Nawojowa Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nawojowa Góra
Zabytkowa chata drewniana z strzechą w Nawojowej Górze
Zabytkowa chata drewniana z strzechą w Nawojowej Górze
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat krakowski
Gmina Krzeszowice
Sołectwo Nawojowa Góra
Liczba ludności (2011) 1961[1]
Strefa numeracyjna (+48) 12
Kod pocztowy 32-065
Tablice rejestracyjne KRA
SIMC 0324286
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Nawojowa Góra
Nawojowa Góra
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nawojowa Góra
Nawojowa Góra
Ziemia 50°07′08″N 19°40′07″E/50,118889 19,668611
Strona internetowa miejscowości
Wjazd od strony Krzeszowic
Nawojowa Góra
Nawojowa Góra – Małe Drogi
Nawojowa Góra – Małe Drogi

Nawojowa Górawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Południowa i centralna część wsi znajduje się na Grzbiecie Tenczyńskim, a północna położona jest w Rowie Krzeszowickim. Wschodnia część wsi opada do Doliny Borowca, granicząc z gminą Zabierzów z miejscowościami Młynka oraz południowo-zachodnim krańcem Rudawą i Pisarami. Północną granice miejscowości wytycza rzeka Krzeszówka. Od południa i południowego zachodu graniczy z Lasem Zwierzynieckim, w którym znajduje się Góra Czerwieniec gdzie jest geologiczne stanowisko dokumentacyjne na terenie dawnego kamieniołomu piaskowca oraz Góra Porąbka.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajdują się: szkoła podstawowa (ul. Szkolna), kościół rzymskokatolicki (ul. Nawoja), cmentarz komunalny (ul. Winnica) na Winnicy, biblioteka (ul. Nawoja), boisko LKS Górzanka (ul. Sportowa) (na 150 miejsc, założonego w 1952 klubu piłkarskiego), remiza OSP (ul. Nawoja), gospodarstwo agroturystyczne (ul. Sportowa), zabytkowy dom drewniany (ul. Nawoja), duży nieczynny kamieniołom wapieni jurajskich (ul. Nawoja), huta szkła oraz otwarty w 2007 zakład produkcyjny przełączników optycznych (światłowodowych) (ul. Krakowska). Stoi tu także pomnik ku czci I Brygady Legionów Piłsudskiego, która stąd wyruszała 6 sierpnia 1914 na front (skrzyżowanie ul. Krakowskiej z ul. Nawoja).

Przez północną część wsi przebiega droga krajowa 79 (Katowice – Trzebinia – Kraków – Sandomierz – Warszawa) (ul. Krakowska) oraz również w północnej (dolnej części wsi) linia kolejowa 133 Kraków – Katowice.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawna prochownia na przeł. XVIII i XIX w. uległa zniszczeniu na skutek wybuchu. W latach 1815-1846 wieś położona była na terenie Wolnego Miasta Krakowa, potem w zaborze austriackim. W czasie II Rzeczypospolitej wieś należała do powiatu chrzanowskiego w województwie krakowskim. W 1911 wybudowano szkołę. 6 sierpnia 1914 z Nawojowej Góry wyruszyła I Brygada Legionów Polskich. Miejscowy dwór został odbudowany. W 1916 dwór zakupił Napoleon Nikodem Cybulski, który po trzech latach zmarł. W 1924 parterowy dwór strawił pożar. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w 1925, którego dokonał ówczesny właściciel Karol Gustaw Domański, inżynier górnik pracujący przy budowie fabryki gazów technicznych w Trzebini. Na jego zlecenie architekt Leon Wilmann zaprojektował gruntowną przebudowę dworu. 11 listopada 1934 odsłonięto Pomnik Niepodległości Polski. Od 26 października 1939 do 18 stycznia 1945 wieś należała do gminy Kressendorf w Landkreis Krakau, dystryktu krakowskiego w Generalnym Gubernatorstwie. W 1942, w czasie II. wojny światowej okupanci niemieccy zburzyli tutejszy pomnik. W 1952 założono klub piłkarski Górzanka. Do roku 1954 wieś należała do ówczesnej gminy Krzeszowice. Jesienią 1954 wieś została siedzibą gromady Nawojowa Góra w ówczesnym powiecie chrzanowskim w woj. krakowskim. Od lipca 1960 gromadę Nawojowa Góra 'zniesiono włączając jej (pozostały) obszar do nowo utworzonej gromady Krzeszowice. Od 1 stycznia 1973 znajduje się reaktywowanej gminie Krzeszowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego. Krajobraz został zniszczony przez zaniechane w latach 90. XX w. wydobycie wapienia górnojurajskiego. Na terenie wsi piętrzą się ogromne hałdy i nieczynne wyrobiska kamieniołomów. 11 listopada 1989 odsłonięto pamiątkowy głaz z inskrypcją. Zaprojektował go Marian Konarski. Stał on na wapiennej górce przy drodze krajowej nr 79, nieopodal miejsca, gdzie stał pierwotny Pomnik Niepodległości. Obecnie miejsce to zostało zniwelowane, a głaz został usunięty. 3 maja 1991, dzięki fundacji okolicznych zakładów pracy oraz ofiar ludności, została odsłonięta replika pierwszego pomnika. Od 1997 miejscowość została pozbawiona części przysiółka: Gwoździec i Zimnej Wody które przyłączono do miasta Krzeszowice (237 budynków mieszkalnych.

Dziedzictwo kulturowe[edytuj | edytuj kod]

Do ewidencji zabytków architektury i budownictwa są wpisane takie obiekty jak:

  • szkoła murowana z 1911,
  • zespół dworski Prochownia – dwór murowany z XVIII w. (tzw. Willa Domańskich), przebudowany w 1925, domek ogrodnika oraz stajnia z wozownią – murowane w 1925, park krajobrazowy z XIX/XX w.,
  • 4 kapliczki murowane z XIX i XX w.,
  • 4 domy drewniane z XIX i XX w. oraz stodoła drewniana z XIX w.

Ulice[edytuj | edytuj kod]

W Nawojowej Górze w 2005 nadano nazwy ulic: Białka, Buczyna, Chrustówka, Cyganka, Dąbrówki, Doły, Gwoździec, Krakowska (droga krajowa nr 79) (huta szkła, pomnik, zakład produkcyjny przełączników optycznych, pałacyk, domy jednorodzinne, były kamieniołom wapienia koło Krzeszówki – głębokim na 8 m, w 2011 całkowicie zasypany – z wapiennikiem – wyburzonym w latach 90. XX w. oraz byłym kamieniołomie wapienia k. huty szkła), Krótka, Lipowa, Łęgowa, Łęgowa Boczna, Na Skałkę, Nawoja (kościół rzymskokatolicki, biblioteka, pawilon handlowy, zabytkowa drewniana chałupa przykryta strzechą, domy jednorodzinne, były kamieniołom wapienia), M. Pałasińskiej, Pisarska, Podlas, Polna, Proc, Prochownia, Skośna, Sportowa (boisko LKS Górzanka, gospodarstwo agroturystyczne), Stawki, Stroma, Szkolna (szkoła podstawowa), Wierzpole, Wierzysko, Widokowa, Winnica (cmentarz komunalny; Góra Winnica), Zagonie, Zastudnie.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

LKS Górzanka[edytuj | edytuj kod]

Drużyna została założona w 1954. Do sezonu 2006/2007 zawodnicy z Nawojowej Góry występowali w rozgrywkach Chrzanowskiej B-klasy. Przez kilka lat nieobecności drużyny seniorskiej w rozgrywkach, Nawojową Górę reprezentowali trampkarze, którzy w sezonie 2007/2008 zajęli 5. miejsce, a w sezonie 2008/2009 4. miejsce w rozgrywkach Chrzanowskiej Ligi Trampkarzy Starszych. Obecnie, po trzech latach przerwy do gry powróciła drużyna seniorów. Występuje ona w rozgrywkach Chrzanowskiej C-klasy. W sezonie 2009/2010 zajęła 5. miejsce, tracąc tylko kilka punktów do pozycji punktowanych awansem. Górzanka w sezonie 2009/2010 posiadała także drużynę Juniorów Młodszych, która zakończyła rozgrywki w Chrzanowskiej Lidze Juniorów Młodszych na 5. miejscu. Aktualnym trenerem zespołu jest Piotr Jawień. Prezesem klubu jest Edward Gwizdała.

Ważne osoby związane z Nawojową Górą[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy