Święta (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
wieś
Ilustracja
Lapidarium w Świętej
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Powiat

goleniowski

Gmina

Goleniów

Liczba ludności (2009)

308

Strefa numeracyjna

91

Kod pocztowy

72-113[2]

Tablice rejestracyjne

ZGL

SIMC

0775570

Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa konturowa gminy Goleniów, po lewej znajduje się punkt z opisem „Święta”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Święta”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Święta”
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa konturowa powiatu goleniowskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Święta”
Ziemia53°33′28″N 14°37′47″E/53,557778 14,629722[1]

Święta (do 1945 niem. Langenberg) – wieś[3] w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś, ostatnia miejscowość przy drodze wojewódzkiej nr 113, położona bezpośrednio na prawym brzegu Odry (Domiąży), naprzeciw Polic, w Dolinie Dolnej Odry, ok. 16 km na zachód od Goleniowa. Na zachód od wsi zlokalizowana jest wyspa Krampa. Okoliczne miejscowości: Inoujście, Bolesławice, Kamieniska, Police.

Zabudowa i forma[edytuj | edytuj kod]

Wieś w początku XX wieku
Fragment zabudowy wsi

Początkowo (do przełomu XIX i XX wieku) wieś miała formę niedługiej ulicówki leżącej na osi wschód-zachód. W początkach XX wieku układ ten uległ zaburzeniom. Dominującymi elementami zabudowy były gospodarstwa dwubudynkowe, ściśle do siebie przyległe. We wsi funkcjonował folwark, kopalnia torfu, przystań dla barek i kompleks magazynowy przy niej[4]. Zabudowa blokowa pochodzi z okresu PRL, wieś popegeerowska. Nad Odrą zachowały się resztki przystani promowej (przeprawa do Barda) oraz dwór z początków XX wieku i resztki zabudowy folwarcznej.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu wsi, na terenach bagiennych i leśnych (na północ), w okolicach nieistniejącej wsi Raduń założono rezerwat "Uroczysko Święta", florystyczny, którego celem jest ochrona drzew liściastych, wiciokrzewu pomorskiego, długosza królewskiego i woskownicy europejskiej. Rezerwat położony jest na terenach depresyjnych, zalewowych. Nieopodal znajdują się również duże sztuczne zbiorniki wodne, wykorzystywane przez wędkarzy. We wsi znajduje się również leśniczówka Czarna Łąka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1754 roku, wtedy Święta była własnością Szczecina, a następnie prywatną własnością wielu posiadaczy ziemskich (Schwank, Marquardt, Camp, Kickebusch). Przed II wojną światową Święta należała do Dominium Langenberg G.m.b.H. Znajdowała się tutaj przystań dla barek, folwark i dwór z parkiem, fabryka torfu, cmentarz, a przy porcie zespół budynków magazynowych[4].

W latach 1946–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

W 2013 roku w Świętej utworzone zostało lapidarium, w którym umieszczono niemieckie nagrobki pochodzące z cmentarzy nieistniejących już okolicznych miejscowości (Inoujście, Jedliny, Kiełpinica, Raduń)[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 138162
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1288 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. Dz.U. z 2008 r. nr 234, poz. 1586, s. 13448
  4. a b tablica informacyjna in situ
  5. Lapidarium w Świętej - 15.06.2013. bialygrosz.goleniow.pl. [dostęp 2016-04-16].