Kliniska Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 53°27′42″N 14°46′20″E
- błąd 38 m
WD 53°27'42.01"N, 14°46'23.99"E
- błąd 1 m
Odległość 78 m
Kliniska Wielkie
wieś
Ilustracja
Kościół pw. bł. Michała Kozala
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Sołectwo Kliniska Wielkie
Wysokość 6 m n.p.m.
Liczba ludności (2009) 1168
Strefa numeracyjna 91
Kod pocztowy 72-123
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775304
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Kliniska Wielkie
Kliniska Wielkie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kliniska Wielkie
Kliniska Wielkie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Kliniska Wielkie
Kliniska Wielkie
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Kliniska Wielkie
Kliniska Wielkie
Ziemia53°27′42″N 14°46′20″E/53,461667 14,772222
Strona internetowa
Jeden z przystanków ścieżki spacerowo-dydaktycznej

Kliniska Wielkie (niem. Groß Christinenberg[1]) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów[2][3]. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. W roku 2009 wieś liczyła 1 168 mieszkańców.

Osady wchodzące w skład sołectwa:

Leśniczówka wchodząca w skład sołectwa:

Część wsi wchodząca w skład sołectwa:

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży ok. 13 km na południowy zachód Goleniowa, przy drodze ekspresowej S3, przy trasie linii kolejowej nr 401.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki osadnictwa na obszarze wsi miały miejsce już w epoce ceramiki sznurowej, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Osada na tych terenach istniała dalej, poprzez kulturę łużycką, przez epokę brązu, aż po epokę żelaza. Następne odkrycia pochodzą już z wieków IX – XI i świadczą, że w tym okresie znajdował się tutaj gród obronny z osadą. Od XIII wieku obszar ten przejęli kołbaccy cystersi. Od roku 1534 ziemie obecnych Klinisk należały do państwa, najpierw Księstwa Pomorskiego, potem Brandenburgii i Prus. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1754 roku, kiedy to założono wieś królewską, której nazwa pochodziła od imienia żony króla Fryderyka II – Krystyny. Wieś założono na planie regularnej ulicówki. W 1827 liczyła ona 425 mieszkańców. Do końca XIX wieku większość mieszkańców zajmowała się rolnictwem. Po uruchomieniu linii kolejowej SzczecinGoleniówŚwinoujście, przebiegającej do dziś przez Kliniska, pracę znalazło tu i osiedliło się wielu kolejarzy, później zaś leśników, drwali i rzemieślników. Wieś cały czas rozbudowywała się, a po wojnie „wchłonęła” wiele mniejszych kolonii[4]. Obecnie częścią wsi są Kliniska Małe (dawniej – Klein Christinenberg).

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Kościół filialny pw. bł. Michała Kozala z 2. poł. XX wieku, rzymskokatolicki należący do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rurzycy, dekanatu Szczecin-Dąbie, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Przez wieś prowadzi niebieski szlak Anny Jagiellonki ze Szczecina Załomia do Stargardu.

Zabytkowe domy murowane z XIX/XX w.

Oświata[edytuj | edytuj kod]

W Kliniskach Wielkich znajduje się Zespół Szkół Publicznych. W jego skład wchodzą: Szkoła Podstawowa im. prof. Wiesława Grochowskiego i Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

We wsi jest sala wystawowo-konferencyjna, zakład produkcji tektury i opakowań z tektury falistej „Mondi”, piekarnia „Asprod” i składnica drewna. Działa tutaj stowarzyszenie odnowy wsi „Grodnica”.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Jest tutaj leśna ścieżka dydaktyczna pokazująca przyrodę Puszczy Goleniowskiej. Obok rośnie 450-letnia lipa „Anna”, pod którą, według legend, odpoczywała księżna pomorska, żona Bogusława XAnna Jagiellonka.

Sport[edytuj | edytuj kod]

A-klasowy klub sportowy we wsi to „Leśnik” Kliniska Wielkie. W roku 2013 odbyła się pierwsza edycja Maratonu Puszczy Goleniowskiej – pierwszego biegu maratońskiego w aglomeracji szczecińskiej organizowanego przez Nadleśnictwo Kliniska i Stowarzyszenie ProGDar Marathon Team. Bieg został uznany za wydarzenie roku i wyróżniony nagrodą „Barnim 2013” przyznawaną przez władze Gminy i Miasta Goleniów.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

W Kliniskach Wielkich znajduje się stacja kolejowa linii kolejowej nr 401.

W Kliniskach Wielkich znajduje się drogowy odcinek lotniskowy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. [dostęp 2014-02-27].
  4. Historia. „UMiG”. Goleniów.