Zakład dla Niewidomych w Laskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej
Szkola w laskach.JPG
Szkoła podstawowa i gimnazjum
Typ szkoły specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy
Patron szkoły Róża Czacka
Państwo  Polska
Miejscowość Laski
Data założenia 1921
Liczba uczniów 300
Dyrektor Piotr Grocholski
Adres Laski, ul. Brzozowa 75
05–080 Izabelin
Członkostwo Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej
Ziemia 52°17′54″N 20°50′20″E/52,298333 20,838889Na mapach: 52°17′54″N 20°50′20″E/52,298333 20,838889
Strona internetowa szkoły
Szkoły ponadpodstawowe - "Jabłonki"
Szkoła specjalna im. św. Maksymiliana

Zakład dla Niewidomych w Laskach – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, w gminie Izabelin, koło Warszawy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakład powstał w 1921 roku w Laskach na terenie dawnego folwarku, podarowanego przez rodzinę Daszewskich ociemniałej hrabiance Róży Czackiej, która w 1911 roku założyła w Warszawie Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Róża Czacka w roku 1917 przywdziała habit franciszkański i jako Matka Elżbieta założyła w 1918 r. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, do dziś będące filarem dzieła pomocy niewidomym.

W pierwszym roku istnienia wybudowano 1 dom mieszczący 30 mieszkańców. Po dziesięciu latach Zakład posiadał już 10 domów mieszkalnych dających pomieszczenie około 300 ludziom oraz 8 budynków gospodarczych. Na terenie osiedla powstało również gospodarstwo rolne, ogród warzywny, owocowy i kwiatowy z inspektami i cieplarnią. Z inicjatywy Towarzystwa, przy jego współudziale i współpracy przeprowadzono szosę do Warszawy, zelektryfikowano Zakład, a następnie sąsiadujące wsie, przeprowadzono połączenie telefoniczne z Warszawą, co przyczyniło się do ożywienia okolicy i uregulowania komunikacji. Zakład w Laskach miał stanowić w zamierzeniu Towarzystwa wzorową placówkę różnych rodzajów opieki nad niewidomymi, ośrodkiem badań naukowych tyflologicznych i ośrodkiem szkolenia pracowników sprawy niewidomych.

W 1925 roku powstała w Laskach drewniana kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej, zaprojektowana przez Łukasza Wolskiego.

W czasie Kampanii wrześniowej 1939 roku Zakład stał się terenem walk i pomimo dużych zniszczeń niósł pomoc, prowadząc szpital polowy. W latach 1942-1944 przebywał tu jako kapelan obwodu Armii Krajowej ks. Stefan Wyszyński, przyszły prymas Polski. Także w czasie Powstania warszawskiego mieszkańcy Zakładu pomagali rannym w szpitalu polowym.

W latach powojennych nastąpiła odbudowa i szybki rozwój Zakładu. Dzięki licznym prywatnym darowiznom, w szczególności Polonii amerykańskiej, powstały nowe budynki przedszkola, szkół, internatów, warsztatów oraz zaplecze techniczne, a także Dom Przyjaciół Niewidomych.

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi prowadząc Zakład nieprzerwanie od 1921 roku, wykształciło do tej pory ponad 2000 niewidomych i słabo widzących osób.

Poza placówką w Laskach, filie ośrodka szkolno-wychowawczego znajdują się w Rabce-Zdroju (szkoła podstawowa dla dzieci niewidomych z lekkim upośledzeniem umysłowym) oraz w Gdańsku-Sobieszewie (dział wspomagania rozwoju dziecka niewidomego).

Działalność społeczna, kulturalna i religijna[edytuj | edytuj kod]

W Laskach bywali i pisali swoje utwory znani polscy pisarze i publicyści, m.in. Antoni Słonimski, Jerzy Liebert, Jerzy Zawieyski, Stanisław Stomma, Zygmunt Kubiak, Marian Brandys (wszyscy pochowani są na zakładowym cmentarzu leśnym), Zbigniew Herbert, Ewa Szelburg-Zarembina, Tadeusz Mazowiecki, ks. Jan Twardowski, Julia Prajs czy Adam Michnik. Zakład był także ważnym ośrodkiem katolickiej inteligencji oraz miejscem przyciągającym i chroniącym ludzi prześladowanych przez władze komunistyczne. Opiekę duchową nad nim sprawowali ks. Władysław Korniłowicz i ks. Jan Zieja.

Laski są również uznanym ośrodkiem ewangelizacyjnym. W utrzymywanym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża domu rekolekcyjnym od lat odbywają się spotkania i rekolekcje dla młodzieży i dorosłych, widzących i niewidomych z całej Polski, prowadzone przez wielu znakomitych duchownych.

Działalność edukacyjna i wychowawcza[edytuj | edytuj kod]

W Zakładzie w Laskach do samodzielnego życia przygotowuje się około 300 niewidomych i niedowidzących dzieci pochodzących z całej Polski. Praca z niewidomymi dziećmi zaczyna się w Laskach w Dziale Wczesnego Wspomagania Rozwoju Niewidomego Dziecka, gdzie wkrótce po stwierdzeniu dysfunkcji widzenia u dziecka rodzice mogą uzyskać pomoc psychologiczną i tyflopedagogiczną. Dzieci rozpoczynają edukację w przedszkolu, ucząc się niezależności oraz samodzielności w ubieraniu się , jedzeniu i poruszaniu się. Następnie uczą się w szkołach podstawowych i gimnazjach, realizujących program szkolny oraz dalsze przygotowanie do samodzielnej egzystencji. Dalsza nauka jest prowadzona w ogólnokształcących i zawodowych szkołach ponadgimnazjalnych. W Laskach działa również szkoła muzyczna. Dzieci z lekkim upośledzeniem umysłowym uczestniczą w zajęciach o programie dostosowanym do ich możliwości.

Ośrodek dysponuje obszerną bazą sportowo-rehabilitacyjną i bytową: 3 internaty, kryty basen, hala rehabilitacji ruchowej, centrum rehabilitacji zawodowej z wieloma warsztatami i pracowniami, stajnia z hipoterapią, sala konferencyjna z klubokawiarenką.

W ramach działalności edukacyjnej są prowadzone następujące przedsięwzięcia oświatowe:

 • wczesne wspomaganie rozwoju dziecka niewidomego (wczesna interwencja)
 • przedszkole,
 • szkoła podstawowa,
 • gimnazjum,
 • zasadnicza szkoła zawodowa ze specjalnościami:
  • rękodzielnik wyrobów włókienniczych,
  • ślusarz,
 • zasadnicza szkoła zawodowa specjalna z klasami wielozadaniowymi,
 • liceum ogólnokształcące,
 • technikum dla niewidomych i niedowidzących ze specjalnością technik informatyk,
 • technikum ze specjalnością technik masażysta,
 • szkoły policealne
 • szkoła muzyczna I stopnia
 • biblioteki: czarnodrukowa, brajlowska, tyflologiczna, multimedialna.

Linki zewnęczne[edytuj | edytuj kod]

Strona internetowa szkoły