Portal:Święci/redakcyjne

Skrót: P:S
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portal   Dla autorów   Pomoc

Święci Kościoła katolickiego,



w polskojęzycznej Wikipedii


Portal poświęcony świętym, błogosławionym i sługom Bożym Kościoła rzymskokatolickiego, umożliwi lepsze poznanie wszystkich tych, będących patronami, pośrednikami i orędownikami u Boga, a których cnoty są przykładem do naśladowania dla katolików ich kultywujących.

„Męczennicy, a wraz z nimi wszyscy święci Kościoła, dzięki wymownemu i porywającemu przykładowi ich życia, do głębi przemienionego blaskiem prawdy moralnej, rzucają jasny promień światła na każdą epokę dziejów, budząc zmysł moralny” Jan Paweł II encyklika Veritatis splendor (n. 93)[1].

Kościół katolicki nie zna imion wszystkich świętych w pierwszym znaczeniu, a nieznani wspominani są w uroczystość Wszystkich Świętych.


Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Pomoc dla edytorów


Jeśli chcesz utworzyć nowy artykuł i upewniłeś się, że nie ma takiego hasła na Wikipedii możesz to zrobić wpisując w pole poniżej jego tytuł i klikając przycisk „Utwórz artykuł”.

Zapoznanie się z poniższymi zasadami pomoże w poprawnym napisaniu artykułu.



Artykuły do rozwinięcia


26 błogosławionych męczenników z DaimielJan ZającStanisław SudołBeatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II498 błogosławionych męczenników hiszpańskich

Piotr KanizjuszKryspin i KryspinianTomasz BecketStanisław Sewiłło

Paweł IAgatonAnastazy IBenedykt IIGrzegorz IIIGrzegorz VIIJan ILeon IILeon IVZozymLeon IXFeliks IVEugeniusz ISykstus III

Kefaloforia

Lista zalążków artykułów o Świętych, Błogosławionych i Sługach Bożych.

Artykuły bez szablonu {{Szablon:Święty infobox}}

• Lista artykułów w kategorii Święci katoliccy, które wymagają ponownego oznaczenia.

• Lista artykułów w kategorii Błogosławieni katoliccy, które wymagają ponownego oznaczenia.

• Lista artykułów w kategorii Słudzy Boży Kościoła katolickiego, które wymagają ponownego oznaczenia.

Zadanie dla Armii Batuty
Zadanie dla Armii Batuty
• Lista artykułów wymagających uzupełnienia źródeł informacji znajduje się na tej podstronie.
Zadanie dla Poprawiających jakość artykułów
Zadanie dla Poprawiających jakość artykułów
Zadania dla chcących poświęcić czas dla podniesienia jakości artykułów.


Do dopracowania


Adam Hilary Bernard Chmielowski h. Jastrzębiec, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert (ur. 20 sierpnia 1845 r. wIgołomii k. Krakowa, zm. 25 grudnia 1916 r. w Krakowie) – polski zakonnik, założyciel zgromadzenia albertynów, powstaniec styczniowy, artysta, malarz. Znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych[2].

(...)W 1863 r. przyłączył się do powstania styczniowego. Walczył kolejno w oddziałach Leona Frankowskiego (pod Kurowem) i Mariana Langiewicza. Po wygranej bitwie pod Grochowiskami przeszedł z oddziałem Langiewicza do Galicji. Tu wzięty do niewoli przez Austriaków, został wywieziony do Ołomuńca na terenie ówczesnej monarchii habsburskiej. Wykorzystując sprzyjającą okazję zbiegł w maju 1863 r., przedostał się do kraju i włączył ponownie do walk powstańczych[3]. (...) Rozpoczął studia malarskie w Warszawie. Musiał je jednak przerwać z powodu sprzeciwu rady opiekuńczej, od której był zależny od śmierci obojga rodziców. Wyjechał na studia politechniczne do Gandawy. Po roku rozpoczął naukę na akademii sztuk pięknych w Monachium. Tam zaprzyjaźnił się z wieloma sławnymi artystami (Stanisławem Witkiewiczem, Józefem Chełmońskim, Aleksandrem Gierymskim, Leonem Wyczółkowskim i innymi). Z tego okresu życia pochodzą pierwsze obrazy o tematyce religijnej, na przykład Wizja św. Małgorzaty, oraz najsłynniejszy religijny obraz Chmielowskiego Ecce Homo, który obecnie znajduje się w Krakowie w prezbiterium kaplicy sióstr Albertynek pw. Ecce Homo. (...)

Wymagający poprawy


Szymon z Trydentu


Kategorie artykułów


Tu można obserwować ostatnie zmiany w kategoriach: Święci katoliccy, Błogosławieni katoliccy i Słudzy Boży Kościoła katolickiego.
Drzewo kategorii



Przypisy


  1. Ioannes Paulus PP.II: Veritatis splendor. [dostęp 13 maja 2009]. (pol.).
  2. „L'Osservatore Romano”. 4 (1996). s. 41. ISSN 1122-7249. (pol.). 
  3. Życiorys postaci