Krępsko (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krępsko
wieś
Ilustracja
Zabytkowy kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Powiat

goleniowski

Gmina

Goleniów

Liczba ludności (2000)

350

Strefa numeracyjna

91

Kod pocztowy

72-113[1]

Tablice rejestracyjne

ZGL

SIMC

0775356

Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa konturowa gminy Goleniów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Krępsko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Krępsko”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Krępsko”
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa konturowa powiatu goleniowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Krępsko”
Ziemia53°35′50″N 14°44′27″E/53,597222 14,740833

Krępsko (do 1945 Hackenwalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów,[2][3]

Położona na skraju Puszczy Goleniowskiej i Doliny Dolnej Odry (łąki), przy drodze wojewódzkiej nr 112 (GoleniówStepnica), nad rzeką Krępą.

W latach 1954–1968 wieś należała i była siedzibą władz gromady Krępsko, po jej zniesieniu w gromadzie Goleniów. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze ślady pobytu na terenach dzisiejszego Krępska pochodzą podobnie jak w Żdżarach czy Łaniewie z epoki mezolitu. Pojedyncze znaleziska ułamków ceramiki, fragmentów narzędzi używanych przez ludność kultury ceramiki sznurowej oraz zlokalizowana osada z wczesnej fazy jej występowania na tych terenach pozwala na określenie wczesnego osadnictwa już na ok. 8000 lat przed Chrystusem. Jednak brak badań nie pozwala na potwierdzenie ciągłości osadnictwa. W roku 1268 przywilej lokacyjny nadawał Goleniowowi 120 łanów gruntów uprawnych (ok. 1800 ha) od ujścia Iny na północ aż do rzeki Krępy i dalej na wschód do Miękowa. Z tego zapisu wynika, że obszar dzisiejszej wsi stał się własnością Goleniowa i był pod jego zarządem do połowy XVIII wieku. Krępsko zostało założone jako wielodrożnica i w takim stanie dotrwało do dzisiaj. Kolonia Hackenwalde (Krępsko) powstała w roku 1748 założona przez von Hacka, nadwornego architekta Fryderyka II. W 1776 roku osadzono tutaj 20 rodzin osadniczych z Holandii. W połowie XIX wieku wieś liczyła sobie ponad 600 mieszkańców. Krępsko rozwijało się w szybkim tempie. Powstawały tutaj warsztaty rzemieślnicze, gorzelnia, wiatrak, szkoła. Pierwszy kościół wybudowano także w XIX wieku. Przed wojną wieś zamieszkiwało ok. 900 osób. Po wojnie wieś przekształciła się w miejscowość typowo rolniczą, a wiele starych domów i budynków gospodarczych została zniszczona. Obecnie jest to typowo rolnicza wieś.

Stary dom ceglany w Krępsku

We wsi znajdują się[edytuj | edytuj kod]

  • kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski z roku 1932 bezstylowy, murowany z czerwonej cegły, nietynkowany, z wieżą dzwonnicą przykrytą wysokim dachem czterospadowym łamanym zwieńczonym. Na wieży umieszczono trzy dzwony odlane w 1932 roku. Jeden został w czasie wojny przestrzelony i jest nieczynny. Pozostałe dwa czynne na jednym napis informujący, że dzwon ten ufundowała Ewangelicko-Luterańska Gmina Hackenwalde a wykonany został we Wrocławiu w roku 1932.
  • XIX i XX-wieczne domy murowane i ryglowe.
  • szkoła podstawowa im. Jana Pawła II,
  • remiza OSP,
  • leśniczówka.

Okoliczne wsie[edytuj | edytuj kod]

Łaniewo, Bolesławice, Kąty, Żdżary

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 628 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. GUS. Rejestr TERYT