Bolechowice (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy Bolechowic – wsi w województwie małopolskim, powiecie krakowskim. Zobacz też: Bolechowice ujednoznacznienie.
Bolechowice
Kościół parafialny w Bolechowicach (jeszcze ze starym okryciem dachu)
Kościół parafialny w Bolechowicach (jeszcze ze starym okryciem dachu)
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat krakowski
Gmina Zabierzów
Liczba ludności (2013) 2013
Strefa numeracyjna (+48) 12
Kod pocztowy 32-082
Tablice rejestracyjne KRA
SIMC 0343562
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Bolechowice
Bolechowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bolechowice
Bolechowice
Ziemia 50°08′49″N 19°47′32″E/50,146944 19,792222

Bolechowice (niem. Bolechowitz[1]) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego. Integralne części miejscowości: Drogi, Górki, Morgi, Skotnica, Wola, Zielona Duża, Zielona Mała[2].

Przyroda i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Bolechowice położone są w Rowie Krzeszowickim rozdzielającym Wyżynę Krakowsko-Częstochowską od Garbu Tenczyńskiego. Północne tereny wsi ze względu na piękno krajobrazu i cenną przyrodę włączone zostały w obszar Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Położenie miejscowości sprawia, że jest ona dobrym miejscem wypadowym do zwiedzania najpiękniejszych z tych dolin: Doliny Bolechowickiej, Kobylańskiej i Kluczwody. Brama Bolechowicka zamykająca wylot Doliny Bolechowickiej znajduje się zaledwie kilkaset metrów od centrum miejscowości i w jej pobliżu jest parking dla samochodów, również wyloty pozostałych wymienionych dolin znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wsi. Przebiegająca przez miejscowość sieć szlaków turystyki pieszej i rowerowej umożliwia zwiedzenie również pozostałych, nieco dalej położonych dolin: Będkowskiej, Doliny Szklarki i Doliny Racławki.

Przez wieś przepływa niewielki potok Bolechówka będący lewobrzeżnym dopływem Rudawy. Na terenie miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki obejmujący Bramę Bolechowicką i dolny odcinek Wąwozu Bolechowickiego.

W przysiółku Zielona odkryto skarb 68 srebrnych monet polskich, czeskich, niemieckich i angielskich oraz 17 fragmentów srebrnych ozdób: paciorków i kolczyków. Skarb ten został ukryty w ziemi ok. 1020[3].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny czarny – z Bolechowic do wylotu Wąwozu Bolechowickiego;
szlak turystyczny żółty – z Ojcowskiego Parku Narodowego przez górną część Doliny Kluczwody i Wierzchowie, Zelków, Dolinę Bolechowicką (w dół), Karniowice, Kobylany, Dolinę Będkowską, Dolinę Szklarki do Paczółtowic.

Szlaki rowerowe:

Do Bolechowic można dojechać z Krakowa autobusami linii aglomeracyjnych nr 248 oraz 268 z Bronowic Małych.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[4].

Organizacje pozarządowe[edytuj | edytuj kod]

  • Fundacja Edukacja-Rozwój-Środowisko[5].
  • Klub Sportowy „Shaolin” [6].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]