Automobili Turismo e Sport

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy włoskiego producenta samochodów. Zobacz też: inne znaczenia skrótu ATS.
ATS
Ilustracja
Logo Automobili Turismo e Sport z 1963 roku na znaczku
Pełna nazwa Automobili Turismo e Sport
Aktywna 1963–1965
Ważni ludzie
Założyciel Carlo Chiti
Giotto Bizzarrini
Kierowcy Phil Hill
Giancarlo Baghetti
Inne
Debiut Grand Prix Belgii 1963
Ostatni wyścig Grand Prix Meksyku 1963

Automobili Turismo e Sport – włoski producent samochodów, zespół wyścigowy i dostawca silników, funkcjonujący w latach 1963–1965.

Do utworzenia firmy doszło na skutek rozłamu w Ferrari. Założycielami ATS byli Carlo Chiti i Giotto Bizzarrini, którzy założyli sobie bezpośrednie konkurowanie z Ferrari, zarówno jeśli chodzi o samochody produkcyjne, jak i wyścigowe. Chiti i Bizzarrini dzięki wsparciu finansowemu Giovanniego Volpiego wybudowali samochód sportowy oraz samochód Formuły 1.

Samochodem sportowym był model 2500 GT, małe coupé z nadwoziem Michelotti. Silnik V8 o pojemności 2,5 l osiągał moc 245 KM i rozwijał prędkość do 257 km/h. Zbudowano jedynie 12 sztuk tego modelu.

Samochód Formuły 1 miał oznaczenie 100 bądź Tipo 100. Był wyposażony w silnik konstrukcji ATS V8 o pojemności 1,5 litra. Nadwozie było kopią przestarzałego modelu Ferrari 156. Kierowcami ATS zostali byli kierowcy Ferrari, Phil Hill i Giancarlo Baghetti. Sezon był jednak nieudany i Chiti rozwiązał zespół. Silników ATS używały później takie zespoły jak Derrington-Francis czy Moser.

Po rozwiązaniu ATS, Bizzarrini przeniósł się do Lamborghini, a później produkował własne samochody pod marką Bizzarrini. Chiti natomiast założył firmę Autodelta, która ściśle współpracowała z Alfa Romeo w następnych dziesięcioleciach.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Rok Samochód Silnik Opony Kierowcy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Punkty Msc.
1963 100 ATS D MCO BEL NLD FRA GBR DEU ITA USA MEX ZAF 0
Stany Zjednoczone Phil Hill NU NU 11 NU NU
Włochy Giancarlo Baghetti NU NU 15 NU NU

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]