Imno (powiat goleniowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Imno
wieś
Ilustracja
Kapliczka we wsi
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Wysokość 36 m n.p.m.
Liczba ludności (2007) 76
Strefa numeracyjna 91
Kod pocztowy 72-132
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775273
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Imno
Imno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Imno
Imno
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Imno
Imno
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Imno
Imno
Ziemia53°33′20″N 14°56′00″E/53,555556 14,933333

Imno (niem. Immenthal) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów.[1][2]

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. W roku 2007 wieś liczyła 76 mieszkańców[potrzebny przypis].

Osada wchodząca w skład sołectwa:

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży na Równinie Nowogardzkiej, terenie pagórkowatym, na skraju Puszczy Goleniowskiej, przy drodze wojewódzkiej nr 113 prowadzącej do Maszewa, ok. 6 km na wschód od Goleniowa, nad dopływem strugi Wiśniówki, ok. 2 km na południe od linii kolejowej nr 402, nieopodal znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów oraz jednostka wojskowa w Mostach-Osiedlu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki osadnictwa na terenie wsi to okres kultury lateńskiej, z ok. 400 lat p.n.e. W tym okresie znajduje się tutaj osada, co potwierdzają znaleziska archeologiczne. Osada kończy swój żywot po okresie rzymskim, a ludzie wracają na tereny dzisiejszego Imna dopiero w XIX w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1812 r. Wieś została założona na planie regularnej ulicówki przez Karla Krabe, właściciela dworu i folwarku w Mostach. Znajdował się tutaj cmentarz, wiatrak, kilka zagród chłopskich oraz piaskownia. W 1872 r. wieś zamieszkiwało ok. 240 osób. Obecnie wieś typowo rolnicza. Zachowała charakter ulicówki regularnej, zabudowa pochodzi w większości z przełomu XIX i XX wieku, jak również z okresu już polskiego.[potrzebny przypis]

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje się kapliczka, a przy lesie, pole biwakowe oraz boisko piłkarskie.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W okolicznym lesie, przy drodze prowadzącej do Burowa rośnie jeden z najbardziej okazałych dębów w gminie zwany "Dębem Pańszczyźnianym" lub "Królem Puszczy". Legendy mówią, że na uschniętym konarze dębu, zachowanym do dziś, właściciele majątku w Mostach wieszali nieposłusznych chłopów. Dzisiaj dąb jest pomnikiem przyrody.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. GUS. Rejestr TERYT