Konrad VI Dziekan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Konrad VI Dziekan (Oleśnicki) (ur. pomiędzy 1387 a 1391 r., zm. 3 września 1427 r.), od 1416 r. razem z braćmi książę oleśnicki.

Konrad VI był trzecim pod względem starszeństwa synem księcia oleśnickiego Konrada III Starego i jego nieznanego pochodzenia żony Guty. Podobnie, jak jego dwóch starszych (Konrad IV Starszy, Konrad V Kącki) i dwóch młodszych braci (Konrad VII Biały, Konrad VIII Młody), na chrzcie książę otrzymał imię Konrad, co było charakterystycznym zwyczajem tej linii piastowskiej.

W celu uniknięcia nadmiernego rozdrobnienia i tak już niewielkiej dzielnicy oleśnickiej Konrad VI podobnie jak jego brat Konrad IV wybrał karierę duchowną, nie rezygnując jednakże z życia publicznego. Głównym motywem takiego działania był chęć zdobycia jak największych wpływów politycznych na Śląsku.

Podobnie jak Konrada IV, kariera Konrada VI rozwijała się błyskawicznie. Już w 1413 r. został on kanonikiem w kapitule wrocławskiej i scholastykiem w Głogowie, zaś rok później z nominacji biskupa Wacława został dziekanem.

w 1416 r. w związku z tym, że wszyscy synowie Konrada III, osiągnęli pełnoletność doszło do formalnego rozdzielenia kompetencji w odziedziczonym księstwie. W podziale uczestniczyli również książęta, którzy wybrali karierą duchowną. Nie znamy szczegółów tego podziału (z wyjątkiem działu najstarszego z braci). Z analizy tytulatury Konrada VI i miejsca wystawiania dokumentów możemy przypuszczać, że książę bezpośrednio władzę sprawował nad okręgiem Ścinawy, Wołowa i Lubiąża. Podział ten był jednak tylko formalny, gdyż żaden z braci nie mógł sprzedać, ani zastawić swojego działu bez zgody reszty.

Pomimo otwierających się widoków na karierę duchowną, do naszych czasów zachowały się głównie informacje dotyczące świeckiej działalności Konrada. Co więcej książę w latach dwudziestych XV wieku wdał się w długotrwały spór majątkowy z opatem klasztoru cystersów w Lubiążu, w wyniku którego znalazł się nawet pod klątwą kościelną. Spór zakończył się dopiero na skutek interwencji papieża Marcina V.

Konrad VI Dziekan zmarł niespodziewanie przed osiągnięciem trzydziestego roku życia 3 września 1427 r. i został pochowany w klasztorze cystersów w Lubiążu.


Poprzednik
Konrad IV Starszy
Konrad V Kącki
Sztandar krzyzacki zdobyty pod Grunwaldem.jpg Książę oleśnicki
1416-1427
razem z braćmi
Sztandar krzyzacki zdobyty pod Grunwaldem.jpg Następca
Konrad V Kącki
Poprzednik
Konrad IV Starszy
Konrad V Kącki
POL województwo śląskie COA.svg Książę bytomski
1416-1427
razem z braćmi, połowa księstwa druga połowa do książąt cieszyńskich
POL województwo śląskie COA.svg Następca
Konrad VII Biały
Poprzednik
Konrad IV Starszy
Konrad V Kącki
POL Koźle COA.svg Książę kozielski
1416-1427
razem z braćmi
POL Koźle COA.svg Następca
Konrad VII Biały
Poprzednik
Konrad IV Starszy
Konrad V Kącki
POL Ścinawa COA.svg Książę ścinawski
1416-1427
razem z braćmi, połowa księstwa druga połowa do książąt cieszyńskich
POL Ścinawa COA.svg Następca
Konrad VIII Młody