Auto Technisches Spezialzubehör

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ATS
ATS w 1984 (Manfred Winkelhock)
ATS w 1984 (Manfred Winkelhock)
Pełna nazwa Auto Technisches Spezialzubehör
Aktywna 1977-1984
Siedziba  Niemcy, Bad Dürkheim
Ważni ludzie
Założyciel Günther Schmidt
Kierowcy Jean-Pierre Jarier
Hans Heyer
Hans Binder
Jochen Mass
Alberto Colombo
Keke Rosberg
Michael Bleekemolen
Harald Ertl
Hans-Joachim Stuck
Jan Lammers
Marc Surer
Slim Borgudd
Manfred Winkelhock
Eliseo Salazar
Gerhard Berger
Inne
Debiut Grand Prix Stanów Zjednoczonych 1977
Ostatni wyścig Grand Prix Portugalii 1984

ATS (pełna nazwa Auto Technisches Spezialzubehör) – niemiecki zespół Formuły 1, występujący w Mistrzostwach Świata w latach 1977-1984.

Szefem zespołu był Günther Schmidt, właściciel firmy produkującej felgi aluminiowe pod tą samą nazwą.

W pierwszym sezonie startów ATS używał nadwozi zespołu Penske, który wycofał się z Mistrzostw Świata Formuły 1 wraz z końcem poprzedniego roku. Od 1978 roku ATS wystawiał już samochody własnej konstrukcji.

W historii Formuły 1 kierowcy ATS zdobyli tylko 8 punktów w 99 wyścigach Grand Prix. Najlepszy wynik – piąte miejsce – uzyskano trzykrotnie: (Hans Joachim Stuck w Grand Prix Stanów Zjednoczonych – Zachód 1979; Manfred Winkelhock w Grand Prix Brazylii 1982 oraz Eliseo Salazar w Grand Prix San Marino 1982).

W latach 1977-1982 zespół używał silników Forda. Ekspansja jednostek napędowych z turbodoładowaniem spowodowała, iż w 1983 roku ATS również dołączył do grona użytkowników tego typu silników. Dostawcą został bawarski koncern BMW.

Umowa z BMW nie przyniosła jednak spodziewanych korzyści. Po dwóch sezonach, w których ATS nie zdobył żadnego punktu, BMW zrezygnowało z dalszej współpracy. Günther Schmidt nie zdołał znaleźć nowego dostawcy silników i zespół zniknął ze sceny F1 wraz z końcem 1984 roku.