Krępsko (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krępsko
wieś
Ilustracja
Zabytkowy kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Liczba ludności (2000) 350
Strefa numeracyjna 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775356
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Krępsko
Krępsko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krępsko
Krępsko
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Krępsko
Krępsko
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Krępsko
Krępsko
Ziemia53°35′50″N 14°44′27″E/53,597222 14,740833

Krępsko (do 1945 Hackenwalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów,[1][2]

Położona na skraju Puszczy Goleniowskiej i Doliny Dolnej Odry (łąki), przy drodze wojewódzkiej nr 112 (GoleniówStepnica), nad rzeką Krępą.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze ślady pobytu na terenach dzisiejszego Krępska pochodzą podobnie jak w Żdżarach czy Łaniewie z epoki mezolitu. Pojedyncze znaleziska ułamków ceramiki, fragmentów narzędzi używanych przez ludność kultury ceramiki sznurowej oraz zlokalizowana osada z wczesnej fazy jej występowania na tych terenach pozwala na określenie wczesnego osadnictwa już na ok. 8000 lat przed Chrystusem. Jednak brak badań nie pozwala na potwierdzenie ciągłości osadnictwa. W roku 1268 przywilej lokacyjny nadawał Goleniowowi 120 łanów gruntów uprawnych (ok. 1800 ha) od ujścia Iny na północ aż do rzeki Krępy i dalej na wschód do Miękowa. Z tego zapisu wynika, że obszar dzisiejszej wsi stał się własnością Goleniowa i był pod jego zarządem do połowy XVIII wieku. Krępsko zostało założone jako wielodrożnica i w takim stanie dotrwało do dzisiaj. Kolonia Hackenwalde (Krępsko) powstała w roku 1748 założona przez von Hacka, nadwornego architekta Fryderyka II. W 1776 roku osadzono tutaj 20 rodzin osadniczych z Holandii. W połowie XIX wieku wieś liczyła sobie ponad 600 mieszkańców. Krępsko rozwijało się w szybkim tempie. Powstawały tutaj warsztaty rzemieślnicze, gorzelnia, wiatrak, szkoła. Pierwszy kościół wybudowano także w XIX wieku. Przed wojną wieś zamieszkiwało ok. 900 osób. Po wojnie wieś przekształciła się w miejscowość typowo rolniczą, a wiele starych domów i budynków gospodarczych została zniszczona. Obecnie jest to typowo rolnicza wieś.

Stary dom ceglany w Krępsku

We wsi znajdują się[edytuj | edytuj kod]

  • kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski z roku 1932 bezstylowy, murowany z czerwonej cegły, nietynkowany, z wieżą dzwonnicą przykrytą wysokim dachem czterospadowym łamanym zwieńczonym. Na wieży umieszczono trzy dzwony odlane w 1932 roku. Jeden został w czasie wojny przestrzelony i jest nieczynny. Pozostałe dwa czynne na jednym napis informujący, że dzwon ten ufundowała Ewangelicko-Luterańska Gmina Hackenwalde a wykonany został we Wrocławiu w roku 1932.
  • XIX i XX-wieczne domy murowane i ryglowe.
  • szkoła podstawowa im. Jana Pawła II,
  • remiza OSP,
  • leśniczówka.

Okoliczne wsie[edytuj | edytuj kod]

Łaniewo, Bolesławice, Kąty, ŻdżaryPrzypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. GUS. Rejestr TERYT