Rurzyca (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rurzyca
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rurzycy
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rurzycy
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Sołectwo Rurzyca
Liczba ludności (2009) 654
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 72-123
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775528
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Rurzyca
Rurzyca
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rurzyca
Rurzyca
Ziemia 53°29′04″N 14°46′39″E/53,484444 14,777500

Rurzyca (do 1945 Rörchen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów[1], na zachód od drogi ekspresowej S3, przy drodze GoleniówKliniska, na skraju Puszczy Goleniowskiej. W 2009 roku liczyła 654 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Wieś utworzona w 1975 r. z domów wsi Rurzyca, Dobroszyn (dawniej Klein – Sophienthal) i Warcisławiec (dawniej Gross – Sophienthal). Historia trzech pierwszych wsi jest podobna. Jedynie historia Rurzycy sięga czasów odleglejszych, gdyż osadnictwo na tych ziemiach rozwinęło się już w XIII wieku i było związane z klasztorem w Kołbaczu. Wszystkie miejscowości zostały założone w połowie XVIII wieku na planie ulicówek, a ich założycielem było państwo pruskie. Wieś Sophienthal zostaje zasiedlona przez osadników holenderskich, zaś na terenie Rörchen powstaje folwark. Folwark należał przez pewien czas do rodziny von Dommow, von Hiligendorf i Itzige (rodzina żydowska), a w 1822 r. przejęła go rodzina von Borgstede, która władała nim do rozpoczęcia II wojny światowej. W dawnej Rurzycy znajdował się kościół ewangelicki z cmentarzem, wiatrak, dwór i szkoła, zaś w Dobroszynie kościół i cmentarz. Obecnie żadna z tych budowli się nie zachowała, chociaż ze starej zabudowy pozostało kilkanaście ciekawych domów mieszkalnych. Na szczególną uwagę zasługują domy ryglowe i niektóre już murowane, stylizowane na dworki.

Znajduje się tutaj kościół wybudowany w roku 1906, z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Szczególnie ciekawe są dębowe drzwi wejściowe i ich dekoracyjne elementy metalowe. Kościół ma budowę salową z wyraźnie wydzielonym prezbiterium (ciekawe jest to, że znajduje się ono od strony zachodniej). Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z okresu polskiego. Na uwagę zwracają okna witrażowe. Niektóre otwory okienne zostały zamurowane. Na niewysokiej, dwuspadzistej wieży znajdują się dwa dzwony żeliwne z 1870 r. Inne zabytki: domy ryglowe i murowane.

We wsi znajduje się leśniczówka Lubczyna, zakłady przemysłu wędliniarskiego „Farmer”, zakład produkcji flag, stacja paliw. Wieś Rurzyca rozbudowuje się w kierunku północnym (Warcisławiec) oraz południowym (Kliniska Wielkie).

Przypisy

  1. Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. [dostęp 2014-02-27].