Sauber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sauber
Ilustracja
Pełna nazwa

Stake F1 Team Kick Sauber (od 2024)

Aktywna

19932005
20102018
od 2024

Siedziba

Hinwil, Szwajcaria

Ważni ludzie
Założyciel

Peter Sauber

Dyrektor

Alessandro Alunni Bravi (od 2024)

Dyrektor techniczny

James Key (od 2024)

Kierowcy

Zhou Guanyu (od 2024)
Valtteri Bottas (od 2024)

Kierowcy testowi

Théo Pourchaire (od 2024)
Zane Maloney (od 2024)

Inne
Debiut

Grand Prix Południowej Afryki 1993

Mistrzostwa
konstruktorów

0

Mistrzostwa
kierowców

0

Strona internetowa

Sauber, od 2024 Stake F1 Team Kick Sauber[a] – szwajcarski zespół wyścigowy stworzony przez Petera Saubera, który rywalizował w Formule 1 w latach 1993–2005, 2010–2018 i od sezonu 2024. Jego siedziba mieści się w Hinwil, Szwajcarii.

W sezonach 20062009 zespół startował jako BMW Sauber, a w latach 20192023 jako Alfa Romeo Racing – w ramach współpracy odpowiednio z BMW i Alfa Romeo. Sauber powrócił na sezon 2024 pod nazwą Stake F1 Team Kick Sauber.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w 1970 roku w Hinwil, Szwajcarii. Pierwszym samochodem stworzonym przez firmę do wyścigów górskich był C1 ("C" pochodzi od imienia żony Petera, Christine). W tym samym roku Peter został Mistrzem Szwajcarii w swoim własnym samochodzie. Gdy w 1971 r. urodził się jego pierwszy syn postanowił zrezygnować z kariery. W latach 1977–1978 zespół wystawił samochód C5 w wyścigu 24h LeMans, wycofał się z obu będąc na prowadzeniu[potrzebny przypis].

Pierwsze sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze większe sukcesy zespołu zapoczątkowane zostały wraz z rozpoczęciem współpracy z firmą Mercedes-Benz w 1988 r. Już w 1989 r. Sauber-Mercedes odniósł podwójne zwycięstwo w wyścigu 24h LeMans. W latach 1989–1990 zdobyli razem tytuły w klasyfikacji kierowców i konstruktorów Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych w grupie C. W tym czasie dla Saubera jeździli tacy kierowcy jak Michael Schumacher, Heinz-Harald Frentzen i Karl Wendlinger[potrzebny przypis].

Początki w Formule 1[edytuj | edytuj kod]

Jean-Christophe Boullion podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych (1995)

Sauber wraz z Mercedesem już pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. rozważał możliwość rozpoczęcia startów w Formule 1. Ostateczna decyzja została podjęta w 1991 r. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowoczesnej fabryki w Hinwil i przygotowania do startów w Stuttgarcie. Wyglądało na to, że nic nie przeszkodzi Sauberowi w wejściu do Formuły 1, jednak w listopadzie 1991 roku Mercedes postanowił zakończyć swoje wsparcie dla sportów motorowych. Peter Sauber był bardzo rozczarowany tą decyzją. W dodatku fabryka była już w większym stopniu ukończona, zatrudniono także większą liczbę pracowników specjalnie na potrzeby Formuły 1. W styczniu 1992 r. podjęto decyzję o kontynuowaniu prac. Decyzja koncernu nie tylko zmniejszyła szansę na przetrwanie i rozmiary projektu, ale doprowadziła także do tego, że z zespołu odszedł projektant Harvey Postlethwaite[potrzebny przypis].

Mimo wszystkich problemów z Mercedesem, zespół zgodnie z planem wystawiła dwa samochody C12 w Grand Prix Republiki Południowej Afryki, będącej inauguracyjnym wyścigiem sezonu 1993. Już na torze Kyalami JJ Lehto zajął piąte miejsce. Był to bez wątpienia ogromny sukces dla zespołu, tylko czterej debiutanci przed Sauberem zdobywali punkty w swoich pierwszych wyścigach. Ostatecznie sezon ukończyli na 7 miejscu w klasyfikacji z 12 punktami[potrzebny przypis].

Poczynaniom Saubera bacznie przyglądał się Mercedes, który postanowił wesprzeć zespół w sezonie 1994[potrzebny przypis].

Współpraca z firmą Petronas[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Sauber Petronas Engineering.
Mechanicy Saubera podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych (2005)

W 1995 roku podpisano porozumienie z Ferrari, na mocy którego firma Petronas począwszy od sezonu 1997, dostarczała zespołowi silniki i skrzynie biegów oparte na starszych typach jednostek, w które były wyposażone samochody zespołu Scuderia Ferrari. W tym samym czasie podpisano umowę sponsorską z firmą Red Bull[potrzebny przypis].

W 2001 roku zespół podpisał umowę sponsorską z jednym z największych szwajcarskich banków – Credit Suisse, zakończono budowę nowoczesnego tunelu aerodynamicznego. Zespół zajął 4 pozycję w klasyfikacji konstruktorów. W fabryce w Hinwil znajduje się także superkomputer o nazwie Albert, który wspomaga projektowanie nadwozi[potrzebny przypis].

Sporo emocji budziło podobieństwo konstrukcji Saubera do samochodów Ferrari (zgodnie z aktualnymi przepisami Fédération Internationale de l’Automobile każdy zespół musi budować własne konstrukcje), jednak nigdy nie podjęto żadnych formalnych działań w tej sprawie[potrzebny przypis].

Stopniowo powiązania zespołu z Ferrari słabły. Pod koniec sezonu 2004 Sauber przyłączył się do GPWC, później zdecydował o zmianie dostawcy opon na Michelin (obecnie wszystkie zespoły korzystają z opon Pirelli, który ma wyłączność na dostawy opon w Formule 1 od 2011 roku). Na początku sezonu 2005 pojawiły się plotki o możliwości zmiany dostawcy silników na BMW w sezonie 2006, a Ferrari podpisało kontrakt na dostarczanie silników zespołowi Red Bull Racing, także od sezonu 2006[potrzebny przypis].

BMW Sauber (2006−2010)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: BMW Sauber.
Nick Heidfeld podczas Grand Prix Brazylii (2006)

22 czerwca 2005 roku BMW ogłosiło kupno zespołu Saubera, kończąc tym samym długoletnią współpracę z Williamsem. Przed sprzedażą zespół był w 37% własnością Petera Saubera, a w 63% Credit Suisse. Docelowo w rękach bawarskiego koncernu znalazło się około 80% akcji, które stopniowo sprzedawane były przez szwajcarski bank, aż do ostatecznego wyprzedania pod koniec sezonu 2008. Peter Sauber zachował około 20% udziałów[potrzebny przypis].

BMW sprzedało swoje udziały w zespole Peterowi Sauberowi z końcem 2009 roku[2]. Po otrzymaniu miejsca w stawce[3] kierowcami zostali Kamui Kobayashi i Pedro de la Rosa[4]. Na 2010 rok zespół zachował jednak nazwę BMW Sauber, żeby nie stracić pieniędzy z praw do transmisji telewizyjnych z sezonu 2009 i z powodów ustaleń Concorde Agreement[5].

Powrót do Formuły 1[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2011[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2011 team prezentował się nazwą Sauber F1 Team[6]. Firmą dostarczającą szwajcarskiemu zespołowi jednostki napędowe zostało Ferrari[7], a kierowcami zostali Meksykanin Sergio Pérez[8] i Japończyk Kamui Kobayashi[9], natomiast kierowcą testowym został także Meksykanin – Esteban Gutiérrez[10].

Sezon 2012 i 2013[edytuj | edytuj kod]

Sergio Pérez podczas Grand Prix Malezji (2012)

W sezonie 2012 Sergio Pérez trzykrotnie stanął na podium wyścigu (drugie miejsce w GP Malezji oraz Włoch i trzecie miejsce w GP Kanady). Kamui Kobayashi na podium stanął tylko podczas GP Japonii (trzecie miejsce). Zespół przez cały sezon prezentował dobrą formę, która zaowocowała 6 miejscem w tabeli końcowej z dorobkiem 126 punktów co było najlepszym wynikiem ekipy ze środka stawki. W klasyfikacji kierowców Sergio Pérez zajął 10 miejsce z dorobkiem 66 punktów, zaś Kamui Kobayashi 12 z dorobkiem 60 punktów. Rozdzielił ich Nico Hülkenberg, który jak się okazało został kierowcą teamu po odejściu Sergio Péreza do McLarena i decyzji o zwolnieniu Kobayashiego podjętą przed kończącym sezon GP Brazylii i zatrudnieniu na jego miejsce debiutanta Estebana Gutiérreza zapewniającego dalsze wsparcie finansowe meksykańskiego koncernu Telmex. Nowy bolid (C32) pokazał podczas testów przedsezonowych bardzo dobre osiągi jednak w pierwszym wyścigu nowego sezonu Sauber nie zdobył żadnych punktów. W GP Malezji Nico Hülkenberg zdobył 4 punkty za 8 miejsce. Następne wyścigi nie były dla zespołu mniej udane mimo zdobycia przez Nico punktu w GP Chin za 10 miejsce. Na następny punkt team czekał do GP Wielkiej Brytanii w którym także na 10 pozycji do mety dojechał Hulk. Kolejny punkt przywiózł on w GP Niemiec też za 10 miejsce. Do 8 lipca 2013 roku kierowcy Saubera trzykrotnie pojawili się w Q3 (zw każdym razem Hülkenberg) w których najwyższą osiągniętą przez niego pozycją startową jest P9 w GP Kanady. Przed GP Niemiec szefowa Saubera przyznała, że Sauber jest w ciężkiej sytuacji finansowej. W tym samym czasie Hülkenberg poinformował, że od maja nie dostaje wypłaty za starty. Zespół dał Niemcowi wolną rękę na poszukiwanie przyszłorocznego pracodawcy. Decyzji o odejściu Niemca nie zmieniły lepsze wyniki w drugiej części sezonu – Niemiec powrócił do zespołu Force India[potrzebny przypis].

Sezon 2014[edytuj | edytuj kod]

Adrian Sutil podczas Grand Prix Singapuru (2014)

Następcą Hülkenberga w sezonie 2014 został Adrian Sutil. Już na początku sezonu ekipa nie ukrywała swoich problemów finansowych. Było to widoczne szczególnie jeśli chodzi o niezawodność bolidu – zaledwie trzy razy w pierwszych ośmiu wyścigach kierowcy zespołu osiągali linię mety. W kolejnych wyścigach kierowcy Saubera mieli trudności ze zdobyciem punktów. Tylko raz Sutil zbliżył się do dziesiątej pozycji – był jedenasty w wyścigu o Grand Prix Węgier. Tym samym sezon 2014 był pierwszy w historii, w którym Sauber nie zdobywał punktów. Po zakończeniu sezonu zdecydowano się na zmianę całego składu kierowców. Podpisano kontrakt z Marcusem Ericssonem i Felipe Nasrem[potrzebny przypis].

Sezon 2017[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2017 Saubera reprezentowali Pascal Wehrlein oraz Marcus Ericsson. Zespół zajął ostatnie, 10 miejsce w klasyfikacji konstruktorów[11].

Marcus Ericsson podczas testów w Barcelonie w 2018 roku.

Sezon 2018[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna nazwa zespołu to Alfa Romeo Sauber F1 Team. Kierowcami zespołu w sezonie 2018 byli Marcus Ericsson i Charles Leclerc[12]. Niedługo przed zakończeniem sezonu 2018, do opinii publicznej została podana informacja o wymianie kierowców z zespołem Scuderia Ferrari. Do zespołu Alfa Romeo Sauber F1 Team w zamian za Charles Leclerca wraz z początkiem sezonu 2019 trafił Kimi Räikkönen, zaś jego kolegą zespołowym został Antonio Giovinazzi.

Alfa Romeo Racing (2019−2023)[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec stycznia 2019 r. szef zespołu, Frédéric Vasseur, ogłosił, że Sauber Motorsport zawarł dwuletnią umowę z koncernem FCA, w wyniku której zespół zmienił nazwę na Alfa Romeo Racing[13].

Starty w Formule 1[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Wyprzedź Mnie![14][15]

Sezon Nazwa Samochód Silnik Opony Kierowcy Punkty Msc.
1993 Szwajcaria Team Sauber Formula 1 C12 Sauber 2175A 3.5 V10 G Austria Karl Wendlinger
Finlandia JJ Lehto
12 7
1994 Szwajcaria Broker Sauber Mercedes
Szwajcaria Sauber Mercedes
C13 Mercedes 2175B 3.5 V10 G Austria Karl Wendlinger
Niemcy Heinz-Harald Frentzen
Włochy Andrea de Cesaris
Finlandia JJ Lehto
12 8
1995 Szwajcaria Red Bull Sauber Ford C14 Ford ECA Zetec-R 3.0 V8 G Austria Karl Wendlinger
Niemcy Heinz-Harald Frentzen
Francja Jean-Christophe Boullion
18 7
1996 Szwajcaria Red Bull Sauber Ford C15 Ford JD Zetec-R 3.0 V10 G Wielka Brytania Johnny Herbert
Niemcy Heinz-Harald Frentzen
11 7
1997 Szwajcaria Red Bull Sauber Petronas C16 Petronas SPE-01 3.0 V10 G Wielka Brytania Johnny Herbert
Włochy Nicola Larini
Włochy Gianni Morbidelli
Argentyna Norberto Fontana
16 7
1998 Szwajcaria Red Bull Sauber Petronas C17 Petronas SPE-01D 3.0 V10 G Francja Jean Alesi
Wielka Brytania Johnny Herbert
10 6
1999 Szwajcaria Red Bull Sauber Petronas C18 Petronas SPE-03A 3.0 V10 B Francja Jean Alesi
Brazylia Pedro Diniz
5 8
2000 Szwajcaria Red Bull Sauber Petronas C19 Petronas SPE-04A 3.0 V10 B Finlandia Mika Salo
Brazylia Pedro Diniz
6 8
2001 Szwajcaria Red Bull Sauber Petronas C20 Petronas 01A 3.0 V10 B Niemcy Nick Heidfeld
Finlandia Kimi Räikkönen
21 4
2002 Szwajcaria Sauber Petronas C21 Petronas 02A 3.0 V10 B Niemcy Nick Heidfeld
Brazylia Felipe Massa
Niemcy Heinz-Harald Frentzen
11 5
2003 Szwajcaria Sauber Petronas C22 Petronas 03A 3.0 V10 B Niemcy Nick Heidfeld
Niemcy Heinz-Harald Frentzen
19 6
2004 Szwajcaria Sauber Petronas C23 Petronas 04A 3.0 V10 B Włochy Giancarlo Fisichella
Brazylia Felipe Massa
34 6
2005 Szwajcaria Sauber Petronas C24 Petronas 05A 3.0 V10 M Kanada Jacques Villeneuve
Brazylia Felipe Massa
20 8
W sezonach 20062010 zespół występował w Formule 1 pod nazwą BMW Sauber.
2011 Szwajcaria Sauber F1 Team C30 Ferrari 056 2.4 V8 P Japonia Kamui Kobayashi
Meksyk Sergio Pérez
Hiszpania Pedro de la Rosa
44 7
2012 Szwajcaria Sauber F1 Team C31 Ferrari 056 2.4 V8 P Japonia Kamui Kobayashi
Meksyk Sergio Pérez
126 6
2013 Szwajcaria Sauber F1 Team C32 Ferrari 056 2.4 V8 P Niemcy Nico Hülkenberg
Meksyk Esteban Gutiérrez
57 7
2014 Szwajcaria Sauber F1 Team C33 Ferrari 059/3 1.6 V6T P Meksyk Esteban Gutiérrez
Niemcy Adrian Sutil
0 11
2015 Szwajcaria Sauber F1 Team C34 Ferrari 060 1.6 V6T P Szwecja Marcus Ericsson
Brazylia Felipe Nasr
36 8
2016 Szwajcaria Sauber F1 Team C35 Ferrari 061 1.6 V6T P Szwecja Marcus Ericsson
Brazylia Felipe Nasr
2 10
2017 Szwajcaria Sauber F1 Team C36 Ferrari 061 1.6 V6T P Szwecja Marcus Ericsson
Niemcy Pascal Wehrlein
Włochy Antonio Giovinazzi
5 10
2018 Szwajcaria Alfa Romeo Sauber F1 Team C37 Ferrari 062 EVO 1.6 V6T P Szwecja Marcus Ericsson
Monako Charles Leclerc
48 8
W sezonach 20192023 zespół występował w Formule 1 pod nazwą Alfa Romeo Racing.
2024 Szwajcaria Stake F1 Team Kick Sauber C44 Ferrari 066/12 1.6 V6T P Zhou Guanyu
Finlandia Valtteri Bottas

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Poprzednie oficjalne nazwy: Team Sauber Formula 1 (1993), Sauber Mercedes (1994), Red Bull Sauber Ford (1995–1996), Red Bull Sauber Petronas (1997–2001), Sauber Petronas (2002–2005), Sauber F1 Team (2011–2017), Alfa Romeo Sauber F1 Team (2018), Stake F1 Team Kick Sauber (od 2024)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sauber – Entrant. chicanef1.com. [dostęp 2024-03-02]. (ang.).
 2. Michał Roszczyn: BMW sprzeda jednak zespół F1 Peterowi Sauberowi. f1wm.pl, 2009-11-27. [dostęp 2009-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)]. (pol.).
 3. Press Release, FIA Formula One World Championship – BMW Sauber. fia.com, 2009-12-03. [dostęp 2009-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-06)]. (ang.).
 4. Marek Roczniak: A jednak Pedro de la Rosa. f1wm.pl, 2010-01-19. [dostęp 2010-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)]. (pol.).
 5. Bartosz Pyciarz: BMW pozostanie w nazwie Saubera. f1wm.pl, 2010-01-31. [dostęp 2010-01-31]. (pol.).
 6. Mariusz Karolak: Sauber bez BMW dopiero w sezonie 2011. f1wm.pl, 2010-06-24. [dostęp 2010-06-24].
 7. Rafał Pawłowski: Sauber dalej rozważa przejście na emeryturę w najbliższym czasie. f1ultra.pl. [dostęp 2010-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-10)]. (pol.).
 8. J. Rutkowski: Sergio Perez kierowcą Saubera od 2011 roku. f1.v10.pl. [dostęp 2010-10-04]. (pol.).
 9. Kobayashi w Sauberze na rok 2011. f1.wp.pl. [dostęp 2010-09-07]. (pol.).
 10. Gutierrez podpisał kontrakt z Sauberem. f1.wp.pl. [dostęp 2010-09-20]. (pol.).
 11. Standings [online], Formula 1® - The Official F1® Website [dostęp 2018-09-27] (ang.).
 12. Sauber [online], Formula 1® - The Official F1® Website [dostęp 2018-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-05] (ang.).
 13. Wyprzedz Mnie, F1 > Sauber zmienił nazwę na Alfa Romeo Racing [online], F1WM.pl [dostęp 2019-02-03] (pol.).
 14. Sauber. f1wm.pl. [dostęp 2021-04-25]. (pol.).
 15. Kick Sauber. f1wm.pl. [dostęp 2024-03-02]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]