Paweł Śpiewak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł Śpiewak
Paweł Śpiewak Kancelaria Senatu.JPG
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1951
Warszawa
Poseł V kadencji Sejmu
Okres od 19 października 2005
do 4 listopada 2007
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Paweł Śpiewak (pierwszy z lewej) w Senacie RP

Paweł Śpiewak (ur. 17 kwietnia 1951 w Warszawie) – polski socjolog i historyk idei, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Życiorys[edytuj]

Syn pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety i tłumacza Jana Śpiewaka.

W 1973 ukończył studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Związany ze środowiskiem „Więzi”. Od 1978 należał do Towarzystwa Kursów Naukowych. W 1979 był współzałożycielem podziemnego kwartalnika „Res Publica”. Od 1980 działał w NSZZ „Solidarność”, pracując w Regionie Mazowsze.

W 1984 uzyskał stopień doktora (tytuł pracy: Style liberalnego myślenia: anglo-amerykańska myśl polityczna lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, jego promotorem był profesor Jerzy Szacki). W 2000 został doktorem habilitowanym. Jest nauczycielem akademickim Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (pełnił w nim funkcję kierownika Zakładu Historii Myśli Społecznej) oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie[1]. Wykładał również w Wyższej Szkole Mediów im. Jerzego Giedroycia i Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Członek Collegium Invisibile[2].

Jako bezpartyjny kandydat 25 września 2005 został wybrany w okręgu warszawskim z listy Platformy Obywatelskiej do Sejmu V kadencji. W 2007 nie ubiegał się o reelekcję.

3 października 2011 otrzymał nominację na stanowisko dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego[3].

W 2013 otrzymał Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera w kategorii „pisarstwo religijne lub filozoficzne” za całokształt twórczości.

Jest mężem Heleny Datner.

Twórczość naukowa i publicystyczna[edytuj]

Zajmuje się socjologią ogólną, socjologią polityki, historią myśli i filozofii społecznej oraz politycznej. Bada i popularyzuje zachodnią filozofię i teorię polityki, zwłaszcza myśl liberalną i konserwatywną (m.in. Johna Stuarta Milla, Johna Actona, Ervinga Goffmana, Michaela Oakeshotta, Leo Straussa czy Erica Voegelina). Zajmuje się także problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Uważany jest również za jednego z autorów hasła „IV Rzeczypospolitej”. Jest autorem licznych prac naukowych z tych dziedzin.

Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był w kolegiach redakcyjnych „Res Publiki Nowej” i „Przeglądu Politycznego”. Stały współpracownik „Wprost” i „Życia Warszawy”. Publikował także w wielu gazetach codziennych: „Dzienniku”, „Fakcie”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. Podjął również współpracę z tygodnikiem internetowym „Kultura Liberalna[4]. Jest też stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”, gdzie współtworzy cotygodniową sekcję Czytania, w której pojawiają się komentarze teologiczne z perspektywy chrześcijańskiej (autorstwa Grzegorza Rysia i Wacława Oszajcy) oraz judaistycznej (autorstwa Pawła Śpiewaka). Ponadto efektem jego zainteresowania Biblią jest publikacja książkowa Midrasze. Księga nad Księgami, za którą został nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2005[5].

Wybrane publikacje[edytuj]

 • Gramsci, 1977
 • Ideologie i obywatele, 1991
 • W stronę wspólnego dobra, 1998
 • Anti-Totalitarismus. Eine polnische Debatte, 2003
 • Obietnice demokracji, 2004
 • Midrasze: księga nad księgami, 2004
 • Pamięć po komunizmie, 2005
 • Pięć ksiąg Tory. Komentarze, 2012
 • Żydokomuna, 2012

Przypisy

 1. Paweł Śpiewak w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2011-07-13].
 2. Lista tutorów Collegium Invisibile. ci.edu.pl. [dostęp 2011-07-13].
 3. Profesor Paweł Śpiewak dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. mkidn.gov.pl, 3 października 2011. [dostęp 2011-10-14].
 4. Zespół. kulturaliberalna.pl. [dostęp 2011-07-13].
 5. Nagroda Nike 2005. nike.org.pl. [dostęp 2015-08-05].

Linki zewnętrzne[edytuj]