Bącznik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bącznik
osada
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Sołectwo Bolechowo
Liczba ludności  13
Strefa numeracyjna 91
Kod pocztowy 72-131
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775161
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Bącznik
Bącznik
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bącznik
Bącznik
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Bącznik
Bącznik
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Bącznik
Bącznik
Ziemia53°29′56″N 14°52′33″E/53,498889 14,875833

Bącznik (do 1945 Dieckmühl) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów[1], na skraju Puszczy Goleniowskiej, na Równinie Goleniowskiej, nad rzeczką Wisełką.

Pierwsza wzmianka o istniejącej w tym miejscu osadzie pochodzi z roku 1872. Wynika z niej, że Bącznik rozwinął się wokół młyna wodnego na Wisełce. W końcu XIX wieku zamieszkiwało tutaj ok. 17 osób. Oprócz młyna znajdowała się tutaj leśniczówka, mająca pod nadzorem lasy Stargardu oraz 2 domy mieszkalne.

Obecnie zamieszkuje tutaj ok. 13 osób. Znajdują się tutaj trzy domy mieszkalne, w tym leśniczówka. W dolnie Wisełki zachowały się ruiny młyna wodnego: fundamenty, fragmenty śluzy i umocnienia brzegów. Obok młyna znajduje się wyschnięty staw, a przy drodze gruntowej prowadzącej do szosy Stawno - Kliniska Wielkie znajduje się słup wskazujący dawniej prawdopodobnie granicę między posiadłościami Goleniowa i Stargardu. Nieopodal miejscowości przebiega linia średniego napięcia, a nad rzeką Iną, przy szosie utworzono parking leśny z miejscem na ognisko, ławkami i tablicami edukacyjnymi.

Okoliczne miejscowości: Bolechowo, Stawno, Łęsko

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. ws. wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. nr 0, poz. 200)