Hillegass

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hillegass
Pełna nazwa

Hillegass

Aktywna

1956

Siedziba

Stany Zjednoczone

Ważni ludzie
Założyciel

Hiram Hillegass

Kierowcy

Shorty Templeman

Inne
Debiut

Indianapolis 500 1956

Ostatni wyścig

Indianapolis 500 1956

Hillegass – były amerykański konstruktor wyścigowy, który podjął próbę zakwalifikowania się do wyścigu Indianapolis 500 1956.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hiram Hillegass zaczął budować samochody wyścigowe w 1919 roku, w okresie, gdy pracował dla Mack w mieście Allentown. W latach 30. Hillegass zaczął budować samochody typu midget w miejscowości Syracuse. Samochody te były stosunkowo łatwe do budowy, ale musiały być wystarczająco szybkie i wytrzymałe, tym bardziej, że konkurentami dla Hillegassa byli między innymi Frank Kurtis i Pop Dreyer. Samochody Hillegassa okazały się udane i klienci poprosili Hillegassa, by budował większe samochody – "big cary", czyli sprint cary z większymi silnikami i przeznaczonymi na większe tory, w tym na wyścig Indianapolis 500. W latach 30. Hillegass wybudował dwa takie samochody, jeden dla Franka Wierera w 1937 roku, a drugi dla Doka Keima w roku 1939.

Po II wojnie światowej Hillegass wrócił do Allentown, gdzie prowadził swój sklep. W tym okresie kierowcy i konstruktorzy szukali alternatyw i próbowali konstruować samochody z ram, które były bazą przedwojennych "big carów". Konstruktorzy zaczęli używać ram podłużnicowych oraz wytrzymałych rur stalowych o dużej średnicy. Kratownice przestrzenne były sztywne, wytrzymałe i łatwe do budowy i naprawy. Hiram Hillegass uznał praktyczność ram wykonanych z lekkich i mocnych rur i stworzył własny projekt. Hillegass był gotowy sprzedawać nadwozia klientom za 925 dolarów, a klienci musieli zapewnić sobie silnik i układ napędowy. W latach 1949–1950 Hillegass zbudował sześć konstrukcji.

W 1956 roku jedyny raz samochód konstrukcji Hillegassa (model Sprint Car z silnikiem Offenhauser R4) został zgłoszony do wyścigu Indianapolis 500, ale kierowca – Shorty Templeman – nie zdołał się zakwalifikować.

Hiram Hillegass zmarł w 1960 roku w wieku 65 lat. Został uznany za jednego z czołowych amerykańskich producentów samochodów wyścigowych i został wpisany w 1997 roku do National Sprint Car Hall of Fame.

Wyniki w Formule 1[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zespół Silnik Kierowcy Wyniki w poszczególnych eliminacjach Wyniki
kierowców
1956 Argentyna
ARG
Monako
MCO
Stany Zjednoczone
500
Belgia
BEL
Francja
FRA
Wielka Brytania
GBR
Niemcy
DEU
Włochy
ITA
Punkty Pozycja
Lee Glessner Offenhauser Stany Zjednoczone Shorty Templeman - - NZ - - - - - 0 NS

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]