)); syn. ropucha zwyczajna) - największy przedstawiciel ropuchowatych w Polsce.


Bekas kszyk (Gallinago gallinago L.) - średni ptak brodzący z rodziny bekasowatych, rzędu siewkowe.


Kózkowate (Cerambycidae) - rodzina owadów z rzędu chrząszczy, podrzędu chrząszczy wielożernych. Rodzina obejmuje owady o wydłużonym ciele i charakterystycznych niezwykle długich czułkach, które często sięgają poza odwłok.

Bocian biały
Bocian biały


Bocian biały (Ciconia ciconia L.) - duży ptak brodzący, z rodziny bocianowatych.