Przejdź do zawartości

Anna Lebet-Minakowska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Minak (dyskusja | edycje)
Nowy artykuł
(Brak różnic)

Wersja z 13:53, 10 sie 2016

Anna Lebet-Minakowska (ur. 16 lipca 1963 w Krakowie[1]) – polski archeolog i muzealnik, specjalista w dziedzinie kultury i tradycji Żydów polskich.

Ukończyła studia z archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1991 r. pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie na stanowiskach asystenta, adiunkt, a potem kustosza, najpierw w Dziale Tkanin[2], obecnie w Muzeum XX Czartoryskich. Specjalizowała się początkowo w sztuce Koptów (opiekując się kolekcją tkanin koptyjskich), a następnie zajęła się opracowaniem wyjątkowej kolekcji judaików, jaką zgromadziło Muzeum Narodowe w okresie bezpośrednio poprzedzającym wybuch II wojny światowej[3].

Jest członkiem m.in. European Association for Jewish Studies, World Union of Jewish Studies, Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata i Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego.

Najważniejsze publikacje

  • Judaizm poznać znaczy zrozumieć: kultura i sztuka żydów w przedwojennej Polsce, Kraków 2008.
  • Katalog judaików. Cz. 1, Tkaniny, Kraków 2008.

Odznaczenia i nagrody

  • marzec 2012: nagroda im. ks. Stanisława Musiała za za twórczość intelektualną i popularyzatorską pozwalającą zrozumieć tradycję żydowską i chrześcijańską i ich wzajemne oddziaływanie[4][5].