Automobili Turismo e Sport

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ATS
Ilustracja
Logo Automobili Turismo e Sport z 1963 roku na znaczku
Pełna nazwa

Automobili Turismo e Sport

Aktywna

1963–1965

Ważni ludzie
Założyciel

Carlo Chiti
Giotto Bizzarrini

Kierowcy

Phil Hill
Giancarlo Baghetti

Inne
Debiut

Grand Prix Belgii 1963

Ostatni wyścig

Grand Prix Meksyku 1963

Automobili Turismo e Sport – włoski producent samochodów, zespół wyścigowy i dostawca silników, funkcjonujący w latach 1963–1965.

Do utworzenia firmy doszło na skutek rozłamu w Ferrari. Założycielami ATS byli Carlo Chiti i Giotto Bizzarrini, którzy założyli sobie bezpośrednie konkurowanie z Ferrari, zarówno jeśli chodzi o samochody produkcyjne, jak i wyścigowe. Chiti i Bizzarrini dzięki wsparciu finansowemu Giovanniego Volpiego wybudowali samochód sportowy oraz samochód Formuły 1.

Samochodem sportowym był model 2500 GT, małe coupé z nadwoziem Michelotti. Silnik V8 o pojemności 2,5 l osiągał moc 245 KM i rozwijał prędkość do 257 km/h. Zbudowano jedynie 12 sztuk tego modelu.

Samochód Formuły 1 miał oznaczenie 100 bądź Tipo 100. Był wyposażony w silnik konstrukcji ATS V8 o pojemności 1,5 litra. Nadwozie było kopią przestarzałego modelu Ferrari 156. Kierowcami ATS zostali byli kierowcy Ferrari, Phil Hill i Giancarlo Baghetti. Sezon był jednak nieudany i Chiti rozwiązał zespół. Silników ATS używały później takie zespoły jak Derrington-Francis czy Moser.

Po rozwiązaniu ATS, Bizzarrini przeniósł się do Lamborghini, a później produkował własne samochody pod marką Bizzarrini. Chiti natomiast założył firmę Autodelta, która ściśle współpracowała z Alfa Romeo w następnych dziesięcioleciach.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Sezon Samochód Silnik Opony Kierowcy Wyniki w poszczególnych eliminacjach Wyniki
kierowców
Wyniki
konstruktora
1963 Monako Belgia Holandia Francja Wielka Brytania Włochy Stany Zjednoczone Meksyk Pkt. Msc. Pkt. Msc.
ATS 100 ATS 100 1.5 V8 D Stany Zjednoczone Phil Hill NU NU 11 NU NU 0 NS 0 NS
Włochy Giancarlo Baghetti NU NU 15 NU NU 0 NS

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]