Zabród

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 53°31′22″N 14°51′1″E
- błąd 38 m
WD 53°29'N, 14°48'E
- błąd 20661 m
Odległość 3 m
Zabród
osada
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Sołectwo Podańsko
Strefa numeracyjna 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775630
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Zabród
Zabród
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zabród
Zabród
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Zabród
Zabród
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Zabród
Zabród
Ziemia53°31′22″N 14°51′01″E/53,522778 14,850278

Zabród (także Zabrodzie, do 1945 Schönwerder) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, w sołectwie Podańsko, 3,5 km na południe od miasta, w Puszczy Goleniowskiej, na Równinie Goleniowskiej, nad rzeką Iną, przy drodze prowadzącej do miejscowości Bolechowo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z roku 1852, na początku ubiegłego stulecia znajdował się tutaj majątek folwarczny radcy Ludwiga Meyera. Wtedy powstał układ przestrzenny miejscowości składający się z założenia folwarcznego, dworu i pozostałych budynków mieszkalnych. W 1928 roku zamieszkiwało go ok. 50 osób. Nieopodal mieściła się również leśniczówka oraz niewielki cmentarz ewangelicki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

W 2000 r. 73 mieszk. Obecnie w Zabrodziu zachował się dwór neoklasycystyczny z przełomu XIX i XX wieku. Zbudowany na przyziemiu, dwukondygnacyjny, na planie prostokąta z szeroką fasadą frontową. Budynek był remontowany i przebudowywany w latach 70. i 80. XX wieku. Za czasów PRL pełnił funkcje administracyjne Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego w Szczecinie, posiadającego tuczarnię w Zabrodziu. Obecnie jest to dwór wyłącznie mieszkalny. Obok budynku znajdują się budynki mieszkalne oraz pozostałości parku dworskiego.

Przy drodze do Goleniowa znajduje się również budynek leśniczówki z końca XIX wieku oraz nowa leśniczówka, postawiona w roku 2005. Obie leśniczówki tworzą miejscowość o nazwie Krzewno. W zagajniku we wsi znajduje się okazały dąb - pomnik przyrody. Zabrodzie otaczają lasy sosnowe i bukowe, pełne uroczych zakątków, jak np. błędnie nazywane Królewskie Źródło, którego oryginalna niemiecka nazwa brzmiała Quelle König i pochodziła od nazwiska odkrywcy i pierwszego badacza aptekarza Königa. Miejscowość pełni obecnie wyłącznie funkcje mieszkalne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]