Tymawa (województwo warmińsko-mazurskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tymawa
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Grunwald
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 14-107
Tablice rejestracyjne NOS
SIMC 0474991
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Tymawa
Tymawa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tymawa
Tymawa
Ziemia 53°29′33″N 20°14′12″E/53,492500 20,236667

Tymawa (niem. Thymau)wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Grunwald.

We wsi pałac z roku 1891 z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem (stan w roku 2011 na http://www.panoramio.com/photo/10815992) pierwotnie własność rodziny von Wernitz. Budynek pałacu wzniesiony na rzucie prostokąta, dwukondygnacjowy, przekryty dachem naczółkowym. Pośrodku fasady trójkondygnacjowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem, poprzedzony dużym gankiem, z czterema półkolumienkami podtrzymującymi pseudobelkowanie. W holu zachowany oryginalny kominek. Zabudowania gospodarcze z 1891 roku, uległy zniszczeniu w 1945 roku. Pozostały zabudowania z pocz. XX w. Park założony drugiej połowie XIX w. według projektu Johanna Larassa. Na wzgórzu cmentarz rodowy.

Po wschodniej stronie wsi w lesie na cyplu wychodzącym na jezioro Mielno zlokalizowane było grodzisko pruskie plemienia Sasinów. Założenie obronne położone 1,25 km na północny wschód od wsi, przy południowym brzegu Jeziora Mielno. Obiekt założony został na wysoko wyniesionym cyplu morenowym, który od południa ograniczony jest bagnistą doliną bezimiennego strumienia. Jedyny dostęp „suchą nogą” do obiektu od strony zachodniej, czyli nasady cypla ograniczony został przez wykopanie fosy (głębokość fosy względem plateau założenia obronnego – 7 m, szerokość przy dnie – 5 m, odległość między krawędzią plateau a krawędzią płaszczyzny nasady cypla – 27 m). Wydłużone po linii wschód – zachód plateau obiektu ma owalny kształt o dłuższej osi wynoszącej 51 m i krótszej mierzącej 18 m. W centralnej części plateau znajduje się wyraźne wgłębienie o średnicy ok. 6,5 i głębokości 1,4 m, które najpewniej jest pozostałością wieży strażniczej. Na powierzchni plateau występują dość licznie ułamki cegieł i bryłki polepy. Odkryto tylko jeden drobny ułamek średniowiecznej ceramiki o szarej barwie. Obiekt posiada metrykę krzyżacką i nie był najpewniej wcześniej użytkowany. Chronologia: późne średniowiecze (XIV-XV w.). M. J. Hoffmann, A. Mackiewicz, Średniowieczne założenia obronne powiatu ostródzkiego, Ostróda 2004. Grodzisko oznaczone jest tablicą konserwatorską.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie olsztyńskim.

Po wschodniej stronie wsi znajduje się Jezioro Tymawskie (powierzchnia 64 ha, maksymalna głębokość 15 m)..

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]