Żdżary (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi Żdżary w woj. zachodniopomorskim, pow. goleniowskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Żdżary
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Liczba ludności (2011) 213
Strefa numeracyjna (+48) 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775669
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Żdżary
Żdżary
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żdżary
Żdżary
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Żdżary
Żdżary
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Żdżary
Żdżary
53°35′03,1200″N 14°47′40,9200″E/53,584200 14,794700

Żdżary (niem. Eichberg) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na zachód od drogi nr 3 i 6 (obwodnica miasta Goleniowa), na skraju Puszczy Goleniowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1920–1943 na terenie miejscowości zostały odkryte przez miejscowego nauczyciela Hugo Rehbein’a i jego uczniów liczne stanowiska archeologiczne, co zostało potwierdzone przez późniejsze badania terenowe przez Warcislawa P. Ze znalezisk wynika, że tereny te były zamieszkane już 10 tys. lat temu przez kultury mezolityczne, następnie przez stosunkowo rzadką na tym terenie kulturę ceramiki dołkowo-grzebykowej i kolejno przez kulturę pucharów lejkowatych, amfor kulistych, ceramiki sznurowej, najliczniejszą na tym terenie kulturę łużycką i wreszcie na północno-wschodnim krańcu wsi znajdują się pozostałości osady wczesnosłowiańskiej z VIII w. Wśród przedmiotów znaleziono m.in. mezolityczny kościany harpun, topory kamienne -głównie kultury ceramiki sznurowej, gliniane naczynia, haki, sita i liczne narzędzia z kości i kamienia[1]. W 1314 tereny te stały się własnością miasta Goleniowa. Sama wieś została założona w XIX wieku, kiedy miasto wydzieliło z tego terenu kilkanaście działek kolonizacyjnych. W II połowie XIX stulecia Żdżary były wsią o zabudowie nieregularnej, złożoną z kilku mniejszych osad. Przed wojną znajdowała się tutaj szkoła prowadzona przez Hugo Rehbein’a, w której istniało muzeum zabytków archeologicznych, ówcześnie znane niemal w całej europie, oraz poczta.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

W 2011 wieś liczyła 213 mieszkańców[2] Zabudowa wsi pochodzi z XX wieku. Jest to wieś nieregularna, jednak główna oś znajduje się wzdłuż głównej drogi. Znajduje się tutaj kilka zakładów usługowych oraz ferma hodowlana norek „Norpol”. Poza tym jest to wieś rolnicza. Nieopodal, w zagajniku, znajduje się kamień pamięci mieszkańców Żdżar i Łaniewa, którzy zginęli na frontach I wojny światowej.

Okoliczne miejscowości: Goleniów, Modrzewie, Łaniewo, Krępsko, Miękowo

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vor-und frühgeschichtliche Fundplätze in der Umgebung von Gollnow-Eichberg von Hugo Rehbein.
  2. Polska w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2019-02-04].