Miękowo (powiat goleniowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miękowo
wieś
Ilustracja
Kościół ryglowy w Miękowie
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Strefa numeracyjna 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775416
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Miękowo
Miękowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Miękowo
Miękowo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Miękowo
Miękowo
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Miękowo
Miękowo
Ziemia53°36′55″N 14°49′21″E/53,615278 14,822500

Miękowo (niem. Münchendorf) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów.

Miękowo leży przy drodze ekspresowej S3 stanowiącej jego obwodnicę, 5 km na północ od Goleniowa, na niewielkim obszarze niezadrzewionym, wśród lasów Puszczy Goleniowskiej nad Krępą[1].

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Obecnie miejscowość liczy ok. 200 mieszkańców (2000), znajduje się tu kościół pw. Świętej Trójcy należy do parafii w Krępsku. Jest to budowla barokowa, powstała w 1782 roku, kościółek o konstrukcji ryglowej. Kościół i wieża (tworzą jedność) posiadają szkielet z belek dębowych. Jest to prosty, salowy budynek, wieża natomiast posiada trzy kondygnacje, została także zwieńczona faliście spływającym barokowym hełmem dzwonowym[2]. Pod koniec XIX wieku, w trakcie remontu kościołowi nadano elementy neogotyckie (ostrołukowe okna) oraz położono dachówki. Okna witrażowe, wyposażenie pochodzi w większości z XX wieku (ambona, ławki, ołtarz). Kościół posiada jedno wejście, od strony południowej, otoczony jest cennym starodrzewem. Dzięki staraniom mieszkańców wsi oraz pomocy władz samorządowych oraz środków zewnętrznych udało się w 2008 roku zakończyć prace remontowe.

Stary dom ceglany w Miękowie

1,5 km na północ od wsi znajduje się osada Twarogi, do 1945 Schnitsall, pierwsza wzmianka o niej pochodzi z połowy XIX wieku, w latach 20. XX wieku znajdowała się tutaj leśniczówka, obecnie znajduje się tutaj jeden dom mieszkalny oraz chlewnia.

We wsi znajdował się skład paliw będący częścią jednostki wojskowej w Białuniu, obecnie na jego terenie znajduje się noclegownia dla bezdomnych oraz prowadzone przez nich gminne schronisko dla zwierząt. Jednak złe warunki zmusiły do przeniesienia ośrodka dla bezdomnych i schroniska do niedalekiej wsi Budno.

Historia Miękowa[edytuj | edytuj kod]

Osadnictwo na terenie Miękowa rozpoczęło się w młodszej epoce kamienia. Przypuszczenia te są potwierdzone znaleziskami osad kultury pucharów lejkowatych i ceramiki sznurowej. W XIII wieku wieś pojawiła się w dokumencie mówiącym o jej przynależności do klasztoru w Ueckermünde, a później Jasienicy, o czym świadczy niemiecka nazwa wsi Münchendorf – dosł. Mnichowo. Na początku XIV wieku Miękowo przeszło pod własność księcia Ottona I, w 1309 zostało podarowane miastu Goleniów. W 1321 roku odbył się zjazd książąt zachodniopomorskich (Warcisław IV, Barnim III, Otton I), dotyczący spraw granicznych. Sama wieś została założona na planie owalnicy, który zatarł się w XIX wieku. W 1872 roku zamieszkiwało tu 408 osób. Zaraz po II wojnie światowej wieś nazywała się Nowina, później Miękowo.

Okoliczne miejscowości: Goleniów, Żdżary, Wierzchosław, Gniazdowo, Białuń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czesław Piskorski "Pomorze Zachodnie, mały przewodnik" Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1980 s. 188 ​ISBN 83-217-2292-X
  2. Piotr Skurzyński "Pomorze" Wyd. Sport i Turystyka - Muza S.A. Warszawa 2007 s. 58-59 ​​​ISBN 978-83-7495-133-3