Przejdź do zawartości

Modena (zespół wyścigowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Modena
ilustracja
Pełna nazwa

Modena Team

Aktywna

1991

Siedziba

Modena

Ważni ludzie
Założyciel

Carlo Petricco

Dyrektor techniczny

Mauro Forghieri

Inne
Debiut

Grand Prix Stanów Zjednoczonych 1991

Ostatni wyścig

Grand Prix Australii 1991

Modena – zespół Formuły 1 z Włoch.

Zespół nie odniósł większych sukcesów i często nazywany jest[według kogo?] Lambo albo Lamborghini ze względu na powiązania z włoskim producentem.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zespół po raz pierwszy zaprezentował się jako team meksykański pod nazwą GLAS na początku 1990 r., z byłym kierowcą teamów Alfa Romeo i SpiritMauro Baldim i kontraktem na silniki V12 od Lamborghini. Jednak meksykańscy inwestorzy zniknęli, a Lamborghini postanowiło uratować zespół. Siedziba została przeniesiona do Modeny we Włoszech (stąd nowa nazwa) i zespół dołączył do stawki na sezon 1991. Lamborghini niechętnie odnosiło się do stwierdzenia, że byli tylko pracownikami zespołu, gdyż mogło źle się to odbijać na wizerunku marki, chociaż większość mediów zignorowała ten fakt. Jednakże Modena Team, po zastrzyku gotówki od Lamborghini, była całkowicie niezależna.

Według listy wejściowej sezonu 1991, Modena Team był zespołem, zaś nadwozie oznaczone było Lambo 291. Kierowcami byli Nicola Larini i Eric van de Poele. Oba auta musiały przejść przedkwalifikacje w pierwszej połowie sezonu i każdy kierowca dokonał tego tylko raz – Larini podczas GP Stanów Zjednoczonych, kończąc wyścig na 7. miejscu, zaś van de Poele w San Marino, na początku jadąc na piątym miejscu, dopóki przez awarię nie spadł na 9. pozycję na okrążenie przed końcem wyścigu.

W połowie sezonu zespół był w poważnych kłopotach finansowych. Lamborghini odmówiło udostępnienia jakichkolwiek funduszy i choć zespół mógł przejść przedkwalifikacje, nie mógł dokonać żadnego postępu. Larini wziął udział w jeszcze czterech wyścigach: wypadając z GP Niemiec, dojeżdżając na 16-tej pozycji na Węgrzech oraz we Włoszech i zderzając się z Jeanem Alesi w Australii.

Mimo tego zespół zniknął przed sezonem 1992.

Wyniki w Formule 1

[edytuj | edytuj kod]
Rok Nadwozie Silnik Opony Kierowcy Wyniki w poszczególnych eliminacjach Punkty Miejsce
1991 Lambo 291 Lamborghini L3512 V12 G USA BRA SMR MON CAN MEX FRA GBR GER HUN BEL ITA POR ESP JPN AUS 0 NS
Nicola Larini 7 NPK NPK NPK NPK NPK NPK NPK NU 16 NZ 16 NZ NZ NZ NU
Eric van de Poele NPK NPK 9 NPK NPK NPK NPK NPK NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]